dział: kultura

Vagina dentata, postrach każdego penisa!

dodano: 2015.02.16
Vagina dentata to łacińskie określenie „zębatej pochwy”. Otóż, taka uzębiona i zagrażająca mężczyznom i ich klejnotom wagina, występuje w mitologiach i folklorze wielu kultur: Ameryki Południowej i Północnej, Afryki, Europy oraz Indii. W czasach średniowiecza nawet Kościół katolicki potwierdzał ten mit, sugerując, że czarownice waginami potrafiły odgryźć penisy!

Pochwa była niebezpiecznym miejscem, niektóre ludy twierdziły też, że w kobiecej joni zamieszkiwać może wąż, który kobiecie dostarcza rozkoszy, a mężczyznę bezlitośnie kąsa. Oprócz węży waginę mogą zamieszkiwać także węgorze (!) a nawet smoki! Muzułmanie wierzą, że wagina może oślepić mężczyznę, który odważy się do niej zajrzeć (tak jak to zrobił jeden z sułtanów Damaszku). Wagina to krwiożerczy potwór, który czai się i chce zniszczyć mężczyznę!


Vagina dentata dookoła świata


Jedno z plemion amerykańskich wierzyło, że „jako jedna z pierwszych zamieszkała na Ziemi kobieta, której pochwa przekształciła się w uzębione usta, a te posłużyły do odcięcia penisa partnera.” Inny lud wierzy, że polinezyjska bogini swoją pochwą przecięła na pół mężczyznę, który dostając się do jej łona, chciał zyskać nieśmiertelność. Wiele opowieści o uzębionych waginach kończy się tragiczną śmiercią mężczyzny, który umiera na skutek odgryzienia członka. Niektóre ludy, na przykład Apacze, wierzyły, że uzębiona pochwa mogła istnieć niezależnie od kobiety i ucinać sobie spacerki, w czasie których gryzła i kąsała!


Oprócz opowieści o waginach, istnieją też mity opowiadające o tym, jak mężczyźni w obronie próbowali wyłamać zęby kobiecym pochwom.


„Żyła raz córka Rakshasy [demona], która miała w pochwie zęby. Gdy tylko zobaczyła mężczyznę, przemieniała się w piękną dziewczynę, uwodziła go, odcinała mu prącie, po czym zjadała je, rzucając resztę ciała na pożarcie tygrysowi. Któregoś dnia spotkała w dżungli siedmiu braci i poślubiła najstarszego, aby móc spać ze wszystkimi. Po jakimś czasie zabrała najstarszego brata w pobliże legowiska tygrysów, zmusiła, aby się z nią położył, odcięła mu prącie, a resztę ciała rzuciła na pożarcie tygrysowi. W ten sam sposób zamordowała pozostałych braci, aż został tylko najmłodszy. Kiedy nadeszła jego kolej, bóg zesłał nań sen. Powiedział mu: Jeśli wybierasz się z dziewczyną, wykuj rurę z żelaza, wetknij do pochwy i wyłam jej zęby”. Tak też chłopiec postąpił...


Dlaczego pochwa gryzie?


Mit o zębatej waginie można interpretować jako ucieleśnienie męskich lęków. Po pierwsze mężczyźni mogą się bać waginy jako takiej – miejsca nieznajomego, ciemnego, pełnego tajemnic i (może?) pułapek? Po drugie motyw zębatej waginy można rozumieć jako strach przed ogromem i mocą kobiecej namiętności seksualnej. Kobieta przecież wciąż i wciąż może, a mężczyzna boi się, że nie zaspokoi apetytu kobiety, że nie podoła i okryje się hańbą.


Na podstawie rozdziału "Otwarcie puszki Pandory" z książki "Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury", s. 201- 208. Wszystkie cytaty pochodzą z tego rozdziału.
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 8)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12010.05.12, 22:03

bubu
Niezły bełkot. Dziwne , że przetrwał ludzki gatunek skoro postrach ten wśród mężczyzn jest jak można wnosić powszechny. Każdy rozsądny wie, że mitów, przekonań, uprzedzeń i tym podobne ludzkość zna wiele. Ten akurat jest odosobniony i marginalny. Zdaniem jednak środowiska zarządzającego niniejszą stroną trzeba go wskrzesić aby wzmocnić własne seksistowskie ego. A może by tak coś o kompleksie braku penisa lub występującej u około 30% żeńskiej populacji oziębłości płciowej? Nie ma jak kisić się we własnym feministycznym sosie i wzajemnie robić sobie dobrze a epatowanie fizjonomią (np. waginą) uznać za misje dziejową. Ciekawe czym zajęły by się owe działaczki gdyby stwórca poskąpił im tych czterech fałd skórnych? A tak na koniec. Zamiast marnować czas na opisywanie i analizę tego co winno być naturalne, spontaniczne i intymne zdecydowanie lepiej jest się temu oddać zarzucając naukowe i w ogromnej większości chybione teorie. No chyba, że obcowanie z tym światem, (udanego seksu) ogranicza się jedynie do warstwy werbalnej. Mam wrażenie, że jest tak w przypadku większości autorek tej strony. Człowiek spełniony nie ma potrzeby roztrząsać tych tematów ani szukać teorii usprawiedliwiających jego ułomność. Nie ma też potrzeby emanować fizjonomią co wybija się na niniejszej stronie.
# 22010.07.10, 23:52

SANDRiTTA
UWAŻAM,ŻE JAK JUŻ TO TA "ZĘBATA WAGINA" ; PP POWINNA ODGRYZYWAĆ TYM WREDNYCH GNOJKOM BĄDŹ TYM CO MAJA ZŁE ZAMIARY,TACY POWINNLI POZBYĆ SIĘ PENISA ! ! !
PRZYNAJMNIEJ JAKAŚ SPRAWIEDLIWOŚĆ BY BYŁA M. IN TAKA Z MYŚLĄ O GWAŁCICIELACH,MIELI BY PORZĄDNĄ NAUCZKĘ. CZY POWINNA BYĆ AŻ TAK BRUTALNA - OCZYWIŚCIE,ŻE TAK!
# 32010.07.28, 11:42

xyz
obejrzyjcie sobie film 'zęby'. . .
# 42010.08.05, 22:26

loet
Taaa Ten Film Jest nie zły ale przy tym idzie sie uśmiać hehehe ;) a to płakałam;)
# 52011.03.08, 14:41

Hela
Oglądałam ten film , szczerze bardziej się uśmiałam niż przestraszyłam :)
# 62011.07.05, 02:20

kminimi
jak sie nie odróżnia paszczy krokodyla od waginy, to potem takie legendy ;-) Jak widać od zawsze istnieli faceci, którzy pchają swoje klejnoty nie wiadomo gdzie, a potem płaczą, że ich "wagina" pogryzła :-D
# 72011.07.19, 15:22

Kuragari
Jak każdy mit ma w sobie zalążek prawdy tylko trzeba odróżnić fakty od bajki . . .
# 82011.11.11, 21:56

Kasia
bardzo śmieszny film niby miał być straszny ale spoko :d

najnowsze artykuły

O zgodzie na cesarkę
seksualność kobiet » macierzyństwo
O zgodzie na cesarkę
komentarze (1)
Lisa pojawia się w tej książce, aby dać świadectwo temu, iż poród jest taki, jaki jest. Stanowi ona godny podziwu przykład prawdy, że najlepsze dla naszych dzieci niekoniecznie są takie porody, jakie chciałybyśmy dla nich wybrać. Cieszę się z obecności Lisy w tej książce, ponieważ jest ona cichym i odważnym przypomnieniem, że choć robimy wszystko, co w naszej mocy, narodziny, podobnie jak życie, nie są doskonałe.
 
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
seksualność kobiet » artykuły
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
komentarze (3)
Założę się, że gdyby mężczyźni – zamiast ciążowego brzucha – mieli np. status na fejsie typu „Adam jest w ciąży z Basią” (i ciekawe co na to jego żona), to „nielubienie prezerwatyw” nie byłoby tak popularne, a metoda „zdążę wyjąć” przyprawiałaby o palpitacje serca i nieprzespane noce nie tylko „rozhisteryzowane” kobiety. Sądzę też, że szybko okazałoby się, że prawo do aborcji Polsce nagle postrzegane jest jako prawo człowieka, a nie „mordowanie niewiniątek”, bo nagle stałoby się potrzebne mężczyznom.
 
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
seksualność kobiet » kultura
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
W czasach pokoju i dobrobytu zarówno przyjemność, jak i macierzyństwo były kwestiami osobistymi, intymnymi doświadczeniami, do których zachęcano i które chwalono. Poeci pisali o kobiecych orgazmach, o ”muszelkach” czy innych ”różanych pączkach”, a malarze i rzeźbiarze przedstawiali je w swoich dziełach.

Ale jak tylko nadchodził kryzys - polityczny, ekonomiczny, religijny albo wszystkie jednocześnie - i w społeczeństwie zaczynał panować strach, pierwszym symptomem tego, że zbliżają się konserwatywne rządy autorytarne, była zmiana w postrzeganiu kobiet. Nawet nie praw kobiet, ale ich pozycji. Słowa stają się bardziej wulgarne.
 
Pozytywnie o porodzie
seksualność kobiet » linki
Pozytywnie o porodzie
komentarze (2)
Pozytywnie o porodzie, grupa wsparcia założona i prowadzona przez trzy doule z Warszawy, jest częścią międzynarodowej sieci grup wsparcia Positive Birth Movement, założonej przez Milli Hill w Wielkiej Brytanii (www.positivebirthmovement.org).
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
W piątek 21 października we Wrocławiu startuje cykl spotkań-warsztatów dla kobiet i mężczyzn. Będziemy wypracowywać NOWY SPOSÓB podejścia do seksualności w gronie Bogiń i Bogów.
 
zobacz też

”Kwartet” w Teatrze Nowym - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter