dział: kultura

Czy łysa kobieta może być atrakcyjna?

Voca Ilnicka
dodano: 2017.08.03
Przeprowadzając wywiad do książki, usłyszałam od dziewczyny, która straciła włosy i od jakiegoś czasu nosi perukę, że kobieta łysa w żaden sposób nie jest atrakcyjna.

lysa-kobieta-3.jpg


Przez chwilę się zastanawiałam, czy to prawda, bo pamiętałam zdjęcia Sinead O'Connor z początku lat 90...


Ale potem w zasadzie się zgodziłam z przedmówczynią. Tak, łysa po prostu musi być brzydka! Inaczej być nie może!


Zapomniałam na chwilę o sprawie, ale potem do niej wróciłam, bo cały czas coś mi się nie zgadzało.


Usiadłam więc przy komputerze i na próbę wpisałam w wyszukiwarkę „łysa kobieta”. Wyskoczyły wyniki. Przejrzałam je przelotnie a potem i wnikliwie.


No, nie z każdą z tych kobiet bym poszła do łóżka, ale z niektórymi tak! Znaczy, że jednak i łyse kobiety mogą być atrakcyjne. Chociaż plotkarskie portale udowadniały, że tylko szalone kobiety mogą z własnej woli ogolić się na łyso, bo włosy są przecież atrybutem kobiecości. Zapewne są, ale atrakcyjność seksualna i kobiecość to też coś, co słychać w barwie Twojego głosu, co jest w sposobie Twojego poruszania się i co błyszczy w Twoim uśmiechu. Atrakcyjne może być to, jak trzymasz głowę, to jak patrzysz, to jak wypowiadasz słowa, jak poruszasz dłońmi. Przeróżne kobiety i przeróżni mężczyźni podobali mi się w życiu! Łysi też!


Teraz już wiem, czemu zgodziłam się z przedmówczynią – po pierwsze – była przekonująca. Po drugie – w przestrzeni społecznej łyse kobiety to wielka rzadkość! Ja ich na co dzień raczej nie widzę. Skąd, poza internetem, i ewentualnie filmami (łysa Tilda Swinton ostatnio w „Doktorze Strange”), miałabym wiedzieć, jak taka łysa kobieta wygląda? Jak miałabym się z nią opatrzeć, oswoić z jej wyglądem? Jeśli na coś nie patrzysz, nie znasz tego, możesz się tego bać, brzydzić, a już na pewno, skoro na to nie patrzysz, nie dajesz sobie szansy znalezienia w tym piękna! Im więcej patrzysz, tym więcej widzisz!


Ja najwięcej łysych kobiet widziałam wśród transseksualistek. Niektóre z nich były wręcz prześliczne. I to zanim włożyły peruki!


Kiedyś zaś weszłam na Pinterest i popatrzyłam na niektóre zdjęcia, zobaczyłam, że łyse kobiety mogą być nie tylko atrakcyjne, ale i bardzo piękne. 


lysa-kobieta-2.jpg
lysa-kobieta.jpg

VI.jpg
Autorką artykułu jest: 
Voca Ilnicka, edukatorka seksualna, trenerka, twórczyni serwisu Seksualnosc-Kobiet.pl, popularyzatorka pozytywnego i życzliwego podejścia do cielesności i seksualności; autorka e-booka „Seksualność kobiet” (2010). Prowadzi warsztaty tylko dla kobiet, zajęcia spotkaniowo-przytulankowe dla wszystkich, kursy samoświadomości seksualnej. Tworzy przestrzeń pełną serdeczności dla seksualności zarówno kobiet, jak i mężczyzn (i pozostałych osób). Na jej kanale You Tube można znaleźć wiele krótkich, bezpruderyjnych filmików ukazujących seksualność jako część życia i doświadczenia kobiet.
Tematykę seksualności zgłębia od lat. Jej wypowiedzi, relacje z jej warsztatów oraz wywiady z nią znaleźć można m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Sensie”, „Polityce”, „Elle”, „Zwierciadle” itp.

v.ilnicka [at] seksualnosc-kobiet.pl

 
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 4)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12017.08.03, 17:01

Maria
Piękna łysa kobieta - Bai Ling w filmie "Anna i Król". Mam wrażenie, że bez włosów spojrzenie staje się jeszcze bardziej wyraziste. Sinead też jest tego przykładem.
# 22017.08.03, 18:32

Elza
"włosy są przecież atrybutem kobiecości" - mam nadzieję, że kiedyś zapomnimy o tym porzekadle, bo niczemu dobremu nie służy. Pracuję przy pacjentkach onkologicznych i widzę jakim dramatem jest dla nich utrata włosów przy chemii, przecież tracą "atrybut kobiecości". A przecież kobiecość ma się w głowie i sercu, nawet nie między nogami, a tym bardziej nie w postaci włosów na głowie!
# 32017.08.07, 09:31

Voca
@Elza - może kiedy więcej kobiet z krótkimi włosami lub łysych będzie uważanych za piękne i atrakcyjne, to to stwierdzenie się zdezaktualizuje. Teraz choćby reklamy i inne bzdety wmawiają kobietom, że najważniejsze w ich osobowości są włosy. :( Dla dziewczyn, szczególnie tych bardzo młodych, utrata włosów to może być ciężka sprawa. Szczególnie, jeśli wierzą, że wraz z włosami tracą możliwość, szczęścia, miłości, akceptacji. Chłopak, który się zgoli na pałę, jest po prostu łysy i nadal może mieć wszystko. . . Dziewczyna może się bać, że zostanie wyśmiana, że będzie wytykana palcami, że zostanie odrzucona przez grupę (grupę niepewnych siebie i zawistnych koleżanek) i że straci szansę na miłość. To tylko włosy, a tak wiele kultura z nimi powiązała - piękno, kobiecość, seksapil, szczęście, a nawet związek.
# 42017.08.07, 20:20

Elza
Tak, media mają na to ogromny wpływ, na szczęście to może być też pozytywny wpływ.
Gdy moja mama zachorowała, też bardzo przeżyła utratę włosów. "Na pocieszenie" wyszukiwałyśmy aktorki czy inne celebrytki z króciutkimi fryzurkami, żeby pokazać mamie, że to nie jest powód do wstydu i że kobiety mogą być piękne bez lwiej grzywy na głowie. To samo dotyczyło niefarbowania.

Wśród pacjentek obserwuję pełną rozpiętość podejścia do utraty włosów - niektóre niczym nie zakrywają głowy, inne zakładają peruki lub czapki, gdy wychodzą "na miasto", a w ośrodku chodzą z gołymi głowami, aż po takie, które praktycznie nigdy nie zdejmują peruki, bo tak się wstydzą. Wbrew pozorom młodym i otwartym dziewczynom jakoś szybciej przychodzi akceptacja, jakoś łatwiej podciągnąć łysą głowę pod "taki styl" i "taką modę", gdy jest się młoda dziewczyną. Mam wrażenie, że najtrudniej przeżywają to kobiety w przedziale wieku 45-60 lat. Chyba w tym wieku pojawia się strach przed utratą kobiecości (związany z menopauzą), a tutaj jeszcze zewnętrzna sytuacja siłą odbiera kobiecie jeden z jej atrybutów.
Dlatego myślę, że warto rozmawiać o tym, gdzie faktycznie w kobiecie jest jej kobiecość. Warto odczarowywać mity na ten temat i może zweryfikować dotychczasowe założenia. Ale to temat na dłuższą rozmowę. ;)
W każdym razie ja uważam, że długie włosy jako atrybut kobiecości, to jeden z takich mitów do odczarowania. :)

najnowsze artykuły

Wyraz twarzy kobiety w trakcie orgazmu - chcesz zobaczyć? Teraz możesz!
seksualność kobiet » orgazm
Wyraz twarzy kobiety w trakcie orgazmu - chcesz zobaczyć? Teraz możesz!
komentarze (1)
Słyszałam to od niektórych kobiet: „och, jak ja wyglądam?”, „robię pewnie straszne miny”, „jeszcze go przestraszę!”. Ja jeszcze nie widziałam ”brzydkiego” wyrazu twarzy osoby przeżywającej orgazm. Wręcz przeciwnie - raczej mnie to zupełnie rozczula. Rozczulają mnie też kobiece twarze ze zdjęć Marcosa Albertiego.
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 


zobacz też

„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter