dział: fantazje

Fantazjowanie podczas seksu – zdrada?

Ian Kerner
dodano: 2010.10.02
Czuję się strasznie. Często przyłapuję się podczas uprawiania seksu na fantazjowaniu o mężczyznach innych niż mój mąż. Czy to nienormalne? Czuję się taka winna, ale nic na to nie mogę poradzić. Fantazjowanie pomaga mi cieszyć się seksem, zwłaszcza po siedmiu latach bycia razem.

jego-orgazm.jpg
Cytowany fragment pochodzi z książki Jego orgazm później Iana Kernera, s. 107-110. Oba już teraz możesz kupić w Kinky Winky!


"Czasem w trakcie zbliżenia mój mąż pyta mnie, o czym myślę (przypuszczam, może się domyślać, że jestem w innym świecie), a wtedy okłamuję go, że nie myślę o niczym. Czy powinnam powiedzieć mu prawdę? Czy nie poczuje się zraniony? Kocham mojego męża, ale w osobliwy sposób. Czuję się, jakbym zdradzała go, pozwalając sobie na fantazję, więc zaczynam unikać seksu."

-Ellen, trzydzieści sześć lat, dekoratorka wnętrz


Uspokój się. Nie jesteś sama.

Studia wciąż dowodzą, że ludzie fantazjują podczas uprawiania seksu, i to niekoniecznie na temat osób, z którymi go uprawiają. Nie tylko jest to normalne, ale również zdrowe. Fantazje seksualne nigdy nie powinny być same w sobie interpretowane jako znak, że twój związek stoi w obliczu kłopotów albo że jesteś rozczarowana swoim partnerem. Wręcz odwrotnie, fantazje seksualne świadczą o tym, że żyjesz i dobrze się miewasz. Jak oznajmiłem już wielokrotnie i będę to czynił niezliczoną ilość razy, wyobraźnia i seks są świetnymi partnerami w łóżku.

Fantazja, bliska krewna marzeń, pozwala, aby twój mózg był pobudzany i zabawiany, kiedy ciało odpoczywa. Jak wyjaśnia neurolog Mark Solms, wybitny ekspert w dziedzinie badania snu: „Marzenia senne są dla mózgu tym, czym kreskówki w telewizji w sobotni wieczór dla dzieciaków – zabawiają je na tyle, że domownicy mogą zaznać upragnionej chwili wytchnienia. Nie mając takiej rozrywki, mózg mógłby dopingować nas do ciągłego zaangażowania”.


Twoje fantazje prawdopodobnie wykraczają poza ochotę na przysmak Scooby'ego, podobnie jak sny pozwalają twemu mózgowi na odkrywanie tajemniczych, niezwykłych światów, wolnych od ograniczeń natury praktycznej, logicznej czy moralnej. Zalane falą obrazów, wspomnień i myśli, twoje ciało może się w zasadzie wyluzować i rozkoszować spektaklem. Fantazja pomaga również twojemu umysłowi na wyłączenie, które stanowi ważny element kobiecej seksualności, bowiem ostatnie badanie, polegające na skanowaniu mózgów kobiet i mężczyzn w momencie pobudzenia, wykazało, że podczas szczytowania kobiety faktycznie wpadają w trans i że takie „wyłączenie” mózgu jest dla nich konieczne dla osiągnięcia orgazmu. Spora część procesu pobudzenia kobiety w znacznie większym stopniu niż u mężczyzn zdaje się stanem głębokiego odprężenia i uwolnienia od niepokojów. Fantazje pomagają w osiągnięciu takiego stanu. Doktor Gert Holstege z uniwersytetu w Groningem w Holandii twierdzi: „Znaczy to, że owo wyłącznie, wyzwolenie od wszelkich lęków i niepokojów, może być najważniejszym, a nawet koniecznym warunkiem nastąpienia orgazmu”. Zatem nie przestawaj fantazjować. Twoje ciało i umysł robią to, co jest dla ciebie naturalną drogą ku doznaniu orgazmu.


Czy jestem normalna?


Pomysł, że fantazje nie są normalne, pochodzi od Freuda, który oznajmił: „Szczęśliwa osoba nigdy nie fantazjuje, robią to tylko niezadowoleni”. Ów Bill Gates seksuologii cieszył się prawdziwym monopolem w tej dziedzinie. Psychiatrzy i uczelnie medyczny podchwyciły to, rozwijając w „teorię niedoboru”. Według niej fantazje świadczą o tym, że czegoś nam brakuje. Będące produktem epoki wiktoriańskiej, czasu głębokich przewrotów socjoekonomicznych, teorie freudowskie skutecznie zmusiły do uległości zawstydzone swą seksualnością rzesze ludzi. Usztywniły one kodyfikację płci i seksu, oskarżając o zboczenia i histerię każdego, kto ośmieliłby się wyłamać poza te ramy.

[…]

Fantazja seksualna może okazać się zdrowym i skutecznym środkiem ułatwiającym osiągnięcie poczucia intymności i przyjemności. To jednak, jak indywidualnie obchodzimy się z naszymi fantazjami – czy rozwijamy je, czy tłumimy, czy też wykorzystujemy jako namiastkę intymności – będzie zależało od wielu rozmaitych czynników, a szczególnie wychowania. Według danych klinicznych, w przybliżeniu jedna osoba na cztery w związku ze swoimi fantazjami doznaje poczucia winy, rozterek czy lęków, które są tak silne, że stanowią uszczerbek dla życia seksualnego.

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 11)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.02.05, 08:35

heaven
Przyjemność przyjemnością, ale warto czasem zastanowić się nad tym co my byśmy czuli, gdyby partner/partnerka fantazjował podczas stosunku z nami. Jeśli, drogie Panie, wizja mężczyzny uprawiającego z Wami seks i rozmyślającego przy tym o innej kobiecie Was nie przeraża to rzeczywiście problem nie istnieje (albo istnieje, ale nie jest aż tak dokuczliwy). :-)
# 22011.02.05, 11:14

Voca
Mnie nie przeraża. Niech sobie myśli o czym chce:) I tak jest ze mną. Poza tym - to nie miłość ani zakochanie. To tylko fantazja.
# 32011.02.21, 21:31

jagoda
Podejrzewam, ze mój partner tez ma różne myśli, jednak ich nie znam, bo mi nie mówi. Ja też mu nie mówię, ale zawsze myślę o innym mężczyźnie i tylko dlatego mogę się kochać tak dziko i pożądliwie. Inaczej nic by nie wyszło. Nie czuję się z tym źle, bo dzięki temu jego rozpalam i jest nam obojgu dobrze, a chyba o to chodzi, żeby czerpać radość z seksu, a nie robić tego z czystego obowiązku.
# 42011.05.06, 15:18

Mira/Miranda
Marzenia to piękna sprawa, lecz czasami jest bardzo delikatna granica między marzeniami a rzeczywistością i trzeba uważać. Ja osobiście też mam dużo różnych marzeń seksualnych i to nie tylko podczas stosunku i wiem że mój mąż również, ale chyba wolimy o tym nie rozmawiać, by nie stworzyć sytuacji, w której jedno z nas zaproponuje by te marzenia urzeczywistnić. Sama dobrze wiem, że takie rzeczy się zdarzają, ale pewności nie mam czy to byłby dobry pomysł, przenieść nasze marzenia do sypialni (tej rzeczywistej).
# 52011.06.19, 18:14

Gunia z Grodu Kraka
Fantazje, myśli i tym podobne istnieją tylko w głowie swojego podmiotu. Niektórzy ludzie popełniają najgorsze zbrodnie bez cienia poczucia winy, jednak większość czuje winę za swoje myśli. Czasem wydaje mi się to jakąś częścią kontroli społecznej, jeśli osoba boi się własnych myśli to mało prawdopodobne, że stanie się w myśleniu za dobra. Dopóki zastanawia się czy jej myśli są normalne czy porządne, łatwo ją kontrolować i nią sterować. Jeśli się nie jest wolnym w swojej głowie, czy można mówić o wolności. Ludzie przychodzą do psychologa bo nie mogą sobie poradzić z poczuciem winy po takich fantazjach, jak to że mordują swoją złośliwą matkę, czy szefa. Tyle, że matka i szef mają się świetnie! Myśli nie są prawdziwe i absolutnie nie istnieją myśli nielegalne czy nieprzyzwoite. Jeśli kogoś to bawi może sobie fantazjować o czym chce a moralności nic do tego.
# 62013.02.06, 18:33

blan
fantazjowanie jest rzeczą piękną może głównie dlatego, że nie jest moralnie poprawne. moim zdaniem marzenia erotyczne są przejawem naturalnych popędów. nie należy zatem czuć się za nie winnym. ja często dziele się swoimi fantazjami na komdax. com -cudowny sposób na danie upustu swojej wyobraźni a jednocześnie niezła metoda na podkręcenie atmosfery w sypialni. .
# 72013.05.25, 18:36

ślicznotka26
uwielbiam fantazje erotyczne życie jest zbyt krótkie żeby z takiej przyjemności rezygnować.
# 82015.03.18, 15:08

ona
na początku zwiazku fantacje podczas seksu nie sa potrzebne bo tak mocno na siebie się działą ze nawet nie mana to czasu
fantazjuje zwykle o jednym ale wymyślonym facecie-znaczy nie znam go osobiście chociaż istnieje realnie :) i jakos mi to nie przeszkadza byc z moim facetem; on nic nie wie o tym i pewnie sam sobie tez cos wyobraża
# 92015.03.18, 15:11

Voca
Fantazje w ogóle nie są potrzebne. Ale jak ktoś lubi, to niech sobie fantazjuje na luzie. :d
# 102017.09.05, 16:07

Niemoja
Szkoda tylko, że Freud szkalowany. "Ów Bill Gates seksuologii" nie tylko jako pierwszy stwierdził, że homoseksualizm to nic złego, to jeszce patrzył na kobiety jako nieraz przewyższające mężczyzn w wielu kategoriach, a histerię widział nie tylko u kobiet. Ponad to czy autorka/autor artykułu byłby skłonny powołać się na jakieś źródło przytoczonego cytatu?
# 112017.09.05, 16:49

V
"Cytowany fragment pochodzi z książki Jego orgazm później, s. 107-110. " - co jest napisane na samej górze artykułu.

podobne artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
Co to za człowiek? Jakie są jego fantazje? Jakie są jego marzenia? Co lubi w łóżku? Czego chce doświadczyć? Czy ujawnił Ci swoje tajemnice?
 
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
Heteroseksualni mężczyźni powinni sobie zadać pytanie: „czy chcę mieć za żonę Boginię czy jędzę?”
Bo fizjologia nie przewiduje dla kobiet stanów pośrednich.
 
Wakacyjna Misja na Marsa z Vocą, seks klubami i Świątynią Miłości
Posłuchaj mnie w Misji na Marsa. Z dwoma szalonymi marsjańskimi prowadzącymi rozmawiamy o seksie, skokach w bok i wycofywaniu się z seks-propozycji :)
 

najnowsze artykuły

Wyobraź sobie Polkę, która patrzy w lustro i uśmiecha się do siebie
seksualność kobiet » moje ciało
Wyobraź sobie Polkę, która patrzy w lustro i uśmiecha się do siebie
Wyobraź sobie Polkę, która patrzy w lustro i uśmiecha się do siebie. Ona siebie lubi, naprawdę lubi! Nie kwęka, że wygląda jak zombie, ani nie szuka potwierdzenia swojego piękna na zewnątrz.
 
Kurs Akceptacji Ciała. 5-tyg. podróż do serca samoakceptacji
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs Akceptacji Ciała. 5-tyg. podróż do serca samoakceptacji
Chcesz się poczuć dobrze w swoim ciele? Rozgościć się w sobie i cieszyć się sobą? Nabrać większej pewności siebie w życiu i sypialni? Zapisz się na Kurs Akceptacji Ciała – to 5-tygodniowa przygoda pełna miłości.
 
Sekretnik kobiecej waginy. Przeczytaj mój ebook!
seksualność kobiet » artykuły
Sekretnik kobiecej waginy. Przeczytaj mój ebook!
Sekretnik Kobiecej Waginy to zupełnie inny przewodnik po życiu seksualnym dla mężczyzn i kobiet. Nie znajdziesz takiego w sklepach. Studiuję seksualność od jest strony praktycznej i wiem, co Was najczęściej interesuje. O tym piszę. Bez ogródek. Bez owijania w bawełnę. Konkretnie i prosto. I prosto z serca.
 
Poronienie
seksualność kobiet » macierzyństwo
Poronienie
Gdyby nie te dzieci, nie dowiedziałabym się o sobie tylu rzeczy. O swoim związku. O przyjaciołach. O najstarszym dziecku. O rodzinie. O świecie.
Jestem silną kobietą. Jestem najwłaściwsza mamą dla moich dzieci. Jestem wrażliwym, czułym i troskliwym człowiekiem. Jestem mądra.
 
„Świadomość seksualna - na co mi to?” - nasz matronat
seksualność kobiet » wiadomości
„Świadomość seksualna - na co mi to?” - nasz matronat
Dlaczego kwestia świadomości seksualnej wywołuje tyle emocji, a nawet frustracji?
Jak można podnieść poziom własnej świadomości seksualnej?
 zobacz też

„Kobiety mnie przyjęły” - ceremonia pierwszej miesiączki

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter