dział: macierzyństwo

O po-rodzie, czyli co do Twojego porodu ma Twoja babcia?

Voca Ilnicka
dodano: 2017.08.10
Co robiłam wczoraj w nocy? Wczoraj w nocy oglądałam wywiad o tym jak na poród wpływa Twój ród, rodzina. To, jaki jest Twój poród, według Anny Brzozowskiej jest powiązane z tym, jakie rzeczy działy się w przeszłości kobietom i mężczyznom z rodów dziecka; czy mamie, babci łatwo było urodzić?

Czy czuła, że może się otworzyć i wydać dziecko na świat? A w czasie wojny czy innym trudnym czasie, kiedy była bieda, głód, zagrożenie życia, brak mężczyzny – ojca dziecka itp? Co jej się przydarzyło jako kobiecie? Może została zgwałcona, może kilka razy, może poroniła, także kilka razy? Te wszystkie doświadczenia mogą być zapomniane, wyparte, uznane za nieważne, ale na jakimś poziomie mogą być tak raniące, że na ciężką próbę – także w porodzie – mogą wystawiać następne pokolenia. 


Dlaczego kobiety boją się porodu – czy to paranoja? Skąd te lęki? Skąd trudne doświadczenia porodu kobiet, które rodzą teraz – w czasach,gdy niczego nam nie brakuje? Dlaczego jest tyle interwencji medycznych? I jak te interwencje wpływają na kobietę i dziecko?


Anna Brzozowska mówi także o doświadczeniu porodu przez cesarskie cięcie, o tym, co może symbolizować blizna po cesarskim cięciu, jak możną ją pielęgnować i czerpać z niej moc. I o wielu ciekawych sprawach związanych z porodem. Mówi trochę nie naszym językiem, takim jakby urwanym, „hellingerowskim”, ale można ją zrozumieć, a to, co mówi, wydaje mi się ciekawym spojrzeniem na tzw. sprawy oczywiste. Ponad godzina wywiadu, oglądajcie, komentujcie, piszcie, czy coś z tego, o czym mówi, pokrywa się z Waszym życiem i doświadczeniem.


"Współczesny poród jako pokłosie gwałtu pokoleniowego” z Porozmawiajmy TV:


o-po-rodzie.jpg


https://www.youtube.com/watch?time_continue=3901&v=fDCejaHZtnA


Więcej na temat znajdziesz na stronie www Anny Brzozowskiej


A niedługo na portalu wywiad z Anną Brzozowską. Chcesz, żebym zapytała ją o konkretną rzecz? Zadaj pytanie w komentarzu. :) 

 

komentuj

autor:


podobne artykuły

„Nie wychodź po zmroku, bo Cię zgwałcą.”
Media obiega informacja o brutalnym gwałcie na Polce we Włoszech i szokująca informacja o śmierci 26-latki, gwałconej i torturowanej przez 10 dni w Łodzi. Dziś idę na Krąg Ciszy we Wrocławiu w związku z tą sprawą.
 
Mężczyźni, kobieta i gwałt
Obejrzałam te filmy i zaczęłam się zastanawiać – co takiego w nas tkwi, że ojciec nie wierzy córce? Że wstawia się za sześcioma gwałcicielami, którzy torturowali ją całą noc i zostawili półżywą?
 
Jak się zmienia ciało po porodzie?
Słyszałaś Agnieszkę Chylińską u Wojewódzkiego? Rozklapiocha? To chyba jedyny kobiecy głos „z telewizora”, jaki słyszałam na ten temat. I jestem za niego Agnieszce Chylińskiej bardzo wdzięczna. Chociaż wiem, że inne kobiety nie cierpią tego słowa i tego, że powiedziała o swojej waginie w taki bezceremonialny niedelikatny sposób. I że ktoś w ogóle to na głos powiedział – że rozklapiocha. Bo przecież nie zawsze tak jest! Bo przecież ta joni się obkurcza. Wraca do rozmiarów sprzed ciąży.
 
Życie po porodzie. Na wesoło
Ten filmik mnie porwał!
 
Jak wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego po porodzie?
Powrót do satysfakcjonującego życia seksualnego po narodzinach dziecka może być bułką z masłem, ale może również okazać się nie lada wyzwaniem.
 

najnowsze artykuły

Wyraz twarzy kobiety w trakcie orgazmu - chcesz zobaczyć? Teraz możesz!
seksualność kobiet » orgazm
Wyraz twarzy kobiety w trakcie orgazmu - chcesz zobaczyć? Teraz możesz!
komentarze (1)
Słyszałam to od niektórych kobiet: „och, jak ja wyglądam?”, „robię pewnie straszne miny”, „jeszcze go przestraszę!”. Ja jeszcze nie widziałam ”brzydkiego” wyrazu twarzy osoby przeżywającej orgazm. Wręcz przeciwnie - raczej mnie to zupełnie rozczula. Rozczulają mnie też kobiece twarze ze zdjęć Marcosa Albertiego.
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 


zobacz też

„Obrzezanie” kobiet. Klitoridektomia w praktyce, cz. 2.

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter