dział: kultura

Seksowna, ale nie seksualna, czyli mama Kasia

Joanna Keszka
dodano: 2013.09.19
Otóż w kampanii z Kasią Cichopek ani razu nie pada słowo „seks”

Bycie seksi matką okazuje się nie mieć niczego wspólnego z seksem. Za to bardzo dużo z odchudzaniem, wyglądem, opieką nad dzieckiem, mężem, szefem i kim tylko się da. Czyli znowu mamy do czynienia ze starym, obrzydliwym stereotypem, że tzw. porządna kobieta powinna prezentować nierealny obrazu tzw. seksapilu dla korzyści innych, zamiast wyzwalającego rozwijania własnej seksualności.


Doszukiwanie się przez kobiety przyjemności w seksie to w naszym kraju zbędna fanaberia dla niewyżytych kobiet. Porządne polskie matki seksu nie potrzebują. Do bycia seksi wystarczy im umiejętność dbania o dziecko, męża i radzenia sobie z szefem, o czym przekonuje nas z zapałem sama Kasia Cichopek w ogólnopolskiej akcji „Mamy seksi mamy”. To smutne i przerażające, z jakim rozmachem promuje się w Polsce krzywdzące kobiety stereotypy - mówi Joanna Keszka z Barbarella.pl

Mamy sexy mamy..jpg

Kiedy dotarła do mnie informacja o tym, że rusza w Polsce akcja pod nazwą „Mamy seksi mamy”, ucieszyłam się. Pomyślałam, że w końcu ktoś zauważył, że kobiety, a nawet matki w naszym kraju, też mogą lubić seks i być zainteresowane odkrywaniem i zaprzyjaźnianiem się ze swoją seksualnością. Hasło „Mamy seksi mamy” brzmiało dla mnie jednoznacznie: mamy w Polsce matki, które lubią seks, a przewodzić im będzie miła pani Kasia Cichopek, która jakby nie patrzeć też miała seks i to co najmniej dwukrotnie w swoim życiu, bo jest szczęśliwą mamą jednego dziecka, a drugiej jest właśnie w drodze. Mój optymizm, że kobiety w Polsce będą zachęcane do odkrywania radości ze swojej seksualności i do korzystania ze swojego prawa do przyjemności, szybko jednak został ostudzony po zapoznaniu się z programem tej akcji.


Otóż w kampanii z Kasią Cichopek ani razu nie pada słowo „seks”


Bycie seksi matką okazuje się nie mieć niczego wspólnego z seksem. Za to bardzo dużo z odchudzaniem, wyglądem, opieką nad dzieckiem, mężem, szefem i kim tylko się da. Czyli znowu mamy do czynienia ze starym, obrzydliwym stereotypem, że tzw. porządna kobieta powinna prezentować nierealny obrazu tzw. seksapilu dla korzyści innych, zamiast wyzwalającego rozwijania własnej seksualności.


Niesprawiedliwe, ograniczające kobiety stereotypy mają się w naszym kraju wciąż bardzo dobrze i doczekały się oto własnej kampanii. Twórcom akcji „Mamy seksi mamy”, jak widać, trudno uwierzyć, że kobiety-matki mogą faktycznie doświadczać swojej seksualności i chętnie doszukiwać się przyjemności w seksie, a nie tylko w zadowalaniu innych i w nieustannym liczeniu kalorii i kilogramów. Najłatwiej jest używać słowa seksi po to, żeby zwrócić na siebie uwagę, a potem przyłączyć się do bezpiecznego i dobrze znanego w naszym kraju chóru seksobojnych i antykobiecych głosów i sprowadzić cały temat kobiecego bycia seksi do zrzucania kilogramów po porodzie. Te wszystkie upiorne idee są na osłodę okraszone miłym uśmiechem ładnej Kasi Cichopek.


Kampania używając w nazwie słowo „seksi” kusi swobodą i pewnego rodzaju wolnością, jednak oferuje tylko niepokój: czy jako kobieta jestem już wystarczająco atrakcyjna i dobrze zorganizowana, żeby zadowalać cudze gusta i potrzeby męża czy innych osób. Nietrudno chyba zrozumieć, że tak przedstawiana idea „bycia seksi” depcze i dusi w zarodku prawo kobiet do odkrywania swojej autentycznej seksualności, które niewiele ma wspólnego z tym, jak kobieta wygląda, za to bardzo dużo z tym, na co sobie pozwala bez oglądania się na innych.


Stereotypy narzucają kobietom obowiązek bycia obiektem pożądania


Trzeba przyznać, że autorzy kampanii trafili w czuły punkt. Poród i pojawienie się dziecka to ogromna zmiana w życiu kobiety. Zmienia się nasze ciało, nasze relacje zarówno w małżeństwie, jak i w kontaktach z innymi. Jest to jednak dość naturalne, bo dziecko to jest zmiana i to powiedziałabym dość nieodwracalna. Ani nasze ciało, ani relacje małżeńskie nie będą już nigdy takie jak wcześniej, ale czy to znaczy, że będą gorsze? Po prostu inne. Zmiany to część naszego życia. Jednak jeśli będziemy w rozmowach na temat sytuacji młodych matek posługiwali się językiem stereotypów, to zaczyna się tworzyć przerażająca historia, której nie powstydziliby się twórcy „Masakry piłą mechaniczną”. Połączcie ze sobą presję, żeby swoim wyglądem i zachowaniem zaspokajać cudze gusta, czyli, żeby być „seksi”, dodajcie do tego nieustające poczucie odpowiedzialności za wszystko i za wszystkich, które wynika z przekonania, ze kobieta swoją mądrością, cierpliwością, dobrocią i wyrozumiałością może wpływać na zachowania innych, i jeszcze dołączcie do tego ograniczone możliwości, które realnie posiada młoda matka z małym dzieckiem na ręku – i oto mamy młodą i sfrustrowaną matkę, która jest świetnie wyedukowana na temat tego, czego chcą od niej inni i jak cudze potrzeby zaspokajać i zupełnie zdezorientowaną w kwestii tego, czego ona sama może chcieć.


Tragedią jest ograniczanie kobiecej seksualności do kwestii podobania się innym. Stereotypy narzucają kobietom obowiązek bycia obiektem pożądania, a jednocześnie nie powinny demonstrować swoich własnych potrzeb seksualnych, bo to już narażałoby je na opinię bycia „dziwką”. Do tego obowiązku bycia atrakcyjną w oczach płci przeciwnej dodajmy niewyszukane i bezczelne oczekiwania seksualne mężczyzn w naszym kraju – i mamy obraz kobiety, której dużo łatwiej jest być „seksownym” obiektem, niż kobietą świadomą swojej autentycznej seksualności. Seksi ale nie seksualna, jak Kasia Cichopek.


Kobiety potrzebują wolności do odkrywania swoich własnych pragnień erotycznych i uwolnienia ich od obowiązku zaspokajania cudzych wyobrażeń i fantazji na temat tego, co jest, a co nie jest seksi. Prawo do zaspokajania własnych potrzeb seksualnych to ważna dla kobiet sprawa. Chodzi o to, żeby zamiast faszerować społeczeństwo stereotypami na temat tego, co wypada pragnąć i pożądać porządnej polskiej kobiecie, należy wreszcie dać kobietom przestrzeń i możliwość do odkrywania, że ich seksualność należy tylko do nich i im samym powinna w pierwszej kolejności służyć. Już czas przestać zastanawiać się, czego inni chcą lub nie chcą od kobiet w sferze seksualnej, ale zacząć zadawać im pytanie: czego one same oczekują i pragną. Bo każda z nas jest istotą seksualną, ma prawo z tego korzystać i tym się cieszyć. Niestety wciąż pod płaszczykiem dobrych rad, odmawia się kobietom prawa do wyrażania swojej seksualności, pozostawiając nas na placu boju jedynie z frustrującym obowiązkiem bycia seksi.


Całość artykułu do przeczytania na portalu Barbarella.pl

 

komentuj

autor:


podobne artykuły

O zgodzie na cesarkę
Lisa pojawia się w tej książce, aby dać świadectwo temu, iż poród jest taki, jaki jest. Stanowi ona godny podziwu przykład prawdy, że najlepsze dla naszych dzieci niekoniecznie są takie porody, jakie chciałybyśmy dla nich wybrać. Cieszę się z obecności Lisy w tej książce, ponieważ jest ona cichym i odważnym przypomnieniem, że choć robimy wszystko, co w naszej mocy, narodziny, podobnie jak życie, nie są doskonałe.
 
Natalia Przybysz o aborcji
Chciałabym, żeby kobiety przemówiły swoim głosem. Żeby zaczęły mówić o tym doświadczeniu. Tak jak w latach 60. przemówiły Amerykanki. A potem w latach 70. Francuzki. To doświadczenie istnieje, jest częścią kobiecego życia. To indywidualna sprawa i każda kobieta powinna móc zadecydować o tym sama – czy chce urodzić, czy nie. A to, jak do tego potem podchodzimy, czy to był problem, czy nie, to też nasza sprawa – jakie ceremonie będziemy chciały odprawiać, by sobie z tym poradzić. To nie sprawa mężczyzn w rządzie i w Kościele.
 
Usunęłam ciążę
Przerwałam ciążę. I nie mam traumy. A nawet wyrzutów sumienia. Nie jestem nastolatką, ani nikt mnie nie zgwałcił.
 
Karmienie piersią. Piękne zdjęcia Ivette Ivens
Fotografka Ivette Ivens matki karmiące zamieniła w Boginie i tak pokazała je światu. Nie wiemy, jak Wam, ale nam jej spojrzenie bardzo przypadło do gustu. :)
 
Mama Bamba. Pragnienie rodzenia
Mama Bamba w językach xhosa, zulu i suazi oznacza Objęcia Matki. Tytuł książki zrodził się z przekonania, że jeśli matka ma otoczyć dziecko miłością, ona także powinna zostać nią otoczona.
 

najnowsze artykuły

Sylwestrowe fajerwerki, czyli orgazmy, ejakulacja i nie tylko
seksualność kobiet » seks
Sylwestrowe fajerwerki, czyli orgazmy, ejakulacja i nie tylko
Nie wyglądam, jak idealna, seksowna kobieta według mediów i magazynów mody, a w Sylwestra tego roku przeżyłam seks, o jakim nawet nie śniłam.
 
Zabawa w ujawnianie sekretów - rozstrzygnięcie
seksualność kobiet » wiadomości
Zabawa w ujawnianie sekretów - rozstrzygnięcie
komentarze (1)
”Znów jestem spóźniona”. Znacie to zdanie? Z czym Wam się kojarzy? Z seksem w tle to jest tylko jedna okoliczność. Dziś jednak nie o nią chodzi, ale o dzień spóźnione rozstrzygnięcie naszej zabawy. Ale lepiej późno niż wcale. Dziękuję za Waszą cierpliwość!
 
Lubię seks ze sobą!
seksualność kobiet » masturbacja
Lubię seks ze sobą!
Czy do dobrego seksu potrzebuję kogoś? Czy ktoś najpierw musi dotknąć mnie, bym ja wiedziała, jak dotykać siebie? Czy odwrotnie - to ja badam i sprawdzam, i potem kieruję czyjąś dłoń, lub pozwalam sprawdzać jemu?
 
Podnieca mnie on cały
seksualność kobiet » opowiadania
Podnieca mnie on cały
Serce bije mi w rytm kroków, gdy prowadzę go na górę do mojego mieszkania, aby tam móc z nim pobyć.
 
Spotkałam syna Królowej Śniegu
seksualność kobiet » kochanek / kochanka
Spotkałam syna Królowej Śniegu
komentarze (3)
Spotkałam Kaja, spotkałam syna Królowej Śniegu. Od lat usiłuję wydłubać mu z serca lodowy okruch zwierciadła. Na początku nasz seks był cudowny, wspanialszy, niż wszystko, co do tej pory mnie spotkało. Oddanie, komunia, dzikość serca, brutalność i nieskończona czułość splecione w jeden gest. A potem - lodowate milczenie, odpychanie.
 

zobacz też

„Szybki kurs pisania scenariuszy erotycznych dla kobiet”

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter