dział: macierzyństwo

Każdy wymiar macierzyństwa

Joanna Biszewska
dodano: 2017.08.08
Macierzyństwo okiem fotografki to wniknięcie do wyjątkowego świata. Pierwsze miesiące macierzyństwa to mocne przeżycie emocjonalne, ale i – a może przede wszystkim – starcie ze swoją fizycznością.

karmienie-piersia.jpg

Fotografuje najbardziej intymne momenty z pierwszych dwóch lat życia z dzieckiem. Po co? Aby pokazać każdy wymiar macierzyństwa. Nawet ten, który boli, piecze i brzydko wygląda. Macierzyństwo ma różne wymiary.

Macierzyństwo okiem fotografki to wniknięcie do wyjątkowego świata. Pierwsze miesiące macierzyństwa to mocne przeżycie emocjonalne, ale i – a może przede wszystkim – starcie ze swoją fizycznością. Nawał pokarmu, poranione, bolące, krwawiące sutki, podrapana do krwi przez dziecko klatka piersiowa, karmienie co dwie godziny w nocy – to fotografuje i bez retuszu pokazuje nowojorska artystka Anna Ogier-Bloomer.

Fotografka w serii zdjęć o tytule "Let down" udokumentowała pierwsze dwa lata swojego macierzyństwa.

Artystka pokazuje to, co boli i co sprawia, że kobieta czuje dyskomfort. Ogier-Bloomer robi sobie np. autoportret podczas wizyty w toalecie z dzieckiem przy piersi, fotografuje obrzmiałą, bolącą pierś podczas nawału pokarmu.

karmienie-piersia-2.jpgZadrapania i nie odciągnięty pokarm.


- Pierwsze lata mojego macierzyństwo to – jak do tej pory – najtrudniejsze, najbardziej złożone i znaczące dzieło w moim życiu. Fizyczność macierzyństwa zaczyna się w chwili poczęcia. Niesamowite jest to, że ból i cierpienie, w tym przypadku, daje też radości. To właśnie jest w macierzyństwie niesamowite – powiedziała nam artystka.

Młoda mama i fotografka przyznała też, że nie zawsze czuła się komfortowo przed obiektywem, pokazując tak dużo ze swojego świata. Niejednokrotnie prosiła męża o pomoc, aby to on, w odpowiednim momencie, wcisnął spust aparatu.

Córeczka artystki, Violet, urodziła się w 2013 roku. Dzień narodzin córki był też momentem rozpoczęcia fotograficznego projektu „Let down”, który jest kontynuacją serii zdjęć „Family Pictures”.

Ogier-Bloomer regularnie prezentuje swoje prace na profilu na Instagramie. Jak można się domyślać, nie wszystkim podoba się tak szczere ujęcie macierzyństwa.

 - Zazwyczaj ludzie wspierają mnie w tym, co robię. Ci, którzy nie mają dzieci, są wzruszeni, ale i zdziwieni, że macierzyństwo to nie tylko zadbany uśmiechnięty bobas i ładna mama. Zawsze znajdą się też osoby, zazwyczaj mężczyźni, którzy robią sobie nieprzyzwoite żarty z tego, co widzą na moich zdjęciach. One są m.in. właśnie po to, aby skłonić ludzi do tego, by zaczęli w nieco mniej prześmiewczym tonie rozmawiać o matkach i macierzyństwie – mówi autorka zdjęć. 


Więcej o artystce: www.annaogierbloomer.com

Źródło: 
http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/7,79311,20177590,matka-pokazuje-bardzo-fizyczna-strone-macierzynstwa-mezczyznom.html
 

komentuj

autor:


podobne artykuły

Koszmar laktacyjny?
Karmienie piersią przybliża Cię do orgazmu czy raczej do depresji? Bo może być i tak, i tak. I wszystko z Tobą w porządku!
 
Karmienie piersią. Piękne zdjęcia Ivette Ivens
Fotografka Ivette Ivens matki karmiące zamieniła w Boginie i tak pokazała je światu. Nie wiemy, jak Wam, ale nam jej spojrzenie bardzo przypadło do gustu. :)
 
To nie jest obsceniczne - happening
Nietypowy happening w walce ze stereotypami. Miejsce akcji: Warszawa, Metro Pole Mokotowskie. Uczestniczki: matki karmiące dzieci piersią.
 
Polityka karmienia piersią
Karmienie piersią czy butelką? Wolny wybór czy wolny rynek? Inspirująca jak ”NO LOGO” i poruszająca jak ”Fast Food Nation”, ”Polityka karmienia piersią” ujawnia fundamentalne znaczenie karmienia niemowląt dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Gabrielle Palmer opisuje wyrafinowane techniki, które stosują wielkie korporacje, by przekonać rodziców do odwrócenia się od karmienia piersią.
 

najnowsze artykuły

Urlop z okazji miesiączki - dostaniesz go w Azji. W Japonii od 70 lat!
seksualność kobiet » miesiączka
Urlop z okazji miesiączki - dostaniesz go w Azji. W Japonii od 70 lat!
Jak to się dzieje, że kraje azjatyckie, takie jak Japonia, Chiny, Korea, Indonezja, Tajwan czy afrykańska Zambia, wprowadziły urlopy miesiączkowe (Japonia już 70 lat temu (!), Korea ponad 15 lat temu), a w Polsce ten pomysł wciąż jest powijakach (żeby nie napisać, że bulwersuje, śmieszy i w ogóle odstręcza?).
 
Waginalny manicure, czyli cipki na paznokcie
seksualność kobiet » kultura
Waginalny manicure, czyli cipki na paznokcie
Ale dlaczego zaczynam od „Ciało moim domem”, kiedy tak naprawdę chcę pisać o chwilowym zamieszaniu w necie z powodu vaginail? Ano właśnie dlatego, że sądzę, że i vaginail może mieć - przynajmniej dla niektórych osób – podobną moc.
 
O po-rodzie, czyli co do Twojego porodu ma Twoja babcia?
seksualność kobiet » macierzyństwo
O po-rodzie, czyli co do Twojego porodu ma Twoja babcia?
Co robiłam wczoraj w nocy? Wczoraj w nocy oglądałam wywiad o tym jak na poród wpływa Twój ród, rodzina. To, jaki jest Twój poród, według Anny Brzozowskiej jest powiązane z tym, jakie rzeczy działy się w przeszłości kobietom i mężczyznom z rodów dziecka; czy mamie, babci łatwo było urodzić?
 
Każdy wymiar macierzyństwa
seksualność kobiet » macierzyństwo
Każdy wymiar macierzyństwa
Macierzyństwo okiem fotografki to wniknięcie do wyjątkowego świata. Pierwsze miesiące macierzyństwa to mocne przeżycie emocjonalne, ale i – a może przede wszystkim – starcie ze swoją fizycznością.
 
Czy łysa kobieta może być atrakcyjna?
seksualność kobiet » kultura
Czy łysa kobieta może być atrakcyjna?
komentarze (4)
Przeprowadzając wywiad do książki, usłyszałam od dziewczyny, która straciła włosy i od jakiegoś czasu nosi perukę, że kobieta łysa w żaden sposób nie jest atrakcyjna.
 


zobacz też

”Ku pokrzepieniu serc i macic” - Duża książka o aborcji

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter