dział: fantazje

Nancy Friday i ogród fantazji kobiet

dodano: 2015.02.16
Gdy w 1973 roku Nancy Friday opublikowała swoją pierwszą książkę o fantazjach seksualnych kobiet, Amerykanie zgodnie orzekli, że wszystkie te historie po prostu zmyśliła, gdyż kobiety, jak wiadomo, żadnych fantazji seksualnych nie mają. A jednak jej książki zyskały wielką popularność i w końcu patriarchalny świat pogodził się z faktem, że i kobiety są gorącymi, seksualnymi kocicami, które potrafią wymyślać najbardziej wyuzdane historie.

W Polsce ukazały się cztery książki Nancy Friday, trzy o kobiecych fantazjach: „Mój tajemny ogród”, „Zakazany owoc”, „Kobiety górą” oraz „Zakochani mężczyźni” o fantazjach mężczyzn. To właśnie „Mój tajemny ogród” narobił tyle zamieszania w latach 70.  


Friday zbierała fantazje seksualne kobiet, a potem opublikowała je w jednym zbiorze. Jak sama pisze, temat kobiecej seksualności w latach 70. był tak samo ważny, jak równości ekonomicznej kobiet i mężczyzn. Kiedy niedokończona rewolucja seksualna poszła w niepamięć, w latach 80. pojawiła się epidemia AIDS i nawrót purytańskiej moralności, kobieca seksualność znów wydawała się tematem zbyt głupim i błahym, żeby poważnie o nim dyskutować. Kobiety zdają się uważać tak cały czas, oto cytat z jednego z forów internetowych: "sama jakoś nie przywiązuje do tego wagi, są sprawy ważne i ważniejsze, oraz takie w których zagłebianie się powoduje śmieszność i bezsens" - pisze Anielka.


Jednak kobiety, które były dziewczynkami i nastolatkami w latach 70., już zupełnie inaczej podchodziły do swoich ciał i seksualności, niż ich babki i matki. W „Tajemnym ogrodzie”, w kórym znalazły się fantazje kobiet dorastających po II wojnie światowej, wiele jest wyobrażeń o niby-gwałcie, o nieznajomych, którzy siłą spełniają marzenia kobiet, a one się niby-bronią. Wiele jest tam wstydu i poczucia winy z powodu podniecenia, masturbacji, erotycznych fantazji. W książce napisanej w latach 90. „Kobiety górą” te fantazje są już trochę inne – bardziej „wyzwolone”, tak samo jak bardziej wyzwolone w swojej seksualności są kobiety.  


Jeśli któraś z Was chce się dowiedzieć „czego pragną kobiety”, to śmiało niech sięga po książki Nancy Friday. Jedyny szkopuł w tym, że książki te są prawie nieosiągalne w bibliotekach. W księgarniach nie ma ich w ogóle, gdyż wyszły tylko raz – w latach 90. Jednak można je upolować na aukcjach allegro, chociaż potrafią kosztować i po 50 zł za tom. Ale warto je kupić!

Tutaj fragment "Kobiety górą" do poczytania. 


Przeczytanie chociaż kilku z setek nadesłanych do Nancy fantazji, uwolni nas od ewentualnego wstydu, uskrzydli wręcz w marzeniach. Będzie to też ciekawe doświadczenie i zmierzenie się z „mitem kobiecości”. Friday pisze, że mężczyźni musieli sobie wymyślić bajeczkę o oziębłości kobiet, gdyż inaczej nie mogliby spokojnie pojechać na wojnę i nie mogliby mieć pewności, czy ich żony rodzą ich dzieci. I tak naprawdę kobiety nigdy nie były oziębłe, a jedynie mężczyźni bardzo by sobie życzyli, aby były takie, jak je przedstawiali XIX-wieczni poeci: niewinne, anielskie i wierne.


Co ciekawe, pewne staropolskie podanie o Helgundzie i Walcerzu Wdałym potwierdza jej tezę. Otóż piękna Helgunda znudzona czekaniem, aż mąż za lat parę wróci z wojaczki, wdaje się romans z sąsiadem – Wisławem z Wiślicy. Kiedy zacny rycerz wraca, staje się zakładnikiem kochanków i nawet zmuszony jest oglądać miłosne igraszki swojej lubej i Wisława. Ha! Jednak i Polacy potrafią sklecić jakąś życiową historię.  


Friday – w sposób wnikliwy analizuje kobiecą seksualność. Pisze, jakie czynniki wpływają na nasze postrzeganie cielesności, masturbacji, rozpoznawania podniecenia seksualnego, fantazje, a nawet na nasz stosunek do antykoncepcji! Same fantazje podane są tak, jak przedstawiły je pytane kobiety. Dużo tam słów takich jak „cipa” czy „pieprzenie”. Nie jest to język „grzecznych dziewczynek”. Również i niektóre scenariusze erotyczne zawstydzić mogą niejednego mężczyznę. Okazuje się, że kobiety wcale nie fantazjują tylko i wyłącznie o księciu na białym koniu, który padnie im do stóp. Fantazją o innych kobietach, fantazjują o tym, że uwodzą i dominują mężczyzn, gwałcą ich i penetrują, fantazjują o zwierzętach, pospiesznym seksie w miejscach publicznych, maszynach do seksu. Wyobrażają sobie też homoseksualne stosunki mężczyzn oraz trójkąty i najróżniejsze konstelacje osób i par.


Ciekawą sprawą zauważoną przez autorkę jest to, że wiele jej rozmówczyń na pytanie o fantazje najpierw odpowiada, że ich nie ma. Kobiety po prostu nie zdają sobie sprawy, że ja mają! Przechodzą one równie niezauważone, jak fizyczne podniecenie, którego nie potrafią zidentyfikować. Dopiero, kiedy Nancy opowiada im swoje fantazje, zauważają, że i one mają podobne!


W to, że faceci myślą o seksie nikt nie wątpił. Badaczka kobiecych fantazji zajęła się też męskimi. W książce „Zakochani mężczyźni” analizuje ona i podaje fantazje mężczyzn. Są równie różnorodne, jak fantazje kobiet. Niektórzy z mężczyzn, którzy wzięli udział w jej ankiecie, fantazjują też o seksie z... Nancy Friday.


A na deser fragment kobiecej fantazji z książki „Kobiety górą”:


Dorastałam w przeświadczeniu, że seks jest dla mężczyzn […]. Natomiast my, kobiety, nie możemy chcieć seksu i powinnyśmy mieć wyrzuty sumienia, jeśli go chcemy. […] Dowiedziałam się, że to chłopcy się masturbują, a nie my (choć ja też to robiłam), a co więcej, wszyscy wiedzą, że oni to robią i to w porządku, bo oni mają penisy, które właśnie do tego służą. […]


Jednym z ulubionych tematów moich fantazji jest ekshibicjonizm. Wiele razy kochając się, kiedy czuję gotowość do orgazmu, wyobrażam sobie, że nasz akt jest filmowany albo obserwowany przez wielu napalonych mężczyzn, którzy się masturbują. Niekiedy wyobrażam sobie, że pozuję do zdjęć do magazynu dla panów albo że się masturbuję, a przez okno podgląda mnie napalony sąsiad.*


*N. Friday, Kobiety górą, tł. J. Wildecka, Poznań 1994, s. 280-281.


1079162_vector_arrow.jpgCzytaj też: 

Raport z erotycznego wnętrza, cz. 1. - fragment książki "Kobiety górą"

Męska zazdrość o piersi i waginę   - fragment książki "Zakochani mężczyźni"  

Koncepcja kloaki: nie dotykaj! - fragment książki "Kobiety górą"

7 rzeczy, które daje masturbacja  - fragment książki "Kobiety górą"


   

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 6)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.04.11, 09:49

Gunia
Ale miałam dzisiaj w nocy sen! W rolach głównych ja i pewien facet, z którym kiedyś sypiałam. Sen, jak sen, nie miał za dużo sensu, tylko w pewnym momencie wylądowałam w jego łóżku na jego klacie (ja ubrana on goły), że niby przypadkiem i nagle poczułam obezwładniające pożądanie. Chciałam wstać i wyjść, bo przecież mam męża itd. (rzadko w snach zapominam o realu) ale mogłam się tylko wyczołgać z tego łóżka i odczołgać po podłodłodze do drzwi, ścigana słodkimi prośbami tego faceta.

W rzeczywistości, ten facet był ostatnim dotychczas, który potrafił mnie wprowadzić w taki stan, aby nogi się pode mną ugięły, sok spływał mi do kolan i trudno mi było oddychać. Wiem, że to się nie liczy jako fantazja, ale dla mnie było to najintensywniejsze przeżycie od lat. Zresztą pewnie wiecie o co mi chodzi.
# 22012.04.11, 23:28

anima
A co takiego miał w sobie ten facet, że potrafił Cię doprowadzić do takiego stanu? I czemu to tak dawno było, trudno spotkać taki egzemplarz?
# 32012.04.12, 09:06

V
@Gunia - piękny sen. Oby jak najwięcej takich z obezwładniającym pożądaniem. :)
# 42012.04.12, 21:15

rosa
Ja tez mialam ostatnio taki:) Snila mi sie wietnamska kolezanka mojego brata. We snie porownywalysmy swoje biusty. Gdy dotykala mojej piersi, zalala mnie fala pozadania. Gdy mnie pocalowala, bylam tak podniecona, jak tylko kilka razy w zyciu. A potem ona zaczela sie rozplywac a ja zaczelam sie budzic. Bylam strasznie zawiedziona.
# 52013.01.08, 19:46

mirek76


Szukasz goracych wrażeń i fantazji erotycznych zobacz
na stronie komdax. com
To strona dla ciebie.
# 62016.04.16, 13:29

Atlantyda
Dobry tekst. Chwała Waginie. Na chomiku pdf tylko czeka :)

podobne artykuły

Poród i masturbacja. Zamiast nacięcia krocza
Dwie łyżeczki masła orzechowego? Mąż ssący Twoje sutki? A może Twoja przyjaciółka ssąca Twoje sutki? A może masturbacja? Czy to nie brzmi jak dobra impreza? Taniec, świece, masaże, muzyka, pieszczoty piersi i łechtaczki, głaskanie ciała, głęboki relaksujący oddech, wanna pełna ciepłej wody? A może jeszcze orgazm porodowy, który przenika Twoje ciało?
 
To słowo na M
Nie, nie chodzi o ”M jak miłość”. Chodzi o tę rzekomo brzydką czynność, która z miłością może mieć mało wspólnego. Tak, M jak Masturbacja. Zwana inaczej autoerotyzmem, onanizmem czy samogwałtem (swoją drogą, czy to słowo nie insynuuje, że jest to gwałt, czyli coś wymuszonego?). Naznaczona taką ilością przesądów, tabu i niedopowiedzeń, że może lepiej zostawić ten temat i iść do domu?
 
Dla dziewczyny to grzech, czyli dlaczego chciałam być facetem
Wtedy już w ogóle odechciało mi się seksu, chciałam być facetem, abym mogła wreszcie dowolnie bawić się seksem, a potem spokojnie rozmawiać o tym ze znajomymi i chwalić się ilością partnerów seksualnych.
 
Dlaczego masz taki opór przed masturbacją?
Podam trzy powody, które mi się wydają najważniejsze. Wszystkie głęboko korzeniami sięgają w patriarchat i i pokazują, jakie mogą być konsekwencje oddania komuś innemu władzy nad własną seksualnością.
 
Dziewczyny, masturbujcie się! Dlaczego dziewczyny się nie masturbują?
W audycji na żywo o g 17.00 wygłosiłam apel do kobiet: Dziewczyny, masturbujcie się! Koniecznie zróbcie to dziś wieczorem! Zróbcie to same dla siebie!

Było to w Akademickim Radio Luz w 2012 roku. Całkowicie o tym zapomniałam, a teraz znalazłam to nagranie i postanowiłam się nim podzielić, żebyście i Wy mogły_li się pośmiać. :D
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

”Wagina. Nowa biografia” Naomi Wolf - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter