dział: kalendarium

2011.11.29 Warszawa - Dość milczenia. Problem gwałtu w Polsce - konferencja prasowa

dodano: 2011.11.23
Fundacja Feminoteka zaprasza na konferencję prasową pt. Dość milczenia. Problem gwałtu w Polsce, która odbędzie się 29 listopada 2011 o godz. 12:00 w Cafe Kulturalna, PKiN Plac Defilad 1, Warszawa.


Podczas konferencji zostaną zaprezentowane wyniki unikalnego badania na temat problemu gwałtów i przemocy seksualnej w Polsce , przeprowadzonego przez fundację Feminoteka w 2011 roku.


Więcej na fb: http://www.facebook.com/notes/fundacja-feminoteka/mam-dość-powiedz-stop-gwałtom-udostępnij/319889018037673


Gwałt… mam tego dość!Mam dość kultury gwałtu, mentalności gwałtu, grup poświęconych gwałtowi na Facebooku.

Mam dość tysięcy ludzi, którzy dołączyli do tych grup, bez zażenowania podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem.

Mam dość ludzi domagających się prawa do istnienia stron o gwałcie, zasłaniając się wolnością słowa lub traktujących je jako dobry żart.

Mam dość ludzi, którzy nie rozumieją, że gwałt nie ma nic wspólnego z żartem; jak również tych, którzy twierdzą, że jestem pozbawiona poczucia humoru… ba! nie tylko ja, lecz wszystkie kobiety — gdy tymczasem większość znanych mi kobiet (a znam ich niemało) gwałtownie odbiega od tego stereotypu. Po prostu uważamy, że nieproszony fiut w naszym tyłku albo pochwie nie jest ani odrobinę zabawny.

Mam dość niekończącego się czekania na podjęcie jakichkolwiek działań w sprawie gwałtów.

I mam dość faktu, że usuwanie stron o gwałcie trwa na Facebooku całymi tygodniami.

Mam dość zamykania oczu na setki tysięcy kongijskich kobiet, które bezskutecznie czekają aż zakończy się gehenna ich gwałtów, a winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Mam dość czekania na sprawiedliwość wraz z gwałconymi kobietami z Bośni, Birmy, Pakistanu, Południowej Afryki, Gwatemali, Sierra Leone, Haiti, Afganistanu, Libii… mam dalej wymieniać?

Mam dość bezkarnego gwałcenia na oczach wszystkich!

I mam dość tego, że rząd Ekwadoru wspiera 207 klinik, w których przetrzymuje się, gwałci i torturuje lesbijki pod pozorem ich „leczenia”.

Mam dość tego, że jedna na trzy kobiety odbywające służbę w armii Stanów Zjednoczonych jest gwałcona przez swoich, tak zwanych, towarzyszy broni.

Mam dość odmawiania zgwałconym kobietom prawa do legalnej aborcji.


Mam dość, gdy słyszę, że po tym jak cztery kobiety oskarżyły Hermana Caina o molestowanie seksualne, obmacywanie i poniżanie, ten człowiek nadal kandyduje na prezydenta USA…
…i jeszcze bardziej dość, gdy słyszę jak tłum buczy z dezaprobatą na Marię Bartiromo prowadzącą debatę w CNBC, gdy ta pyta kandydata o wspomnianą kwestię. Nie, to nie Herman Cain został wówczas wygwizdany. Tylko ona.

To zaś przypomina mi, jak bardzo mam dość studentów z Penn State, którzy zdecydowali się raczej oprotestować legislaturę, aniżeli odważnie stanąć przeciwko pedofilowi, posądzanemu o gwałt na przynajmniej 8 chłopcach, czy jego szefowi, Joemu Paterno, który nie zrobił nic, by uchronić te dzieci po tym, jak dowiedział się, co się z nimi dzieje.

Mam dość patrzenia na ofiary gwałtów, które poddawane są kolejnemu, mentalnemu gwałtowi, gdy zdecydują się ujawnić, to co je spotkało.

Mam dość cierpienia głodujących somaliskich kobiet, gwałconych w obozie dla uchodźców w Dadaab.

I mam dość gwałtów na kobietach uczestniczących w ruchu okupacji Wall Street, które decydują się milczeć, by chronić inicjatywę, mającą na celu ukrócenie gigantycznego ekonomicznego gwałtu na globalną skalę, jak gdyby gwałt na ich ciałach był tutaj jakąś całkiem osobną kwestią.

Mam dość milczenia kobiet, które nie przyznają się, że były gwałcone, ponieważ wmawia im się, że to ich wina, lub że zrobiły coś, czym gwałt sprowokowały.

Mam dość tego, że walka z przemocą wobec kobiet nadal nie jest międzynarodowym priorytetem, w momencie, gdy na świecie jedna kobieta na trzy pada ofiarą przemocy lub gwałtu… a przecież unicestwianie, zamykanie ust, deprecjonowanie kobiet jest gwałtem na istocie życia.

Bez kobiet nie ma przyszłości. Proste.

Mam dość kultury gwałtu, w której uprzywilejowani, dysponujący siłą polityczną, fizyczną i ekonomiczną, mogą mieć wszystko i wszystkie, kiedy tylko zechcą, jak tylko zechcą, tak długo jak zechcą.

Mam dość tego, że kariery gwałcicieli i seksualnych wyzyskiwaczy — reżyserów, przywódców politycznych, menedżerów, gwiazd ekranu, sportowców — rozkwitają bez końca, podczas gdy życie kobiet, które wykorzystali uległo nieodwracalnej destrukcji, a one same niejednokrotnie zostały zmuszone do życia na marginesie życia społecznego i emocjonalnego.

Mam dość bierności i braku reakcji ze strony porządnych facetów. Gdzie się do cholery podziewacie?

Dzielicie z nami życie, kochacie się z nami, jesteście naszymi ojcami, przyjaciółmi, braćmi; dbamy o Was, matkujemy Wam, bezustannie Was wspieramy… więc dlaczego nie jesteście po naszej stronie?! Dlaczego gwałt na nas, poniżanie nas, nie doprowadza was do skrajnej wściekłości; nie motywuje do działania?!

Mam dość tego, że rok po roku muszę być ponad to.

I myślenia o gwałcie każdego dnia, odkąd skończyłam pięć lat.

I odchorowywania gwałtu, rzygania na samą myśl o gwałcie, wpadania w depresję i wściekłość z powodu gwałtu.

I przeglądania, mojej zapchanej przerażającymi opowieściami o gwałtach, skrzynki mailowej, każdej jednej godziny, każdego dnia.

Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe.

To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą — raz na zawsze — zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie...

Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu.

MILIARD KOBIET.

Nadszedł czas. Przygotujcie się.

Zacznijcie już dziś, by 14 lutego 2013 roku wszystko było gotowe. Wtedy miliard kobiet powstanie aby raz na zawsze skończyć z gwałtem.

Ponieważ mamy dość!


Źródło: Eve Ensler, OVER IT! huffingtonpost.com

Tłumaczenie: Piotr Cieślak, Piotr Dakowski, Olga Sudnik

Serdecznie dziękujemy tłumaczkom i tłumaczom, którzy zaoferowali swoją pomoc!

 

komentuj

autor:


najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

”Sklepy cynamonowe” - Tłuja na śmietniku

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter