dział: kultura

„Kobiety mnie przyjęły” - ceremonia pierwszej miesiączki

Voca Ilnicka
dodano: 2016.06.03
Czułam, że tamtego dnia wydarzyło się coś ważnego dla nas wszystkich – nie tylko dla tej 9-latki. Następnego dnia z relacji, którą zdała w podekscytowaniu swojemu tacie, dowiedziałam się, że najważniejsze było dla niej to, że kobiety ją przyjęły.

Rozmowa z Małgorzatą, plastyczką, uczestniczką Treningu Wojowników Serc, doulą i kobietą wspierającą dziewczynki


malgorzata-z-rysunkiem-z-he.jpg
Małgorzata Henna Doula

V.I.: Właśnie przejechałaś pół Polski, aby poprowadzić ceremonię pierwszej miesiączki dla dziewczynki.


M.: Tak. Czuję, że to jest mocne i ważne. Pierwszy raz na taką uroczystość zaprosiła mnie koleżanka. Zaprosiła przyjaciółki, koleżanki z kręgów kobiet. Każda z nas opowiedziała, co jest dobrego w byciu kobietą, co w tym, że się ma miesiączkę, dała jej prezenty. Ja dodatkowo malowałam ją henną. Gdy zapytałam, jaki chce rysunek, odpowiedziała, że węża. Więc miała węża na całe ramię – od dłoni do barku.


Czułam, że tamtego dnia wydarzyło się coś ważnego dla nas wszystkich – nie tylko dla tej 9-latki. Następnego dnia z relacji, którą zdała w podekscytowaniu swojemu tacie, dowiedziałam się, że najważniejsze było dla niej to, że kobiety ją przyjęły. Tak to ujęła: „kobiety mnie przyjęły”. I to było dla mnie poruszające i wzruszające. Wtedy poczułam, jak taka ceremonia jest ważna i dobra, a tak wiele kobiet jej nie miało. Słyszałam dużo miesiączkowych historii, które w ogóle nie były budujące. A kolejne okazje do ceremonii zdarzyły się, gdy zaczęłam o tym opowiadać. I mamy dziewczynek uznały, że też chciałyby coś dla swoich córek zrobić.


henna-malgorzata-1.jpg

Sama w miesiączce miałam etapy uwalniania bólu. Myślę, że w przeszłości mnie bardzo bolała, bo właśnie – nie została uznana. Ani odpowiednio przyjęta. Zamiast ceremonii – wstydliwe szepty. Ból zmniejszał się kolejno – jak byłam w terapii i przyjmowałam ten fakt, że urodziłam się jako dziewczynka, chociaż rodzice wyczekiwali chłopca. Później - gdy urodziłam dziecko. I jeszcze kolejny, gdy weszłam w środowisko kręgów, kobiet lubiących kobiecość, znalazłam się na warsztatach u Natalii Miłuńskiej, na których dowiedziałam się, jak można żyć w zgodzie ze swoim rytmem  i jak można o siebie zadbać, żeby doświadczenie cyklu było budujące. I chyba, gdy nastąpiła we mnie całkowita akceptacja dla miesiączki, to znikły wszelkie bóle. Wiem, że mam miesiączkę, kiedy pojawia się krew.


henna-free-malgorzata-1.jpg


Co byś chciała powiedzieć o byciu kobietą i miesiączce dziewczynce, która trafi na ten artykuł w sieci?


M.: Lubię być kobietą. Lubię być między kobietami. Być w kobiecej przestrzeni, w kręgu – jest dobre i bezpieczne. Tu można dostać miłość, wsparcie i uzdrowienie.


Sama urodziłam córkę, która jest moim „lusterkiem” i nauczycielką. Jest piękna i doskonała.


W byciu kobietą jest tyle świetnych rzeczy! Choćby to, że można sobie wzajemnie pożyczać sukienki, uczyć się, jak się malować, obdarowywać się. Mam cztery przyjaciółki, z którymi celebrujemy wzajemnie swoje urodziny. Można się trzymać razem, wspierać, robić wspólnie różne rzeczy.


A bycie kobietą przy mężczyźnie? To dla mnie cały czas odkrywanie. Mam dużo przyjaciół mężczyzn, którzy mnie wspierają.


Więc mogę powiedzieć każdej dziewczynce, że miesiączka to czas, kiedy można dać sobie większy luz, czas, żeby siebie słuchać. Teraz, gdy wiem, że jestem połączona z Ziemią, kiedy naprawdę to czuję – a to cykl mnie łączy – inaczej odbieram swoją krew. Wcześniej widziałam ją z punktu widzenia medycznego – że to utrata krwi, że jak się traci krew, to jest coś niewłaściwego. A teraz czuję, że to jest naturalne. Moja 5-letnia córka wie, kiedy mam miesiączkę i czasem kiedy chce się ze mną wykąpać, pyta: „Mamo, czy dzisiaj leci ci krew?” Wie, że to jest naturalne, że kobiety tak mają. Teraz naprawdę czuję powiązanie z Ziemią. Poczułam, że moje ciało, to jedyne, co do mnie naprawdę należy – zmieniają się ubrania, mieszkania. Możemy sobie kupować ziemię na własność, ale do nas należy tylko nasze ciało. A wszystko, co mamy, czyli ciało – pochodzi od Ziemi. Krew jest więc czymś jedynie naszym, co możemy Ziemi dać. Świadomość tego dużo zmienia w moim odczuwaniu miesiączki.


malgorzata-z-kobietami.jpg


Jak przykładowo może wyglądać świętowanie pierwszej miesiączki?


M.: Siadamy w kręgu z tą dziewczynką i opowiadamy. O kobiecości, o miesiączce. Ta dziewczynka może być trochę onieśmielona – że przychodzą starsze kobiety i gadają. Ale nawet wtedy to działa. Mówimy o tradycji Czerwonego Namiotu*. Każda może od siebie coś wyjątkowego tej dziewczynce powiedzieć. Dostaje też błogosławieństwo. Honorujemy ją i jej ciało. Może być przy tym malowanie henną, prezenty. Rysunek henną to inny wariant tatuażu. To wzór upamiętniający to ważne wydarzenie. Teraz tatuaże są tak popularne, tyle osób je ma. Ale obrazki, które wybierają, często są wybrane dlatego, że są ładne. A one mogą coś o wiele więcej znaczyć, To może być nowy wzór na nową drogę. Amulet i symbol przejścia.


Z jaką myślą jedziesz do tej dziewczynki?


M.: Jestem podekscytowana. Za każdym razem jest to poruszające i widzę, jak wiele to daje – i dziewczynkom, i każdej kobiecie, która z nami jest. To jest świetne, że te możliwości wsparcia dziewczynek, młodych kobiet, pojawiają się. Gdy ja byłam dziewczynką, nie wiedziałam, że można zrobić taką ceremonię.


Ostatnio spytałam dziewczynkę po przyjęciu do Kręgu Kobiet, czy ma jakieś życzenie. Powiedziała, że chce z nami zagrać w piłkę. I <śmieje się> zagrałyśmy, przed jej domem, na trawie, podwijając nasze odświętne suknie!


Prowadzisz też inne ceremonie...


M.: Maluję henną kobiety w ciąży. Czasem jesteśmy we dwie – tylko ja i ona, czasem z partnerem, czasem są całe przyjęcia - z przyjaciółkami, bliskimi kobietami, na których tworzymy pole narodzin. Malowanie trwa zazwyczaj pół godziny, godzinę, ale to często trwa o wiele dłużej, bo nie chodzi tylko o rysunek, ale o rozmowę. Od niedawna jestem doulą, więc tematy porodowe są mi bliskie. Tworząc pole narodzin, robimy ceremonię z błogosławieństwem. Każda kobieta mówi coś od siebie w intencji porodu – dla mamy, dla dziecka. To często bardzo poruszające chwile i bez względu na to, skąd jesteś, stajesz się częścią świętej przestrzeni. Koleżanka miała pomysł, żeby dać świeczki każdej z kobiet, a w chwili, gdy zacznie się poród, każda z nich zapali świeczkę u siebie w domu – w intencji wsparcia.


malgorzata-batik.jpg
Batiki Małgorzaty

Biorę udział w zajęciach prowadzenia rytuałów inicjacyjnych. Żeby uświęcać te ważne momenty w życiu. Zajmowałyśmy się też tym, co jest trudnego w byciu kobietą, co się działo, co słyszałyśmy, gdy my miałyśmy pierwszą miesiączkę, co jest niełatwego w byciu z kobietami, w siostrzeństwie. A potem ta, która była gotowa, mówiła, co by potrzebowała przyjąć od innych kobiet. Słowa, gest, masaż - cokolwiek. To był bardzo karmiący czas.


henna-brzuchy.jpg
Małgosia przy pracy :) Fot. Czułe Oko

Małgorzata kontakt: Batik Henna Doula
malgorzatafala [at] gmail.com


*Czerwony Namiot, tradycja Czerwonego Namiotu - stara tradycja spotkań kobiet, które w czasie miesiączki powierzały pracę i opiekę na dziećmi mężczyznom, aby w czasie nowiu księżyca razem się bawić i celebrować kobiecość. Zobacz filmik: Odbudowywanie tradycji Czerwonego Namiotu.


Zobacz też:

Ceremonia pierwszej miesiączki: dla dziewczynek, kobiet i mężczyzn, i wszystkich chętnych :)

Jestem na Księżycu. Piszę to i się wstydzę

Miłej miesiączki!

Ceremonia pierwszej miesiączki
Wysłuchała i spisała:
VI.jpg
Voca Ilnicka, edukatorka seksualna, trenerka, twórczyni serwisu Seksualnosc-Kobiet.pl, popularyzatorka pozytywnego i życzliwego podejścia do cielesności i seksualności; autorka e-booka „Seksualność kobiet” (2010) i współautorka „Weź kąpiel w płatkach róż. Jak polubićmiesiączkę” (2010). Warsztaty dotyczące płci i seksualności prowadzi od roku 2007, a warsztaty tylko dla kobiet od 2011 roku. Prowadzi także zajęcia spotkaniowo-przytulankowe dla wszystkich, kursy samoświadomości seksualnej, sporadycznie rozmaite warsztaty, spotkania i wykłady. Tworzy przestrzeń pełną serdeczności dla seksualności zarówno kobiet, jak i mężczyzn (i pozostałych osób). Na jej kanale You Tube można znaleźć wiele krótkich, bezpruderyjnych filmików ukazujących seksualność jako część życia i doświadczenia kobiet.
Tematykę seksualności zgłębia od lat, ucząc się od kobiet takich, jak: dr Betty Dodson, dr Shakti Mari Malan, Nancy Friday, Catherine Blackledge, Deborah Sundahl, Pema Gitama, Natalia Miłuńska, Luna Mierzewicz, Karo Akabal i wielu innych kobiet i mężczyzn. Uczestniczy w warsztatach i kursach edukacji seksualnej, rozwoju osobistego, edukacji dorosłych, tantry, świętej i świadomej seksualności. Jej wypowiedzi, relacje z jej warsztatów oraz wywiady z nią znaleźć można m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Sensie”, „Polityce”, „Elle”, „Zwierciadle” itp.
 

podobne artykuły

Ciało zaczęło mówić, a ja byłam zmuszona słuchać - Alexandra Pope o cyklu i menopauzie
Angielskie słowo blessing (błogosławieństwo) pochodzi od dawnego bloedsen, czyli „krwawić”.
 
Period Fest, czyli święto miesiączki w Poznaniu
Już jutro startuje chyba pierwszy taki (?) miesiączkowy festiwal w Polsce. Będą wykłady, warsztaty, koncerty, i wystawa ”Czerwona”.
Dzieje się! A ja się bardzo cieszę!
 
Bądź bardziej kobieca, ukryj swój okres!
Babeczki, bądźcie bardziej kobiece, schowajcie swój okres - mówi nam kultura. Mówi to ustami osób każdej płci. Co świetnie widać na filmiku Skit Box ”I got tha flow”. Ale kobiety z tego wideo chcą być sobą, nie stosować się do norm społecznych za wszelką cenę i - właśnie - nie ukrywać swojej kobiecości.
 
Mama podarowała mi wstyd seksualności. Aby mnie chronić
Mnie też matka nauczyła wstydu, podarowała mi ten wstyd, bo w tamtym czasie, tamtym miejscu i przy tamtej świadomości, to był jedyny dar, który znała i który mogła mi przekazać, by mnie jakoś chronić.
 
Uzdrawianie doświadczenia miesiączki i przygotowanie córek
Wiele kobiet, jak te, o których czytałaś w tym rozdziale rozdziale, uzdrowiło bolesne doświadczenie związane z menstruacją i zaczęto odzyskiwać należne nam dziedzictwo: cielesną i menstruacyjną mądrość. Czyniąc to, kobieta przekazuje następnemu pokoleniu bardziej pozytywny obraz ciała i lepszy kontakt z cielesnością. W ten sposób uwalnia siebie i inne kobiety od patriarchalnej degradacji kobiecości i zwiększa szansę uzdrowienia kobiecych cyklów.
 

najnowsze artykuły

Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
seksualność kobiet » mówię: nie!
Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
komentarze (1)
Zaburzenia erekcji są aż nazbyt często oznaką poważniejszych schorzeń, o czym się zapomina, traktując także mężczyzn przedmiotowo.
 
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
seksualność kobiet » wiadomości
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
Dziś i jutro ostatnie dwa dni pigułki po. Od niedzieli będzie ona dostępna tylko na receptę. Życzymy, abyście trafiali i trafiały do życzliwych lekarzy ”bez sumienia”. :P
 
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
seksualność kobiet » artykuły
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
komentarze (1)
Co to za człowiek? Jakie są jego fantazje? Jakie są jego marzenia? Co lubi w łóżku? Czego chce doświadczyć? Czy ujawnił Ci swoje tajemnice?
 
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
seksualność kobiet » moje ciało
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
komentarze (3)
Moje życie bez stanika jest takie samo, jak ze stanikiem, tylko, ku własnemu zdziwieniu, mogę teraz swobodniej oddychać.
 
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
seksualność kobiet » artykuły
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
komentarze (3)
Heteroseksualni mężczyźni powinni sobie zadać pytanie: „czy chcę mieć za żonę Boginię czy jędzę?”
Bo fizjologia nie przewiduje dla kobiet stanów pośrednich.
 


zobacz też

„Przecież walczyliśmy o równouprawnienie” - seksualność Polki w czasach stalinizmu cz. 3

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter