dział: miesiączka

Moc kobiecej Krwi

Natalia Miłuńska
dodano: 2014.01.28
Były kiedyś na Ziemi cywilizacje, które szanowały kobiecą miesięczną Krew. W których kobiecy cykl, kobiece ciało było uznane powszechnie za święte i boskie. W tych cywilizacjach kobiety miały wysoką społeczną rangę, pełniły ważne role: były kapłankami, królowymi, liderkami.

1.jpg
Malta, Kreta, Catalhuiuk, południowe Indie, Australia, Bliski Wschód – Cannan, Babilonia, Assyria, wybrzeże morza Czerwonego… Kiedy – podczas wykładu – dochodzę do opowieści o szacunku dla naszej krwi, naszego ciała – kobiety ze zdumieniem otwierają oczy. Słuchają tego jak bajki, pięknej, dziwnej ale… czy prawdziwej?

Tak było w wielu miejscach na ziemi. Czy wiecie, jak Thor, piorunowy bóg Wikingów, zyskał swą nieśmiertelność? Otóż musiał udać się na wyprawę do krainy Gigantek – Pramatek i ukraść im ich świętą krew. Jak było z hinduskimi bogami – Shivą, Brahmą i całą ich boską rodziną? Stali się bogami dopiero, gdy wykąpali się w świętej rzece krwi, wypływającej z waginy Bogini Kali. Ten motyw uzyskiwania wielkiej mocy dzięki kontaktowi z krwią kobiety można odnaleźć w wielu kulturach. Może nie natkniecie się na niego w popularnej mitologii, może nie znajdziecie go na pierwszej stronie, ale jest tam, głęboko ukryty. W głębi czeka na was historia o wielkiej mocy kobiecej krwi.


Mocy, która jest związana z Czasem, z rytmem, z przemijaniem i odradzaniem. Z seksualną przyjemnością, która nie ma na celu prokreacji. Z wężem - tym, co w nas ziemskie, cielesne, zmysłowe.


Prawdziwa historia Ewy


3.jpg


Zostałyśmy wychowane w przekonaniu, ze miesiączka to wstydliwa, kłopotliwa przypadłość. W najlepszym razie - nic nie znacząca fizjologia. W najgorszym - wstyd i nieczystość, dowód grzechu popełnionego przez Ewę, pierwszą kobietę. Grzechu… nieposłuszeństwa. Pożądania, zaspokojenia, wyciągnięcia ręki po zakazany owoc, grzechu kontaktu z wężem, cielesnym i ziemskim. Dlatego wiele kobiet, z którymi mam przyjemność spotykać się w Czerwonym Namiocie nie lubi swojej miesiączki. Bo jest niewygodna, bolesna, wiążą się z nią trudne wspomnienia.


Jak jednak naprawdę wyglądała historia Ewy? Czy na pewno tak, jak znamy ją ze Starego Testamentu? Śladem starego mitu jest słowo Adam. Co oznacza słowo Adam, Adamah? Delikatni i znający umiar uczeni w piśmie, tłumaczyli zawsze to słowo jako rdzawa ziemia. W dokładnym tłumaczeniu oznacza ziemię zmieszaną z krwią menstruacyjną, a zarazem jest synonimem człowieka. Pozostałością starszego mitu, w którym Bogini – Pramatka, zwana w tym rejonie świata Evą, Hawwą, Nin-Eveh ulepiła pierwszych ludzi z gliny. Następnie posmarowała swoją świętą krwią, by tchnąć w nas życie.


Stara historia, przypomina o tym, że wszyscy wyszliśmy z ciała kobiety, usmarowani krwią. Pochodzi z czasów, kiedy to prawdopodobnie kobiety odkryły garncarstwo, lepiły z gliny piękne naczynia, okrągłe na wzór brzucha w pełni. Jak pisze Barbara Walker w swojej Encyklopedii Mitów: „biblijny tytuł Ewy - Mother of All Living” jest tłumaczeniem tytułu Kali Ma Jaganmata. W Assyrii nazywano ją Nin-Eveh – Holy Lady Eve; tym imieniem boginii Asyryjczycy nazwali swoją stolicę. W północnym Babilonie Ewa znana była jako „boska Pani Edenu”, lub „Bogini Drzewa Życia”. Drzewa Życia – gdyż była Pramatką wszystkich żywych istot, a genealogię życia w najbardziej oczywisty sposób można przedstawić jako Drzewo.


Dlaczego ludzie odrzucili Krew miesięczną, uznali ją za niebezpieczną i obrzydliwą? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie. W poszczególnych, boginicznych cywilizacjach to konkretne historie najazdów barbarzyńskich plemion, które przywiozły nowego, piorunowego Boga, oddzieliły światło od ciemności, ceniły walkę, wojnę i zwycięstwo. W historii Ewy to najazdy semickich, walecznych plemion, które podbiły pokojową kulturą Cannanu, „mlekiem i miodem płynącą”. W nowym micie Ewa nie jest już Boginią, a nieposłuszną kobietą. Tą, która ulega pokusie.


Niebezpieczna wolność


4.jpg


Kobiecy cykl ma dwa wyraźne punkty kulminacyjne. Jeden to owulacja, drugi – leżący po przeciwnej stronie – to menstruacja. I jak jeszcze wizja kobiety, która ma owulację, a zatem jest zdolna do rodzenia i wychowywania dzieci była potrzebna patriarchalnym społecznościom, tak druga strona cyklu, związana z przemijaniem, śmiercią, zmianą a jednocześnie z energią seksualną, która nie ma na celu prokreacji - ta strona kobiecej energii zaczęła budzić lęk.


Na poziomie praktyki społecznej był to nowy zwyczaj – wykluczenia miesiączkujących kobiet ze społeczności. W tradycji semickiej mogły do niej powrócić dopiero po rytualnej kąpieli, po obmyciu się z tego, co nieczyste. Na poziomie mitu to historia Lilith, drugiej kobiecej postaci, która pojawia się w apokryficznej biblijnej historii o początku. Pierwsza żona Adama, niepokorna, wolna, skrzydlata, która nie chce kochać się w pozycji misjonarskiej i uznać swojej niższości. Odleciała ona od Adama nad Czerwone Morze (!). W tradycji hebrajskiej została uznana za demona, który pożera dzieci i uwodzi mężczyzn dla czystej przyjemności seksualnej – z pominięciem prokreacji. Wszystkie te atrybuty – czerwone morze, wolna kobieca seksualność to jakości czasu menstruacji, która jest oznaką braku zapłodnienia i czasem seksu dla samej seksualnej przyjemności.


Imię Lilith pochodzi od lili lub lilu – co znaczy lotos i było słowem określającym czerwoną joni-kwiat Wielkiej Matki. Lilith to imię świętej waginy Wielkiej Matki Ewy. Ewa i Lilith to jedna Bogini, to podwójna Bogini – dwa aspekty tej samej mocy, która daje życie, jest wolna, seksualna, czerpie moc ze swojej czerwonej rzeki.


Połączenie


Mamy szczęście żyć w czasach, kiedy odzyskanie kobiecej mocy jest możliwe. Dzieje się właśnie teraz. Kobiety spotykają się w kręgach, na warsztatach, zakładają stowarzyszenia i fundacje. Tworzą strony internetowe o kobiecej seksualności. Odzyskują rodzenie, moc porodu.


Ale by odzyskać pełnię kobiecości - trzeba odzyskać drugą część cyklu – menstruację, kontakt z przemijaniem, zmianą, wolną seksualność. Oddemonizować lilith - naszą waginę, węża - nasze ciało, dzikość i wolność - naszą menstruację. Dlatego zapraszam do Czerwonego Namiotu - na spotkanie ze sobą, swoim ciałem, z kobiecą mocą.natalia-miluska.jpg

Autorką artykułu jest: 

Natalia Miłuńska od prawie 20 lat  pracuje z kobiecym cyklem, ciałem, śnieniem i ludźmi. Z wykształcenia antropolożka kultury, z urodzenia szamanka, z doświadczenia przewodniczka kobiet w odzyskiwaniu mocy i harmonizowaniu się z księżycowym cyklem i rytmami natury. Od 2009  prowadzi stronę internetową miesiaczka.com, która jest najobszerniejszym polskim źródłem dotyczącym mądrości kobiecego ciała oraz tego, jak można z nim współpracować. Autorka metody pracy z kobiecym cyklem jako całością. Regularnie w wielu polskich miastach prowadzi grupy spotkaniowe i cieszące się dużą popularnością warsztaty dla kobiet „Czerwony Namiot” , które przywracają tradycję szacunku dla kobiecości i są miejscem dzielenia się mądrością kobiet; są to spotkania zarówno dla dorosłych kobiet, jak i dziewczynek, a także dla mam i córek. Daje też wykłady na temat ciała i cyklu dla kobiet i mężczyzn. Jest też właścicielką firmy Naya, produkującej przyjazne kobietom i Ziemi kolorowe podpaski http://naya.sote.pl. Najprawdopodobniej ma największy w Polsce zbiór książek na temat miesiączki. Pracuje z grupami oraz osobami indywidualnymi na sesjach prywatnych, z kobietami i mężczyznami. W swojej pracy wykorzystuje te metody, które przetestowała na sobie i wie, że działają. Jest ciocią-bocian dla kilkorga dzieci, które zostały poczęte po pracy u niej przez pary, które miały trudność z zajściem w ciążę. Wspiera ludzi w odkrywaniu i wyrażaniu ich potencjału. Ma talent do łagodnego i głębokiego demaskowania rzeczywistości. Praca z nią to zabawa i przyjemność, czasem zmieniająca się w głębokie i transformujące doświadczenie. Współautorka e-booka „Weź kąpiel w płatkach róż. Jak polubić miesiączkę” (2010).


A jak Wam rezonuje ten filmik w zestawieniu z powyższym artykułem?


 Aby przeczytać e-book o miesiączce, kliknij tutaj (pojawi się przekierowanie na stronę miesiaczka.com).


ebook o miesiaczce.jpg
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 2)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12014.01.28, 22:48

AwaS
Główna bohaterka w "Piątym elemencie" (właściwe tłumaczenie "The Fifth Element" to "piąty żywioł") ma na imię LeeLoo, czyli Lilu. Ma rude włosy - czerwone. Droga Natalio, może to pomysł na nowy artykuł? Bardzo się cieszę, że kobiecość coraz częściej jest podmiotem w kulturze i sztuce współczesnej. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za to, co robisz.
# 22014.02.02, 12:18

naya
dzieki Awas za fajny trop. lubię ten film, a zapomniałam ze główna bohaterka sie tak nazywa ;-)

podobne artykuły

Królewna o Przebudzającej się Joni
Po raz pierwszy usłyszałam o nim od Nathalie, mojej siostrzanej duszy. «Czuję, że to coś dla Ciebie» – napisała i do tej tajemniczej wiadomości dołączyła link. Kliknęłam w wideo, na którym rozmawiały ze sobą dwie kobiety – jedna przesadnie natchnionym głosem zadawała pytania, druga odpowiadała – głosem ściszonym, jakby właśnie wyjawiała jakiś sekret. Nastawiłam uszu, a moja świadomość zaczęła tworzyć tagi: #prastara praktyka taoistyczna, #otwieranie się joni, #delikatność i czułość, #duchowy wymiar seksualności, #spełnienie… W pewnym momencie kobieta ostrożnie wzięła w dłonie przedmiot mocy, o którym była mowa – kamienne jajeczko, które wkłada się do joni… nie! Nie wkłada się – joni sama je zasysa, gdy poczuje, że to odpowiedni moment. A potem dzieje się magia uzdrawiania. Poczułam miłe łaskotanie w podbrzuszu. Ziarno ciekawości i nadziei na nowo zostało zasiane.
 
Moja wielka radość z seksu – bez genderowych stereotypów
Nie jestem typową kobietą. Ale czy istnieje ktoś taki jak „typowa kobieta”? Uważam, że nie. Każda z nas jest inna, i to jest piękne - lecz to społeczeństwo i kultura narzuca nam wzorce. Z których - tak naprawdę - wcale nie musimy korzystać, ani się do nich dopasowywać. Szkoda, że odkryłam to dopiero teraz, w wieku 21 lat.
 
Prawdziwa historia pewnego masażysty misjonarza
Dawno, dawno temu, miałam taki moment na studiach, w którym badawczo zajęłam się tematem seksualności i tożsamości płciowej. „Gender” nie było wtedy jeszcze na topie i nikt w żadnym krakowskim barze jeszcze o nim nie słyszał. Inspiracją było raczej rozpustne życie akademickie moich znajomych. No dobrze – moje też. Zachciało mi się bliżej przyjrzeć się osobom, które korzystają z portali randkowych – tych erotycznych.
 
Niech płynie łagodnie, czyli miesiączka bez bólu
Relacje kobiet, które uzdrowiły swój ból, często zaczynają się od stwierdzenia: „Teraz wiem, że mam miesiączkę, kiedy widzę krew”. Zazwyczaj tym słowom towarzyszy uśmiech ulgi i zadowolenia – że tak może być. I ja bym właśnie tak chciała dla Ciebie: żebyś mogła przez Twoje krwawienie przejść lekko, radośnie, bez bólu. Wiem, że jest to możliwe. Wierzę, że jeśli teraz czytasz te słowa, to jesteś coraz bliżej znalezienia sposobu na ukojenie swojego bólu.
 
Mama podarowała mi wstyd seksualności. Aby mnie chronić
Mnie też matka nauczyła wstydu, podarowała mi ten wstyd, bo w tamtym czasie, tamtym miejscu i przy tamtej świadomości, to był jedyny dar, który znała i który mogła mi przekazać, by mnie jakoś chronić.
 

najnowsze artykuły

Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
seksualność kobiet » wiadomości
Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
Kiedy ostatni raz ktoś Cię długo i czule przytulał? Bez podtekstów. Bezinteresownie. Po prostu dlatego, że mógł się podzielić własnym ciepłem i życzliwością?
Kiedy ostatni raz długo i uważnie patrzyłaś_łeś komuś w oczy?
 
Voca w radio RAM
seksualność kobiet » kultura
Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
seksualność kobiet » aborcja
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
Jeśli ktoś jest permanentnie na polu walki, jeśli czerpie z tego wielką satysfakcję, to jego język, będąc projekcją takiego sposobu postrzegania rzeczywistości, pełen będzie słów takich, jak „morderczynie”, czy „zabójczynie”, bo przecież wiadomo, że pole walki służy zabijaniu.
 
Niechaj rodzą się potwory? Tabu kazirodztwa
seksualność kobiet » artykuły
Niechaj rodzą się potwory? Tabu kazirodztwa
Gdy oglądałam pierwszy sezon serialu „Gra o tron”, moją uwagę przede wszystkim zwróciła dwójka bohaterów: Cersei i Jaime Lannisterowie. Cersei i Jaime są rodzeństwem, bliźniętami. W jednym z odcinków uprawiają dziki seks w opustoszałym zamku.
 
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
seksualność kobiet » artykuły
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
Moja przyjaciółka, nazwijmy ją Diana, wychowywała się bez ojca. Nie pamiętała go, ale w jej domu zawsze się z niego żartowało lub mówiło źle o nim.
 
zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Like a virgin

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter