dział: artykuły

Zawieszenie broni w wojnie przeciwko włosom łonowym?

Jeremy Laurance, tłum. Zuzanna Walkosz
dodano: 2012.08.09
Najwyższy czas ogłosić zawieszenie broni w wojnie przeciwko włosom łonowym, i pozwolić im pozostać tam, gdzie ich miejsce.

Lekarka zaapelowała o zakończenie jednego z modowych trendów ostatniej dekady, który można zauważyć w eksplozji salonów piękności oferujących woskowanie bikini, laserowe usuwanie owłosienia i ”vajazzling” – dekorowanie genitaliów klejnocikami.


Emily Gibson, lekarka rodzinna i szefowa uczelnianego centrum zdrowia, wzywa do zakończenia "wojny z włosami łonowymi", twierdząc że zwiększa ona zagrożenie infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową wśród młodych ludzi.


"Ilość czasu, energii, pieniędzy i emocji, które obie płcie poświęcają na wygnanie włosów z okolic genitaliów, jest astronomiczna" – mówi Gibson.


Rynek usuwania owłosienia szacuje się na wartość 2,1 miliardów dolarów w USA w roku 2011, i podobną sumę w Wielkiej Brytanii. Ten trend wziął się – jak sugeruje – z popularności bikini i stringów, a także "niektórych bezwłosych aktorów i aktorek, oraz źle pojmowanej próby utrzymania higieny czy bycia bardziej atrakcyjnym dla partnera/ki".


Jako dyrektor centrum zdrowia w Western University w stanie Waszyngton widziała konsekwencje takich zachowań. "Usuwanie owłosienia łonowego w naturalny sposób podrażnia i wywołuje zapalenia mieszków włosowych, pozostawiając mikroskopijne otwarte rany. Żeby pozostać 'gładkim', konieczne są częste zabiegi usuwania owłosienia, co powoduje regularne podrażnienia golonych czy woskowanych obszarów. Kiedy połączymy to z ciepłym, wilgotnym środowiskiem genitaliów, zauważymy że uzyskujemy doskonałe warunki rozwoju dla jednych z najgorszych bakteriowych patogenów" – napisała na poważanym medycznym amerykańskim portalu KevinMD.com.


Chirurdzy zwykli byli golić te obszary ciała, gdy mieli przeprowadzić operację – wychodząc z błędnego założenia, że to redukowało ryzyko infekcji miejsc operowanych. W tej chwili oficjalne zalecenie mówi, by pozostawiać włosy nienaruszone, jeśli nie przeszkadzają w przeprowadzanej procedurze.


Według doktor Gibson niezależnie od metody używanej przeciwko włosom łosowym – maszynek do golenia, elektrycznych golarek, pęsetek, woskowania, depilatorów, elektrolizy – "włosy, jak trawa, zawsze odrastają i w końcowym rozrachunku i tak wygrywają".


W jej praktyce lekarskiej często natrafia na pacjentów z wypryskami i wrzodami na genitaliach, spowodowanymi goleniem, jak również z cellulitis, infekcjami moszny, warg sromowych czy penisa z powodu golenia lub uprawiania seksu z osobą zarażoną.


Zwiększone ryzyko dotyczy również opryszczki i półpaśca, ze względu na "mikroskopijne rany wystawione na kontakt z wirusem przenoszonym w ustach albo na genitaliach".


"Logicznym jest, że w grę wchodzi również podwyższona podatność na rozpowszechnianie innych chorób przenoszonych drogą płciową", mówi Gibson.


"Włosy łonowe mają swój cel, zapewniając amortyzację przeciwko tarciu, które może spowodować otarcia i rany, oraz ochronę przeciw bakteriom. Są widocznym znakiem dojrzewających hormonów, i z pewnością nie są niczym wstydliwym lub krępującym".


"Najwyższy czas ogłosić zawieszenie broni w wojnie przeciwko włosom łonowym, i pozwolić im pozostać tam, gdzie ich miejsce".


Doktor Bav Shergill, konsultujący dermatolog w Brighton and Sussex University Hospital Trust, mówi: "Zgadzam się, że niektóre z metod usuwania włosów łonowych mogą prowadzić do uszkodzenia skóry, jak również zwiększonego ryzyka infekcji. Laserowe usuwanie owłosienia łonowego jest bezpieczne, o ile przeprowadza je osoba wykwalifikowana". Nagość genitaliów "jest pewną modą wśród niektórych grup, i może przeminąć, kiedy ludzie zmęczą się wielkością wymaganego do tego wysiłku".


Nina Goad z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów mówi: "Różne formy usuwania owłosienia obciążone są różnego rodzaju ryzykiem. W złych rękach laserowe usuwanie owłosienia może zakończyć się popoparzeniowym przebarwieniem skóry – dzieje się tak, kiedy skóra zostaje 'nadpalona' i w efekcie na trwałe zmienia kolor. Skórę można nawet spalić, jeśli laser nie jest używany właściwie. Z tego powodu zalecamy korzystanie z takich zabiegów tylko u wykwalifikowanego dermatologa.


Jakiekolwiek uszkodzenie skóry, czy to przez golenie, czy woskowanie, może zwiększać zagrożenie infekcji bakteryjnej albo wirusowej, chociaż ogólnie rzecz biorąc nie jest to duże ryzyko. Znacznie częstsze są problemy w rodzaju wrośniętych włosów, które mogą się zainfekować".


Źródło: The Independent

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 25)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.08.09, 08:56

bumcykcyk
Rozumiem, ale jeśli lubię nie mieć włosów na moich genitaliach? Nie robię tego dla nikogo tylko dla siebie, nikt ode mnie tego nie wymaga, to nie jest warunek ani wymóg, a tylko moja wygoda. To przecież nic w tym złego, że nie mam owłosienia. :))
# 22012.08.09, 09:20

V
Każda decyduje za siebie. :) Artykuł się pojawil nie dlatego, żeby zmuszać kobiety do tego, aby teraz każda zapuszczała hipisowski busz, ale po to, aby pokazać drugą stronę medalu i ewentualne konsekwencje. Sama miewam okresy golizny i włochatości i podoba mi się zarówno jedno i drugie. Ale - bez względu na wszystko - wrastających włosków nie lubię, a są moją zmorą. :) Rozumiem, że bez włosów jest wygodniej - mi raczej też jest wygodniej. Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia po tylu latach. . . Cieszę się, że robimy to same dla siebie, bo nam tak odpowiada, a nie dlatego, że "tak trzeba". Po dziurki w nosie mam artykułów, w których pojawia się jako dogmat "zarośnięta kobieta = zaniedbana kobieta". Więc wszystko, co jest na przekór temu twierdzeniu - publikuję z zadowoleniem. :)
# 32012.08.09, 09:37

mk
wszystko fajnie. rozumiem - choroby, infekcje itd. ale czy to oznacza, że (nawet przy ogromnej świadomosci wszystkich ludzi jakie konsekwencje niesie usuwanie owłosienia) będziemy ze smakiem (lub chociaż bez zniesmaczenia) patrzeć na przechadzająca sie plażą kobietkę, której spod majtek wystają włosy? czy też w imie zdrowia + estetyki zaczniemy nosić spodenki zakrywające pachwiny? nawet pomijając fakt bycia ocenianym przez innych ludzi- ja bym osobiście psychicznie nie zniosła wystających spod moich majtek włosów. a pachy? paszek też nie golić? nie depilować? a łydki? pieknie będą włoski wyglądały pod rajstopami :]
# 42012.08.09, 09:49

V
No cóż, ja kocham moje włosy. I jak jestem na etapie hipisowskiego buszu, to lubię jak wystają spod kostiumu. Niech się ludzie uczą, że dorosłe kobiety mają włosy łonowe, bo chyba już pozapominali. Jeśli chodzi o pachy, to polecam kampanię Julii Roberts z czasów kiedy się nie goliła w proteście przeciw nagonce na "niezadbane" kobiety. Każdy ma wybór. Osobiście znam dużo dziewczyn, które sie nie golą (nawet nóg) i są zadowolone, szczęśliwe i nie mają absolutnie żadnego problemu z tym, że mają owłosione ciało. Na naszym ciele włosy rosną naturalnie. Czas to zaakceptować. A potem dopiero - po zaakceptowaniu tego faktu - zdecydować, czy depilować czy nie. :) Inna kolejność jest niezdrowa i tak naprawdę nie daje żadnego wyboru.
# 52012.08.09, 20:28

omnom
Ostatnio myślałam o tym, ale nie pod względem chorób, tylko tego, że bardziej ludzi przeraża pokazanie lub zobaczenie paru włosków niż jakichś naprawdę wstrętnych rzeczy. A w reklamach panie depilują bezwłose nogi i pachy. :p
A to tylko włosy - rosną każdemu. Nie rozumiem dlaczego zawsze jest wielka sensacja, że facet, albo babka mają włosy łonowe, normalnie odkrycie roku, szok, kto by się spodziewał!
# 62012.08.09, 21:01

Ruda
"Nie rozumiem dlaczego zawsze jest wielka sensacja, że facet, albo babka mają włosy łonowe, normalnie odkrycie roku, szok, kto by się spodziewał!" - właśnie. . . też tego do końca nie ogarniam.
# 72012.08.10, 09:00

V
To, jak jest to "szokujące", tylko pokazuje, dokąd zmierza nasza kultura, jak bardzo potępia rzeczy naturalne. . . Dlaczego tyle osób, głównie kobiet, nie akceptuje swojego ciała. Przykre, przykre i jeszcze raz przykre.
# 82012.08.10, 11:06

koteczek
ja swoje tylko przycinam bo mi przeszkadzają w aplikacji tamponu. . .
# 92012.08.11, 12:15

erozkosz
Nie mam owłosienia i chodzi mi przede wszystkim o higienę.
# 102012.08.12, 14:37

Nyx
A ja się depiluję ze względu na własną higienę. Nie cierpię być zarośnięta, a już na pewno nie podczas menstruacji, kiedy zmienia się tam flora bakteryjna i bardzo często brzydko pachnie. Poza tym ja nie mam problemu z wrastającymi włosami, ponieważ nie korzystam z depilatorów czy zwykłych maszynek (ani też z plastrów i pęsetek), tylko z golarki. Włoski odrastają mięciutkie, delikatne, a jeśli już jakiś wrośnie, to jest to JEDEN włosek na osiem goleń.
Poza tym, ogolona czuję się atrakcyjniejsza. Mój facet też goli swoje okolice intymne, ponieważ jest zwolennikiem higieny. Tak więc nie rozumiem, o co cały ten szum. Lubisz mieć busz? To miej! Nie lubisz? Ogól! Po co walczyć, niech każdy ma to, czego chce! :)
# 112012.08.12, 19:20

Marta
@Nyx - gdyby każdy miał takie podejście, jak Ty, żaden szum nie byłby potrzebny. Ale tak nie jest. Jest więc potrzebny bardzo. :)
# 122012.08.12, 22:45

Shalott
@Nyx: "owłosione" nie równa się "niehigieniczne". Większości ludzi wystarczą regularne prysznice, żeby utrzymywać czystość. Tak samo nie muszę golić głowy, żeby była czysta.
# 132012.08.13, 06:56

Maria Magdalena
bardzo szanuję zdanie wszystkich pań, które się tu wypowiedziały, w końcu mało jest rzeczy tak osobistych jak kwestia intymnego owłosienia i każdy powinien mieć własne zdanie w tej kwestii. Oczywiście, że każda kobieta decyduje za siebie i to jest piękne. Niemniej, wysuwanie argumentów w stylu "golę się/depiluję się, bo to higieniczne", sprawia, że ja czuję się. . . co najmniej dziwnie. Trochę brudna właściwie. Bo używanie argumentu "golenie się w miejscach intymnych jest bardziej higieniczne" sprawia, że zaczynam sądzić - i wierzyć - że skoro się nie golę, nie depiluję, to jestem w okolicach intymnych brudna, a w ogóle to chyba nie dbam o higienę i śmierdzę?. . . A z tym się nie mogę zgodzić. Wiele argumentów do mnie trafia: golę się, bo lubię, bo mi się to podoba, bo tak mi wygodniej, bo to estetyczne, bo mój chłopak lubi, bo mam lepsze doznania z seksu oralnego. . . Ale "golę się, bo to higieniczne". . . nie, z tym argumentem nigdy się nie zgodzę, uważam, że propagowanie idei, że ogolona wagina jest bardziej higieniczna od nieogolonej tylko powiększa problem terroru bezwłosej waginy. A mnie osobiście taki argument męczy i sprawia przykrość.
# 142012.08.14, 10:18

Czerwony Smok
Ja się golę, bo - w czasie miesiączki czuję się czyściej, niż gdy kiedyś krew paskudnie zlepiała włoski. A także jest to w jakiś sposób podniecające - gdy cipka jest taka odsłonięta, goła, jakby bardziej na wierzchu :D Poza tym włoski skrywają tak cudownie aksamitną skórę, że aż chce się ją głaskać.

No i jak co jakiś czas zgolone włoski spłukuję prysznicem w trakcie zabiegu, to widzę, jak ciało reaguje i bardzo miło jest na to patrzeć :D
# 152012.09.05, 22:22

Emilly
Moją zmorą jest depilacja wzgórza łonowego i najchętniej bym to sobie darowała, lecz też nie podoba mi się, gdy włoski wystają spod bielizny. Z kolei przy samej łechtaczce lubię się golić, gdyż jak jest taka "naga" to bardziej zachęca mojego partnera do minetki ;) poza tym czasami twarde włoski wręcz drażnią moje miejsca intymne i je ocierają - co wtedy? Raczej jest to teza odwrotna do wysuniętej tutaj. Musiałabym nigdy nie golić włosków, żeby mieć kręcone i cienkie. Ale już zgoliłam więc raczej nie pozostaje mi nic innego, jak robić to nadal. . . .
# 162012.09.06, 05:29

V
@Emilly - czasem mam wrażenie, że to jest "i tak źle, i tak niedobrze". Mnie też czasem drażnią i naturlanie rozsnące włosy i te odrastające. Mam wrażenie, że jakimś tam wyjściem jest depilacja, a nie golenie - bo wtedy odrastają słabsze - ale po tym znów wrastają. :( Bądź tu mądry i pisz wiersze. :P Czasem mam wrażenie, że albo laserowa depilacja i pozbycie się ich na amen, albo też nie ruszanie ich nigdy z pierwotnej formy - to jedyne dwa wyjścia dla mnie. Na szczęście są kobiety, które mogą i golić, i depilować i nic im się złego z tego powodu nie dzieje. :) Dla mnie te kilka dni, gdy te małe paskudztwa odrastają i wibjają się po goleniu w wargi - to męka. Ciekawe, bo kiedyś tak nie było. . . Może to kwestia przyzwyczajenia? Tak czy siak, nie podoba mi się nagonka na kobiety - gol i wyrywaj, bo inaczej jesteś nieatrakcyjna dla społeczeństwa. Rozmawiając z kobietami, usłyszałam od jednej, że włosy łonowe skrywają tajemnicę i że taka wulwa zasłonięta włosami jest włanie bardziej tajemnicza. Przemówiło to do mojej wyobraźni. :)
# 172012.09.16, 21:28

Asik
Ja od tego miesiąca zaczęłam akcję skierowaną do mojego faceta: "Ty masz włosy, ja też". Zwłaszcza, że mój facet należy do tych brodato-kudłatych. Nie przeszkadza mi już jego szorstki zarost, nawet dodaje mu to seksapilu; ciemnym kudłom na klacie i łydkach też nic do zarzucenia nie mam, testosteronem od nich wali na kilometr; tak samo nie przeszkadzają mi zupełnie jego włosy łonowe- tak jakoś. . . . goło by bez nich wyglądały klejnotki. Tam są z natury, to niech będą.
A on?! Naoglądało się to to pornografii, gdzie każda gładka jak 7-letnia dziewczynka. Ja z powodu tej dziwnej mody goliłam się (młoda i głupia byłam. . . ) przed każdym stosunkiem, bo za często się to nie zdarzało- od święta można kłaczków się pozbyć, wulwa była wtedy taka odsłonięta, podana jak na talerzu, widoczna w całej okazałości, wszystko co najlepsze dla mojego mężczyzny!
Ale do jasnej cholery. . . po ślubie też mam się golić? Może dzień w dzień i cierpieć katusze przez wrastające włoski, podrażnienia, częstsze infekcje? On w brodzie, a ja mam być jak z reklamy maszynek dla kobiet?! Niedoczekanie. Niepotrzebnie go rozpieszczałam. Jasne, lubię być ogolona, założyć koronkową bieliznę i wysmarować się olejkiem. . . ale seks nie zawsze tak wygląda, to nie ma być wielkie święto raz na ruski rok, tylko wtedy, kiedy chcemy, może nie bez starania się w ogóle, ale jednak naturalnie i niewymuszenie.
Zbuntowałam się. Nie golę. Tzn golę, ale tylko po bokach, żeby spod majteczek nie wystawało. Niech się chłopcze w końcu nauczy, jak wygląda kobieta. W końcu się przełamał, chociaż po ciemku, bo nadal go trochę w oczy te włosy kolą (na odległość! Bo gdzie miałby odwagę zbliżyć do nich język!), i co się okazało? Że nie ma wcale różnicy. Dłuższe nie były już aż tak sztywne i w końcu wpił się w nie palcami w czasie gry wstępnej. Nie ugryzło to kudłate zwierze? Nie! Potem przy stosunku waginalnym już zupełnie obojętnie mu było, w środku włosów przecież nie ma.
Może uda mi się niedługo zupełnie go przyzwyczaić, że to nie żaden włochaty potwór. Zaplanowałam nawet sprawić sobie jakąś inną intymną fryzurkę, może śmiejąc się z "pasa startowego" powoli zacznie lubić to, co naturalne.
Jak sobie zasłuży, to wtedy się ogolę, żeby wrócić do odrobinę wyuzdanych, młodzieńczych zabaw- od czasu do czasu.
# 182012.09.18, 20:31

x
"Jak sobie zasłuży, to wtedy się ogolę, żeby wrócić do odrobinę wyuzdanych, młodzieńczych zabaw"

Czyżby istniały rzeczy, których nie da się zrobić posiadając włoski?
# 192012.09.18, 21:00

Mi
Myślę że chodzi raczej o skojarzenie. Tak jak słuchanie danej piosenki po paru latach przywołuje wspomnienia czegoś co się zdarzyło przy ostatnim jej słuchaniu, tak w przypadku Asika zgolenie włosków może przypomnieć dawne zabawy, a co za tym idzie wprowadzić w taki a nie inny nastrój ;)
# 202012.10.11, 18:13

rafal
nie na darmo mówią że za kobietą trudno za dążyć
w tym roku za eksperymentowałem (w swoim mniemaniu ) ,przekonałem sam siebie że pianka i maszynka nie służy tylko do golenia zarostu na twarzy (dla kobiet może i rutyna dla mnie na pewno szczyt przed się wzięcia ) ale wykonałem ,podołałem potwierdzam katorga,ból (z czasem zakupiłem depilator ) no i co?
i o co tu chodzi teraz mowa że to złe nie dobre nie polecane nie modne i wo gule
przynajmniej dajcie jakiś kompromis pozdrawiam
# 212012.10.17, 22:09

AwaS
"rafal": "i o co tu chodzi teraz mowa że to złe niedobre niepolecane niemodne i w ogóle
przynajmniej dajcie jakiś kompromis".

Moda? Kompromis? Nic z tego. Każdej / każdemu według potrzeb, preferencji i zachcianek. Ja golę, depiluję, bo lubię taki wygląd, gładkość skóry, jej dotykanie, głaskanie, całowanie. Potem nie golę, nie depiluję, by dać odpocząć skórze. Pewnie że golenie i depilowanie tych wrażliwych miejsc jest uciążliwe, ale coś za coś. Ja chciałabym, żeby włoski w ogóle tam nie rosły (tak u mnie, jak i u mojego Partnera). Może kiedyś skuszę się na depilację laserową, jak już mocno potanieje.
# 222013.02.09, 19:42

Trebraruna
Ja lubię, jak jestem wydepilowana, czuję język i wargi mojego partnera lepiej, niż kiedy mam futerko. Jemu nie przeszkadza, uważa, że to moja decyzja, ale też woli, kiedy jestem gładka. I ja wolę, kiedy on ma gładkiego f***a, lepiej się bierze do buzi.
# 232014.02.08, 15:06

Yamen
Ludzie leczcie się na nogi, bo mimo Waszego wieku na mózg już za późno.

>"Włosy łonowe - to nie jest higieniczne!"

Golcie sobie równocześnie łby, zwłaszcza w zimie. Włosy na głowie są to również brak higieny.
Jak to nie pomoże, zażywajcie kąpieli w kwasie solnym. To Was wybawi do końca. ;)
# 242014.02.09, 00:37

AwaS
Ja jestem po epilacji laserowej (laserem Vectus w klinice dermatologicznej) i mam spokój z goleniem i depilacją do końca życia. Mam nareszcie cudownie gładziutką, piękną skórę całości strefy bikini, nóg i pach 24/7/365, tak jak o tym przez wiele lat marzyłam. To dla mnie ogromny komfort i ulga.
# 252014.11.27, 18:23

edii
wydepilowane łono u kobiety tak samo u faceta jest piękne i seksi

podobne artykuły

Nie chcę golić cipki! Włosy łonowe a polityka
Moja przyjaciółka szykuje się na randkę. Wygląda olśniewająco i ma na sobie piękną sukienkę.
-Och, muszę jeszcze przystrzyc mój krzak! - przypomina jej się, gdy zapina przed lustrem kolczyki.
-Naprawdę musisz? - żartuję sobie z nią.
-No, muszę, muszę, strasznie zarosłam... mam takie bujne włosy łonowe, że hej!
 
Ćwiczenia z (nie)golenia
Golenie – lub też niegolenie – nie powinno być czymś istotnym. A jednak osoby uczestniczące w projekcie szybko przekonują się, że jednak jest.
 
Milutkie łonowe futerko
Jeszcze kilkanaście lat temu włosy łonowe „były” czymś naturalnym. Dlaczego „były”? Bo są nadal! Serwisy wmawiają, że „kostiumy kąpielowe nie pozostawiają kobietom wyboru”. A co? Jak ktoś zobaczy wystające włosy łonowe spod kostiumu, to nagle dozna zgorszenia?
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

„Kobiety mnie przyjęły” - ceremonia pierwszej miesiączki

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter