dział: miesiączka

Mooncup - recenzja kubeczka

Voca Ilnicka
dodano: 2013.03.03
Mooncup to brytyjska firma, która produkuje z troską o zdrowie kobiet i stan środowiska naturalnego i nie hołduje konsumenckim zapędom. Ulotki drukuje na ekologicznym papierze, ekologicznym tuszem, a kubeczki robi tylko w dwóch rozmiarach i jednym kolorze – właśnie dlatego, żeby nie nakręcać sprzedaży dla sprzedaży.

Mooncup przeszedł do mnie od Natalii Kozdry, właścicielki http://www.ekokobieta.com.pl/. Natalia razem z siostrą i mamą prowadzą firmę dostarczającą kobietom alternatywne środki higieniczne na czas miesiączki. Jest to jedna z niewielu polskich firm (a może jedyna), która oferuje nie tylko coraz bardziej popularne kubeczki menstruacyjne (tutaj: Mooncup), ale także i takie, o których może nigdy nie słyszałyście, a na samą myśl o nich złapiecie się za głowę, gdyż są to m.in.: naturalne gąbki używane jako tampony, oraz tampony wielokrotnego użytku. Fajne? Mnie zafascynowały. Co prawda nie używałam, ale bardzo się cieszę, że są w ofercie polskiego sklepu i że nie trzeba tego ściągać z zagranicy. Bardzo cieszy mnie to, że są kobiety, które łamią tabu nie mówienia o miesiączce i pomagają nam dostrzec, że mamy wybór, że poza plastikowymi podpaskami coś jeszcze istnieje. A co za tym idzie: pomagają nam wybrać zdrowie. Gdyż nie wszystkie popularne produkty z supermarketów służą zdrowiu naszych joni. I o tym trzeba pamiętać. Oczywiście, każda dziewczyna i kobieta sama wybiera, co jej odpowiada najbardziej, ale wyboru można dokonać dopiero, gdy naprawdę mamy spośród czego wybierać.


EkoKobieta w komplecie: mama Jolanta oraz córki: Natalia i Melania


A EkoKobieta daje naprawdę duży wybór, możecie znaleźć w jej ofercie:

-kubeczki menstruacyjne firmy Mooncup (których recenzję znajdziecie poniżej),

-kolorowe, materiałowe podpaski wielokrotnego użytku (takie do prania),

-jednorazowe podpaski (ale bez tzw. chemii),

-jednorazowe tampony (także bez „chemii),

-tampony wielokrotnego użytku (do prania),

-gąbki używane jako tampony.Wszystkie powyższe linki prowadzą do strony http://www.ekokobieta.com.pl/ - a daję ich tyle, bo wiem, że pewnie dla większości Czytelniczek i Czytelników rzeczy, które można znaleźć w tym sklepie, to absolutna nowość i dlatego chcę się z Wami tymi linkami podzielić. Nawet jeśli czegoś nie będziemy używać – warto wiedzieć, że coś w ogóle istnieje. Miesiączka to przecież bajka prawie na całe życie i dobrze by było swoją waginę potraktować w tym czasie delikatnie i z miłością. Nie zawsze plastikowa podpaska jest tym, co służy jej najlepiej. Dla wielu z nas problem jest też fakt, że kupując „ultracienkie” gadżety, przyczyniamy się do produkowania ton śmieci. A istnieją też takie podpaski, które nie zawierają różnych dodatków i rozkładają się bez szkody dla środowiska. Oczywiście, cena jest nieco inna, ale życzę nam wszystkim, abyśmy zawsze miały tyle pieniędzy, żeby pudełko podpasek za 15-20 zł było dla nas groszowym wydatkiem. :)


Kubeczek menstruacyjny firmy Mooncup - recenzja


MOON-CUP-green-ecological.jpg
Mooncup to brytyjska firma, która produkuje z troską o zdrowie kobiet i stan środowiska naturalnego i nie hołduje konsumenckim zapędom. Ulotki drukuje na ekologicznym papierze, ekologicznym tuszem, a kubeczki robi tylko w dwóch rozmiarach i jednym kolorze – właśnie dlatego, żeby nie nakręcać sprzedaży dla sprzedaży. Te z Was, które chciałyby mieć np. słodki różowy kubeczek, mogą się poczuć rozczarowane, ale te, które po prostu chcą mieć kubeczek, mogą mieć zamieszania z wyborem np. rozmiaru, gdyż rozmiary są tylko dwa: mniejszy (dla tych, co nie rodziły) i większy (dla tych, co rodziły siłami natury). Co ważne - kubeczki są produkowane w Wielkiej Brytanii, nie są więc kolejnym gadżetem z Chin. 


Kubeczek i akcesoriaKubeczek Mooncupa przychodzi zapakowany w pudełko, w którym znajdziecie materiałowy woreczek oraz ulotkę w kilku językach – w tym po polsku. W ulotce wytłumaczone jest wszystko, co musicie wiedzieć – jest naprawdę bardzo rozbudowana i rzetelna (chociaż mogę być nieobiektywna, gdyż sama kubeczka używam od kilku lat, więc być może to, co dla innych kobiet byłoby może niezrozumiałe, ja chwyciłam w lot – i bez czytania.:P) Sam kubeczek jest z bezbarwnego silikonu – jest przyjemny w dotyku i wydaje się dość miękki. U góry ma 6 dziurek, przez które może przepływać powietrze. Dziurki są zrobione tak sprytnie, że prawdopodobieństwo, że przeleje się przez nie krew, jest bliskie zeru (dziurki są zrobione w pionie, jakby na takiej obwódce, wiele kubeczków jest po prostu dziurkami przekutych (jak np. ten niebieski MeLuna ze zdjęcia). Mooncup ma też zaznaczoną miarkę - rozmiar B, czyli mniejszy, ma zaznaczone 6 i 12 ml.  W porównaniu z małymi kubeczkami wydaje się dość duży (ale każda firma ma swoje własne wymiary; wielkość Mooncupa jest więc raczej przeciętna). Zakończony jest prążkowaną nóżką o długości 21 mm - palce się nie ślizgają na prążkach, ale za to mnie te prążki drapały.


Jak używać?


Tym razem nie będę się rozpisywać, jak używać kubeczka, tylko odeślę Was do tego artykułu – generalnie, z każdym kubeczkiem obchodzimy się podobnie: przed miesiączką dobrze go wygotować (wystarczy zwykła woda i garnuszek), w czasie miesiączki umieszczamy go w pochwie, gdzie zbiera krew i tę krew wylewamy, opłukujemy go pod kranem (ewentualnie wycieramy papierem, gdy nie mamy dostępu do wody) i ponownie wkładamy do pochwy. Opróżniać kubeczek trzeba mniej więcej tyle razy, co wymieniać tampon lub podpaskę.


Jak włożyć mooncup – czyli wymiary i sposoby składania


Jedną w ważnych rzeczy, przy kupnie i wkładaniu kubeczka są wymiary – po pierwsze wymiary kubeczka (mooncup mniejszy i większy są bardzo podobnej wielkości); po drugie – nasze wymiary. Jednak i to można przeskoczyć, bo kubeczek da się złożyć tak, żeby gładko wślizgnął się do pochwy. Ale – lepiej, żebyście wiedziały, że firmy oferujące kubeczki mają bardzo różną rozmiarówkę i można dobrać sobie coś idealnego – podobnie jak np. z kulkami gejszy. Ja sama przyzwyczajona do małego kubeczka MeLuna i widzę, i czuję różnicę i przy wkładaniu, i przy używaniu kubeczka starego i mooncupa. I np. mooncup muszę składać inaczej, żeby wszedł do waginy. Bardziej komfortowo przy wkładaniu jest mi zdecydowanie z mniejszym kubeczkiem i tym z Was, które wiedzą, że wolą mniejsze wymiary - polecam coś mniejszego.Więc – jeśli jesteśmy trochę szersze możemy kubeczek bez problemu ścisnąć w literkę C i włożyć do pochwy, gdzie sam się otworzy (po włożeniu należy sprawdzić palcem, czy faktycznie się otworzył), jeśli jesteśmy trochę węższe, dobrze kubeczek ścisnąć „w dziubek” (obrazki poniżej).


mooncup-folding-techniques.gif


Kolejnym wymiarem tego kubeczka jest też „ogonek” - mooncup wyposażony jest w taki silikonowy niby-sznureczek, żebyśmy mogły go wyciągnąć jak tampon. Ten ogonek ma fabrycznie około 2 cm długości, ale same go skracamy nożyczkami do takiej długości, jaka nam pasuje. Niektóre z nas zostawią go w spokoju, inne mocno przytną. Ogonek od mooncupa jest solidny i raczej się nie urwie (moja MeLuna straciła swój ogonek po kilku miesiącach używania – był cieńszy), z drugiej strony – dla niektórych może być dość gruby i drażniący (o ile, oczywiście, będzie się ocierał o wargi sromowe; ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia – podobnie jak z noszeniem stringów).


To, co podoba mi się w mooncupie, to fakt, że jest przezroczysty. W związku z tym, przy wyciąganiu widać, ile w środku krwi się zebrało – czy jest tylko na samym dnie, czy np. jest wypełniony do połowy. To jest naprawdę dobra rzecz, bo gdy widać, że jest prawie pusty, wiemy, że nie trzeba z nim nic robić (pomocne szczególnie tym kobietom, które mają manię sprawdzania, czy im coś nie przecieka:)). Jeśli go trochę wyciągniemy, wystarczy delikatny ruch palcem, żeby wrócić go na miejsce bez wyciągania. Mooncup w wersji i mały, i duży jest naprawdę pojemy. Więc dobry dla tych kobiet, które obficie krwawią.


Plusy: miękki sylikon, przezroczysty sylikon, duża pojemność, solidnie wykonany „ogonek”, rzetelna ulotka, kubeczek wyprodukowany w UK, miarka na kubeczku - wiemy, ile w nim krwi


Minusy: solidnie wykonany, prążkowany ogonek może drapać, niewielka różnica między rozmiarem dużym i małym - dla niektórych kobiet oba rozmiary mogą być za duże.


Rozmiary:
Mooncup B
43 mm średnicy i 50 mm długości + 21 mm nóżka/ogonek (do indywidualnego przycięcia)

Mooncup A
46 mm średnicy i 50 mm długości + 21mm nóżka/ogonek (do indywidualnego przycięcia)


Jeżeli zastanawiacie się nad mooncupem albo innym z alternatywnych produktów menstruacyjnych, ale macie pytania lub wątpliwości, piszcie do EkoKobiety na kontakt@ekokobieta.com.pl Ambicją prowadzących sklep jest pomaganie kobietom w wyborze najodpowiedniejszego dla nich produktu i asystowanie w uczeniu się ich obsługi.

 

komentuj

autor:


podobne artykuły

Mooncup, rozmiar B
O Mooncupie po raz pierwszy usłyszałam parę lat temu. Od samego początku wzbudził moje zainteresowanie. Miałam jednak pewne opory przed zakupem.
 
Kubeczek Femmy Cycle
Miesiączka była dla mnie zawsze wymagającym czasem; nie tyle z powodu bólu, ale z powodu obfitego krwawienia. Będąc bardzo młodą kobietą, zupełnie nie potrafiłam sobie z tym poradzić i w szkole podstawowej - a w mojej nie było zamykanych toalet – jedynym wyjściem, żeby uchronić się przed zalaniem krwią, był szybki powrót do domu.
 
Mój kubeczek menstruacyjny
Odkryciem ostatnich kilku miesięcy jest kubeczek menstruacyjny – niewielki silikonowy zbiornik w kształcie dzwonka, który gromadzi krew wewnątrz pochwy. Składam go na pół i wkładam do pochwy dwoma palcami, gdzie otwiera się i dostosowuje do jej kształtu. Kubeczek zrewolucjonizował moje przeżywanie miesiączki, jej charakter i stosunek do mojej pochwy i ciała.
 
Kubeczek menstruacyjny
Zastanawiałam się, czy artykuł o kubeczku menstruacyjnym nie powinien znaleźć się w kategorii „gadżety”, bo fajny z niego gadżecik. No, ale koniec końców nie jest to gadżet do seksu, więc tekst jednak trafi do kategorii „miesiączka”. Także po to, żeby więcej osób dowiedziało się o tym wynalazku, który liczy sobie około stu lat, a nadal jest tak niepopularny, chociaż wygodny, praktyczny i w ogóle – w mojej opinii – najlepszy na czas krwawienia.
 
Pokochaj swoją waginę!
„Pokochaj swoją waginę” - takie hasło reklamowe wybrała marka Mooncup, aby reklamować swój kubeczek menstruacyjny. Tej wiosny na ulicach Wielkiej Brytanii zawisły bilbordy z potocznymi określeniami pochwy wypisanymi ozdobną czcionką.
 

najnowsze artykuły

O zgodzie na cesarkę
seksualność kobiet » macierzyństwo
O zgodzie na cesarkę
komentarze (1)
Lisa pojawia się w tej książce, aby dać świadectwo temu, iż poród jest taki, jaki jest. Stanowi ona godny podziwu przykład prawdy, że najlepsze dla naszych dzieci niekoniecznie są takie porody, jakie chciałybyśmy dla nich wybrać. Cieszę się z obecności Lisy w tej książce, ponieważ jest ona cichym i odważnym przypomnieniem, że choć robimy wszystko, co w naszej mocy, narodziny, podobnie jak życie, nie są doskonałe.
 
Natalia Przybysz o aborcji
seksualność kobiet » aborcja
Natalia Przybysz o aborcji
Chciałabym, żeby kobiety przemówiły swoim głosem. Żeby zaczęły mówić o tym doświadczeniu. Tak jak w latach 60. przemówiły Amerykanki. A potem w latach 70. Francuzki. To doświadczenie istnieje, jest częścią kobiecego życia. To indywidualna sprawa i każda kobieta powinna móc zadecydować o tym sama – czy chce urodzić, czy nie. A to, jak do tego potem podchodzimy, czy to był problem, czy nie, to też nasza sprawa – jakie ceremonie będziemy chciały odprawiać, by sobie z tym poradzić. To nie sprawa mężczyzn w rządzie i w Kościele.
 
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
seksualność kobiet » artykuły
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
komentarze (3)
Założę się, że gdyby mężczyźni – zamiast ciążowego brzucha – mieli np. status na fejsie typu „Adam jest w ciąży z Basią” (i ciekawe co na to jego żona), to „nielubienie prezerwatyw” nie byłoby tak popularne, a metoda „zdążę wyjąć” przyprawiałaby o palpitacje serca i nieprzespane noce nie tylko „rozhisteryzowane” kobiety. Sądzę też, że szybko okazałoby się, że prawo do aborcji Polsce nagle postrzegane jest jako prawo człowieka, a nie „mordowanie niewiniątek”, bo nagle stałoby się potrzebne mężczyznom.
 
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
seksualność kobiet » kultura
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
W czasach pokoju i dobrobytu zarówno przyjemność, jak i macierzyństwo były kwestiami osobistymi, intymnymi doświadczeniami, do których zachęcano i które chwalono. Poeci pisali o kobiecych orgazmach, o ”muszelkach” czy innych ”różanych pączkach”, a malarze i rzeźbiarze przedstawiali je w swoich dziełach.Ale jak tylko nadchodził kryzys - polityczny, ekonomiczny, religijny albo wszystkie jednocześnie - i w społeczeństwie zaczynał panować strach, pierwszym symptomem tego, że zbliżają się konserwatywne rządy autorytarne, była zmiana w postrzeganiu kobiet. Nawet nie praw kobiet, ale ich pozycji. Słowa stają się bardziej wulgarne.
 
Pozytywnie o porodzie
seksualność kobiet » linki
Pozytywnie o porodzie
komentarze (2)
Pozytywnie o porodzie, grupa wsparcia założona i prowadzona przez trzy doule z Warszawy, jest częścią międzynarodowej sieci grup wsparcia Positive Birth Movement, założonej przez Milli Hill w Wielkiej Brytanii (www.positivebirthmovement.org).
 
zobacz też

”Romantyczna kochanka” kontra rzeczywistość

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter