dział: miesiączka

Odbudowywanie tradycji Czerwonego Namiotu

dodano: 2016.01.21
”Kiedy razu pewnego(jako nastolatka) zatrzymałam się wraz z moim ojcem na stacji, by zatankował, powiedziałam mu, że to super, bo sobie jeszcze kupię podpaski, na co on zagotował się z oburzenia i krępacji i warknął:
-Co, nie wstydzisz się!?
Ja mu na to (lekko ironicznie) -Tak, wstydzę - to może ty mi kup.”


czerwony-namiot-560.jpg

To słowa mojej koleżanki, anegdotka, którą za jej pozwoleniem cytuję, bo wspaniale obrazuje to, jak kultura "przystosowuje" kobiety i wszystkie osoby, które mają okres, do ukrywania się z tym, jak z ciężkim grzechem. Pisałam o tym zaledwie kilka dni temu. 

A teraz wracam do tematu, bo jestem głęboko przekonana, że wszystkie te sytuacje można uleczyć, jeśli tylko pozwolimy sobie mówić o miesiączce między sobą, z kobietami, mężczyznami, siostrami, mężami, koleżankami i "na salonach". Rozmawiając - pozbędziemy się wstydu, wyjdziemy poza przymus ukrywania się, a także - co pewnie najważniejsze - wiele się na ten temat nauczymy. Nauczymy się przede wszystkim tego, że ból związany z krwawieniem to nie dożywotni wyrok i można sobie z nim poradzić (nawet jeśli ginekolodzy nie wiedzą jak i rozkładają ręce). A także tego, jak z tym - dla wielu - "bezsensownym cyklem" można się zżyć i wykorzystać go na swoją korzyść, bo można!

Zobaczcie nam filmik z cyklu "Miłej miesiączki!"


Zobacz też: Tylko nie o miesiączce! Tabu, które wykańcza
Seks w trakcie miesiączki
'Miesiączka - wielka nieobecna kultury'. Wywiad z Natalią Miłuńską
Ceremonia pierwszej miesiączki

A jeśli Cię boli i chcesz z tym bólem coś zrobić, lub po prostu dowiedzieć się więcej o miesiączce i różnych prokobiecych tradycjach, sięgnij po nasz bezpłatny ebook, który przypadł do gustu wielu kobietom:

  miesiaczka-ebook.jpg


Dajcie znać w komentarzach, jak to naruszanie tabu Wam się podoba. :)
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 4)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12016.01.21, 22:53

Paulina
Dobrze, że mówicie o miesiączce i o tradycji czerwonych namiotów. Na ten temat warto rozmawiać, pisać, bo mity i przekonania dotyczące miesiączki są często przerażające. . . Przy okazji - Voca pewnie wie, a Wy, dziewczyny, wiecie, że jest książka na temat czerwonych namiotów? :) Pod tytułem: "Czerwony namiot" (Anita Diamant)
# 22016.01.22, 00:34

AwaS
Czekam, aż pojawią się w telewizji i prasie nowoczesne, inteligentne, prokobiece reklamy podpasek i tamponów zabarwionych na czerwono. Te obecne to żenada! Państwo od niebieskiego płynu nie znajdą we mnie klientki.
# 32016.02.12, 15:42

Anna
Zgadzam się, że miesiączki nie ma co demonizować ani ukrywać, ale wkurza mnie strasznie wasze pie*dzielenie o tym, że może być bezbolesna. Moje miesiączki bolą cholernie i żadne "zaprzyjaźnianie się" i inne bzdury opisane w ebooku nie pomagają, więc przestańcie wciskać kobietom, że skoro umierają z bólu to tylko ich wina.
# 42016.02.12, 22:02

mela
Anno, ja umierałam z bólu. Zawsze. Teraz mam bezbolesne miesiączki. Więc to nie jest pierdzielenie. Kiedyś nie lubiłam i nie ufałam kobietom, nie kochałam tez siebie. Dziś uwielbiam być kobietą! I uwielbiam kobiety wokół siebie. Zmieniłam też dietę. Wszystko się da. Nie chodzi o winę a o możliwości ;)

podobne artykuły

Niech płynie łagodnie, czyli miesiączka bez bólu
Relacje kobiet, które uzdrowiły swój ból, często zaczynają się od stwierdzenia: „Teraz wiem, że mam miesiączkę, kiedy widzę krew”. Zazwyczaj tym słowom towarzyszy uśmiech ulgi i zadowolenia – że tak może być. I ja bym właśnie tak chciała dla Ciebie: żebyś mogła przez Twoje krwawienie przejść lekko, radośnie, bez bólu. Wiem, że jest to możliwe. Wierzę, że jeśli teraz czytasz te słowa, to jesteś coraz bliżej znalezienia sposobu na ukojenie swojego bólu.
 
Mama podarowała mi wstyd seksualności. Aby mnie chronić
Mnie też matka nauczyła wstydu, podarowała mi ten wstyd, bo w tamtym czasie, tamtym miejscu i przy tamtej świadomości, to był jedyny dar, który znała i który mogła mi przekazać, by mnie jakoś chronić.
 
Uzdrawianie doświadczenia miesiączki i przygotowanie córek
Wiele kobiet, jak te, o których czytałaś w tym rozdziale rozdziale, uzdrowiło bolesne doświadczenie związane z menstruacją i zaczęto odzyskiwać należne nam dziedzictwo: cielesną i menstruacyjną mądrość. Czyniąc to, kobieta przekazuje następnemu pokoleniu bardziej pozytywny obraz ciała i lepszy kontakt z cielesnością. W ten sposób uwalnia siebie i inne kobiety od patriarchalnej degradacji kobiecości i zwiększa szansę uzdrowienia kobiecych cyklów.
 
Ceremonia miesiączki dla córki – wprowadzenie
W innych rejonach świata popularne, konieczne i wyczekiwane, w Polsce powoli odzyskują swoje miejsce w naszej kulturze – co takiego? Ceremonie pierwszej miesiączki, zwane także ceremoniami Pierwszej Krwi. Na tym spotkaniu porozmawiamy o tym, dlaczego warto zorganizować swojej córce czy jakiejkolwiek znajomej dziewczynce taką ceremonię, jak może to wyglądać i jakie dary można złożyć u jej stóp na tę drogę stawania się seksualną kobietą, Czerwoną Boginią.
 
Fu Yuanhui ma okres na olimpiadzie
Chińska pływaczka powiedziała otwarcie, że nie popłynęła tak dobrze, jak mogła, bo dostała okres. Polskie media piszą, że ”przyznała”, jakbyśmy do okresu wciąż musiały się przyznawać. Jak do zbrodni.
 

najnowsze artykuły

Spaść, niszczyć i finalnie dominować
seksualność kobiet » opowiadania
Spaść, niszczyć i finalnie dominować
Naprawdę letni wieczór na hotelowym tarasie. Wszyscy już rozluźnieni po pracy więc zaczynają się uśmiechy, pojawia się alkohol, jedzenie, kontakt. Kontakt przede wszystkim. Wszystko to co obiecuje wyjazd służbowy, relaks w białym kołnierzyku.
 
Piękno waginy
seksualność kobiet » moje ciało
Piękno waginy
Od zawsze zachwycały mnie owalne kształty. Delikatne, opływowe, miękkie. Było w nich coś boskiego i nieskończonego, co kusiło i ciągnęło. Jako młoda dziewczyna skupiłam się głównie na oczach i ustach, gdy dojrzałam olśniło mnie piękno kobiecego ciała... piersi, krągłe biodra, pośladki i ona... wagina.
 
Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
seksualność kobiet » wiadomości
Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
Kiedy ostatni raz ktoś Cię długo i czule przytulał? Bez podtekstów. Bezinteresownie. Po prostu dlatego, że mógł się podzielić własnym ciepłem i życzliwością?
Kiedy ostatni raz długo i uważnie patrzyłaś_łeś komuś w oczy?
 
Voca w radio RAM
seksualność kobiet » kultura
Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
seksualność kobiet » aborcja
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
Jeśli ktoś jest permanentnie na polu walki, jeśli czerpie z tego wielką satysfakcję, to jego język, będąc projekcją takiego sposobu postrzegania rzeczywistości, pełen będzie słów takich, jak „morderczynie”, czy „zabójczynie”, bo przecież wiadomo, że pole walki służy zabijaniu.
 
zobacz też

„Jak nakręcić porno: praktyczny poradnik filmowania seksu” - zbiórka społecznościowa

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter