dział: fantazje

Fantazjowanie podczas seksu – zdrada?

dodano: 2010.10.02
Czuję się strasznie. Często przyłapuję się podczas uprawiania seksu na fantazjowaniu o mężczyznach innych niż mój mąż. Czy to nienormalne? Czuję się taka winna, ale nic na to nie mogę poradzić. Fantazjowanie pomaga mi cieszyć się seksem, zwłaszcza po siedmiu latach bycia razem.


Cytowany fragment pochodzi z książki Jego orgazm później, s. 107-110.


Czasem w trakcie zbliżenia mój mąż pyta mnie, o czym myślę (przypuszczam, może się domyślać, że jestem w innym świecie), a wtedy okłamuję go, że nie myślę o niczym. Czy powinnam powiedzieć mu prawdę? Czy nie poczuje się zraniony? Kocham mojego męża, ale w osobliwy sposób. Czuję się, jakbym zdradzała go, pozwalając sobie na fantazję, więc zaczynam unikać seksu.

-Ellen, trzydzieści sześć lat, dekoratorka wnętrz


Uspokój się. Nie jesteś sama.

Studia wciąż dowodzą, że ludzie fantazjują podczas uprawiania seksu, i to niekoniecznie na temat osób, z którymi go uprawiają. Nie tylko jest to normalne, ale również zdrowe. Fantazje seksualne nigdy nie powinny być same w sobie interpretowane jako znak, że twój związek stoi w obliczu kłopotów albo że jesteś rozczarowana swoim partnerem. Wręcz odwrotnie, fantazje seksualne świadczą o tym, że żyjesz i dobrze się miewasz. Jak oznajmiłem już wielokrotnie i będę to czynił niezliczoną ilość razy, wyobraźnia i seks są świetnymi partnerami w łóżku.


Fantazja, bliska krewna marzeń, pozwala, aby twój mózg był pobudzany i zabawiany, kiedy ciało odpoczywa. Jak wyjaśnia neurolog Mark Solms, wybitny ekspert w dziedzinie badania snu: „Marzenia senne są dla mózgu tym, czym kreskówki w telewizji w sobotni wieczór dla dzieciaków – zabawiają je na tyle, że domownicy mogą zaznać upragnionej chwili wytchnienia. Nie mając takiej rozrywki, mózg mógłby dopingować nas do ciągłego zaangażowania”.


Twoje fantazje prawdopodobnie wykraczają poza ochotę na przysmak Scooby'ego, podobnie jak sny pozwalają twemu mózgowi na odkrywanie tajemniczych, niezwykłych światów, wolnych od ograniczeń natury praktycznej, logicznej czy moralnej. Zalane falą obrazów, wspomnień i myśli, twoje ciało może się w zasadzie wyluzować i rozkoszować spektaklem. Fantazja pomaga również twojemu umysłowi na wyłączenie, które stanowi ważny element kobiecej seksualności, bowiem ostatnie badanie, polegające na skanowaniu mózgów kobiet i mężczyzn w momencie pobudzenia, wykazało, że podczas szczytowania kobiety faktycznie wpadają w trans i że takie „wyłączenie” mózgu jest dla nich konieczne dla osiągnięcia orgazmu. Spora część procesu pobudzenia kobiety w znacznie większym stopniu niż u mężczyzn zdaje się stanem głębokiego odprężenia i uwolnienia od niepokojów. Fantazje pomagają w osiągnięciu takiego stanu. Doktor Gert Holstege z uniwersytetu w Groningem w Holandii twierdzi: „Znaczy to, że owo wyłącznie, wyzwolenie od wszelkich lęków i niepokojów, może być najważniejszym, a nawet koniecznym warunkiem nastąpienia orgazmu”. Zatem nie przestawaj fantazjować. Twoje ciało i umysł robią to, co jest dla ciebie naturalną drogą ku doznaniu orgazmu.


Czy jestem normalna?


Pomysł, że fantazje nie są normalne, pochodzi od Freuda, który oznajmił: „Szczęśliwa osoba nigdy nie fantazjuje, robią to tylko niezadowoleni”. Ów Bill Gates seksuologii cieszył się prawdziwym monopolem w tej dziedzinie. Psychiatrzy i uczelnie medyczny podchwyciły to, rozwijając w „teorię niedoboru”. Według niej fantazje świadczą o tym, że czegoś nam brakuje. Będące produktem epoki wiktoriańskiej, czasu głębokich przewrotów socjoekonomicznych, teorie freudowskie skutecznie zmusiły do uległości zawstydzone swą seksualnością rzesze ludzi. Usztywniły one kodyfikację płci i seksu, oskarżając o zboczenia i histerię każdego, kto ośmieliłby się wyłamać poza te ramy.

[…]

Fantazja seksualna może okazać się zdrowym i skutecznym środkiem ułatwiającym osiągnięcie poczucia intymności i przyjemności. To jednak, jak indywidualnie obchodzimy się z naszymi fantazjami – czy rozwijamy je, czy tłumimy, czy też wykorzystujemy jako namiastkę intymności – będzie zależało od wielu rozmaitych czynników, a szczególnie wychowania. Według danych klinicznych, w przybliżeniu jedna osoba na cztery w związku ze swoimi fantazjami doznaje poczucia winy, rozterek czy lęków, które są tak silne, że stanowią uszczerbek dla życia seksualnego.

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 9)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.02.05, 08:35

heaven
Przyjemność przyjemnością, ale warto czasem zastanowić się nad tym co my byśmy czuli, gdyby partner/partnerka fantazjował podczas stosunku z nami. Jeśli, drogie Panie, wizja mężczyzny uprawiającego z Wami seks i rozmyślającego przy tym o innej kobiecie Was nie przeraża to rzeczywiście problem nie istnieje (albo istnieje, ale nie jest aż tak dokuczliwy). :-)
# 22011.02.05, 11:14

Voca
Mnie nie przeraża. Niech sobie myśli o czym chce:) I tak jest ze mną. Poza tym - to nie miłość ani zakochanie. To tylko fantazja.
# 32011.02.21, 21:31

jagoda
Podejrzewam, ze mój partner tez ma różne myśli, jednak ich nie znam, bo mi nie mówi. Ja też mu nie mówię, ale zawsze myślę o innym mężczyźnie i tylko dlatego mogę się kochać tak dziko i pożądliwie. Inaczej nic by nie wyszło. Nie czuję się z tym źle, bo dzięki temu jego rozpalam i jest nam obojgu dobrze, a chyba o to chodzi, żeby czerpać radość z seksu, a nie robić tego z czystego obowiązku.
# 42011.05.06, 15:18

Mira/Miranda
Marzenia to piękna sprawa, lecz czasami jest bardzo delikatna granica między marzeniami a rzeczywistością i trzeba uważać. Ja osobiście też mam dużo różnych marzeń seksualnych i to nie tylko podczas stosunku i wiem że mój mąż również, ale chyba wolimy o tym nie rozmawiać, by nie stworzyć sytuacji, w której jedno z nas zaproponuje by te marzenia urzeczywistnić. Sama dobrze wiem, że takie rzeczy się zdarzają, ale pewności nie mam czy to byłby dobry pomysł, przenieść nasze marzenia do sypialni (tej rzeczywistej).
# 52011.06.19, 18:14

Gunia z Grodu Kraka
Fantazje, myśli i tym podobne istnieją tylko w głowie swojego podmiotu. Niektórzy ludzie popełniają najgorsze zbrodnie bez cienia poczucia winy, jednak większość czuje winę za swoje myśli. Czasem wydaje mi się to jakąś częścią kontroli społecznej, jeśli osoba boi się własnych myśli to mało prawdopodobne, że stanie się w myśleniu za dobra. Dopóki zastanawia się czy jej myśli są normalne czy porządne, łatwo ją kontrolować i nią sterować. Jeśli się nie jest wolnym w swojej głowie, czy można mówić o wolności. Ludzie przychodzą do psychologa bo nie mogą sobie poradzić z poczuciem winy po takich fantazjach, jak to że mordują swoją złośliwą matkę, czy szefa. Tyle, że matka i szef mają się świetnie! Myśli nie są prawdziwe i absolutnie nie istnieją myśli nielegalne czy nieprzyzwoite. Jeśli kogoś to bawi może sobie fantazjować o czym chce a moralności nic do tego.
# 62013.02.06, 18:33

blan
fantazjowanie jest rzeczą piękną może głównie dlatego, że nie jest moralnie poprawne. moim zdaniem marzenia erotyczne są przejawem naturalnych popędów. nie należy zatem czuć się za nie winnym. ja często dziele się swoimi fantazjami na komdax. com -cudowny sposób na danie upustu swojej wyobraźni a jednocześnie niezła metoda na podkręcenie atmosfery w sypialni. .
# 72013.05.25, 18:36

ślicznotka26
uwielbiam fantazje erotyczne życie jest zbyt krótkie żeby z takiej przyjemności rezygnować.
# 82015.03.18, 15:08

ona
na początku zwiazku fantacje podczas seksu nie sa potrzebne bo tak mocno na siebie się działą ze nawet nie mana to czasu
fantazjuje zwykle o jednym ale wymyślonym facecie-znaczy nie znam go osobiście chociaż istnieje realnie :) i jakos mi to nie przeszkadza byc z moim facetem; on nic nie wie o tym i pewnie sam sobie tez cos wyobraża
# 92015.03.18, 15:11

Voca
Fantazje w ogóle nie są potrzebne. Ale jak ktoś lubi, to niech sobie fantazjuje na luzie. :d

podobne artykuły

Jak wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego po porodzie?
Powrót do satysfakcjonującego życia seksualnego po narodzinach dziecka może być bułką z masłem, ale może również okazać się nie lada wyzwaniem.
 
Seks bez prezerwatywy. Bliskość czy szaleństwo?
Bliskość, jedność, połączenie, oddanie! Niektórzy czują, że da się to osiągnąć jedynie w seksie bez prezerwatywy i w ogóle bez antykoncepcji.
 
Jak odmówić seksu partnerowi?
Nie uważam, że jeśli raz się zgodzisz bez przekonania, to będzie to miało straszne konsekwencje. Ale jeśli to jest utarty schemat i Twój partner lub Twoja partnerka nie wie, że robisz to na odwal i dla świętego spokoju - to sądzę, że ten schemat może zacząć mścić się albo na Twoim związku albo na Twoim życiu seksualnym.
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
Wraz z Wiosną we Wrocławiu rozpoczyna się już piąta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Jak mam pragnąć męża, który o mnie nie dba? Frustracja kontra rodzina
Pamiętam naszą pierwszą noc. Kochaliśmy się osiem godzin. Potem nieraz o tym myślałam. Dlaczego facet potrafi najpierw kochać cię osiem godzin, kłaść ci głowę na brzuchu, pieścić twoje piersi, robić ci dobrze ustami przez godzinę, a potem to wszystko mija.
 

najnowsze artykuły

Ciało zaczęło mówić, a ja byłam zmuszona słuchać - Alexandra Pope o cyklu i menopauzie
seksualność kobiet » miesiączka
Ciało zaczęło mówić, a ja byłam zmuszona słuchać - Alexandra Pope o cyklu i menopauzie
Angielskie słowo blessing (błogosławieństwo) pochodzi od dawnego bloedsen, czyli „krwawić”.
 
Period Fest, czyli święto miesiączki w Poznaniu
seksualność kobiet » wiadomości
Period Fest, czyli święto miesiączki w Poznaniu
Już jutro startuje chyba pierwszy taki (?) miesiączkowy festiwal w Polsce. Będą wykłady, warsztaty, koncerty, i wystawa ”Czerwona”.
Dzieje się! A ja się bardzo cieszę!
 
Życie po porodzie. Na wesoło
seksualność kobiet » humor
Życie po porodzie. Na wesoło
Ten filmik mnie porwał!
 
Jak wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego po porodzie?
seksualność kobiet » macierzyństwo
Jak wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego po porodzie?
komentarze (2)
Powrót do satysfakcjonującego życia seksualnego po narodzinach dziecka może być bułką z masłem, ale może również okazać się nie lada wyzwaniem.
 
O miesiączce dla mężczyzn
seksualność kobiet » miesiączka
O miesiączce dla mężczyzn
Kochasz kobiety czy może ich się boisz?
Chcesz je lepiej zrozumieć, oswoić się z nimi, pomóc im?
To wszystko jest możliwe!
 zobacz też

„Kobiety mnie przyjęły” - ceremonia pierwszej miesiączki

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter