dział: artykuły

Wpływ przemocy fizycznej na seksualność cz. 1.

dr Aline P. Zoldbrod
dodano: 2011.08.13
Przemoc domowa, której doświadczamy w dzieciństwie odbija się na naszym dorosłym życiu seksualnym. Widziałaś, słyszałaś, jak rodzice się kłócą i biją? Ojciec poniewierał matkę? A może bili ciebie? To, że przemoc zdarza się w wielu polskich domach, nie znaczy, że nie pozostawia śladów. Pozostawia. Wpływ przemocy domowej na psychikę dzieci jest zbadany i udokumentowany. Doświadczenie przemocy zaburza też naszą seksualność. Skutki mogą być najróżniejsze: niechęć do dzielenia się swoim ciałem z innymi, skojarzenie miłości z przemocą, brak przyjemności płynącej z dotyku, pancerz emocjonalny, lęk przed gniewem w związku i wiele innych.

Wpływ przemocy fizycznej na seksualność

Fragment tekstu pochodzi z książki Aline Zoldbrod, Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o swojej seksualności


Czy byłaś świadkiem przemocy pomiędzy rodzicami?

Czy Twoi rodzice używali przemocy względem Ciebie?

Jeżeli padałaś ofiarą przemocy, to czy zauważasz u siebie następujące objawy?

-chroniczny lęk,

-zmiany skojarzenia z dotykiem,

-niezdolność do pełnego odprężenia się,

-niezdolność do „utraty kontroli” w dowolnej sytuacji gdyż świat wydaje Ci się „niebezpieczny”,

-depresja,

-niezdolność do zaufania innym,

-niezdolność do czerpania przyjemności z zachowań seksualnych,

-lęk przed głęboką więzią seksualną bądź emocjonalną,

-dysfunkcja seksualna bądź brak pożądania.


Stany Zjednoczone to kraj pełen przemocy. Choć przemoc domowa jest problemem powszechnym w społeczeństwie zachodnim, zwykle pozostaje on w ukryciu. Kontakt z przemocą domową nie mającą podłoża seksualnego jest częstą przyczyną problemów seksualnych u osób dorosłych.


(...) W tym rozdziale przyjrzymy się bliżej relacji pomiędzy dorastaniem w domu pełnym przemocy a zahamowaniem seksualnym. Jeżeli zdarzyło Ci się dorastać w rodzinie, w której rodzice bili Cię lub siebie nawzajem, wówczas wpoiło Ci to bardzo wiele negatywnych skojarzeń ze związkami, kontrolą, małżeństwem, dotykiem, zaufaniem, miłością i seksualnością. Wiele tych skojarzeń ma charakter nieświadomy i tworzy bariery, które trudno jest później przełamać. Kiedy jednak uda Ci się spostrzec związek pomiędzy przemocą a obecnymi kłopotami, wówczas przy odpowiedniej dozie zaangażowania i cierpliwości będziesz w stanie podjąć działania, dzięki którym staniesz się na powrót zdolny do odczuwania seksualności oraz intymności.


Teoretycznie wyniki poszczególnych kontaktów z przemocą (na przykład bycie jej ofiarą lub świadkiem) są rożne, ale ich szkodliwy wpływ na seksualność jest w większości przypadków dość zbliżony.


Sądzę, że moje problemy z zaufaniem kobietom, intymnością czy seksualnością wiążą się z tym, czego doświadczyłem w dzieciństwie. Mój ojciec ciągle bił moją matkę, a nam obrywało się niewiele rzadziej. Mama była pod całkowitą kontrolą ojca i nie mogła nic zrobić, aby nas chronić.


Ojciec był wariatem, niepotrafiącym się kontrolować. Pamiętam, że bałem się wracać do domu, bo wiedziałem, że ojciec zawsze znajdzie jakiś powód, żeby mi przyłożyć. Potrafił bić mnie pasem do krwi albo uderzyć moją głową o ścianę. Matka była wtedy jak sparaliżowana, niezdolna do tego, by mi pomóc w jakikolwiek sposób.


Czasami mam wrażenie, że nie wierzę dziś kobietom dlatego, że matka mnie nie chroniła. Innym razem mam zupełnie inne myśli, ponieważ zarówno wtedy, jak i teraz wydaje mi się, że to ja powinienem był ją chronić, a nie robiłem tego. To zaś wywołuje u mnie poczucie winy. Jednej sceny nigdy nie zapomnę. Ojciec był, jak zwykle, pijany i słyszałem, jak bije mamę. Była wtedy zima, na dworze było śnieżnie i mroźno, a on zerwał z matki ubranie i wypchnął ją nago na dwór, krzycząc: „Tam byś była, gdyby nie ja”. Miałem wtedy siedem lat. Myślałem, że powinienem go w jakiś sposób powstrzymać, ale tak się bałem, że nie byłem w stanie wyjść z łóżka. Dlatego też leżałem, słuchając płaczu matki.

Kryspin, 28 latOdreagowanie czy odcięcie?


Dorastanie w kontakcie z przemocą zwykle tak poważnie szkodzi pojęciu emocjonalnego i fizycznego bezpieczeństwa, że ofiary takiego traktowania unikają świadomego powrotu do tych wspomnień. Chociaż nie zaobserwowano szczególnie powtarzalnych zasad opisujących zachowanie dzieci, naukowcy zauważyli, że przemoc może wykształcać w młodych ludziach pewne skłonności. Chłopcy częściej „odreagowywali” złe przeżycia własną agresją wobec otaczającego ich świata, podczas gdy dziewczęta „odcinały się”, czyli blokowały swoje uczucia wewnątrz (Wolf, 1988; Wolfe, Jaffe, Wilson, Zak, 1988; Starr, Wolfe, 1991).


Dorośli, którzy doświadczali przemocy w dzieciństwie, „odreagowują” w sposób seksualny. W przypadku takich ludzi ciągły kontakt z przemocą często bywa przyczyną uzależnienia od seksu (patrz rozdział 9.) i/lub wykorzystywania innych połączonego z brakiem więzi emocjonalnej. Chociaż kobiety również mogą w ten sposób „odreagowywać”, to ten wzorzec zachowania jest dużo częstszy w przypadku mężczyzn.


W najgorszym przypadku połączenie braku rodzicielskiej empatii z przemocą domową wywołuje tak silny lęk przed nawiązaniem więzi, że u osób poddanych takiemu traktowaniu mogą się pojawić parafilie (na przykład podglądactwo, ekshibicjonizm, froteryzm czy skłonność do obscenicznych rozmów) oraz kryminalne zachowania seksualne (patrz rozdział 9.).


Padnięcie ofiarą przemocy rodzinnej może także prowadzić do „odcięcia się” przyjmującego formę depresji lub zahamowania seksualnego w życiu dorosłym. Zachowanie takie jest typowe tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Może się też wiązać z brakiem popędu płciowego, zdolności do odczuwania podniecenia czy z zaburzeniami fizycznymi.


Joanna dorastała wraz z pięciorgiem rodzeństwa. Jej matka była alkoholiczką, która nie miała cierpliwości, by zajmować się swoimi dziećmi. Często też denerwowała się na nie i boleśnie je szczypała. Joanna, jako najmłodsza z dzieci, czasami była brana w obronę przez starszych braci i siostry, ale mimo wszystko było to dla niej nieprzyjemne środowisko. Ojciec Joanny był bankierem i przez cały dzień przebywał w pracy. Dzieci starały się wytłumaczyć ojcu, jak traktuje je matka, ale ojciec nie chciał w to wierzyć. Całą swoją uwagę poświęcał zarabianiu pieniędzy, gdyż jego głównym celem było „wystanie dzieci na dobre studia, aby odniosły w życia sukces”, Kiedy Joanna chodziła do liceum, była jedynym dzieckiem które zostało w domu i było narażone na gniew matki.

Dziewczyna nie mogła tego znieść i opuściła dom, nie kończąc szkoły.


Po pewnym czasie udało się jej jednak zdać maturę, pójść na studia i znaleźć pracę w charakterze asystentki dentysty, Później zakochała się w jednym z dentystów, z którym pracowała. Niedługo potem oboje wzięli ślub. Joanna nie okazywała jednak zainteresowania seksem, jej mąż zatem nalegał, by poszli do seksuologa. W czasie terapii Joanna zrozumiała związek pomiędzy swoją przeszłością a brakiem popędu płciowego w chwili, gdy wykonała ćwiczenie mapy ciała (patrz rozdział 1.) i zauważyła, że żadnego obszaru nie zaznaczyła na zielono. Zorientowała się też, że obawiała się dotyku, a miłość łączyła się w jej umyśle ze strachem i osamotnieniem.


Robert miał 50 lat i nigdy się nie ożenił. Jako dziecko często był bity i kopany przez oboje rodziców, którzy znęcali się nad nim do chwili, w której chłopak ukończył 18 lat i wyprowadził się z domu. W wyniku takiego wychowania przestał wierzyć ludziom i całą swoją energię włożył w pracę nad sukcesem finansowym. Po pewnym czasie został odnoszącym sukcesy sprzedawcą ubezpieczeń, ale nadal nie chciał nawiązywać przyjaźni czy nawet zwykłych kontaktów z kobietami. Nie czuł pociągu seksualnego i nie czuł się dobrze, inicjując bądź zgadzając się na kontakt płciowy. Samotność ta zmęczyła go jednak na tyle, że zdecydował są na wizytę u seksuologa. Kiedy udało mu się znaleźć powiązanie pomiędzy doznawaną przemocą a brakiem ufności czy nieakceptacją własnej seksualności, zaczął powoli odzyskiwać zdolność do kontaktowania się z kobietami.Depresja


Chociaż seksualne konsekwencje dorastania w domu pełnym przemocy zwykle nie są tematem badań, inne szkodliwe skutki takiego środowiska rodzinnego bywają dość szczegółowo analizowane. Według badaczy z Uniwersytetu Michigan dorastanie w takim domu może wydatnie zwiększyć szanse wystąpienia depresji w okresie dorosłości. Analizując wyniki badania przeprowadzonego w grupie 2867 dorosłych ludzi, dr Ronald C. Kessler i William Magee z wydziału nauk społecznych wspomnianej uczelni zauważyli, ze ryzyko zapadnięcia na depresję przed 20. rokiem życia jest 2.5 raza wyższe u stykających się z przemocą w dzieciństwie niż u ludzi pochodzących z rodzin spokojnych. W przypadku osób powyżej 20. roku życia szansa zapadnięcia na depresję jest dwukrotnie wyższa, a przebieg choroby cechuje również dwukrotnie wyższa częstotliwość epizodów depresyjnych.


 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 6)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.08.13, 17:49

Gunia
To niestety prawda :-(
# 22011.08.22, 16:41

marciatka
A dlaczego nikt nie napisze o przemocy psychicznej ojca wobec dziewczynki? Chciałabym znać opinie specjalistów na ten temat.
# 32011.08.27, 08:40

Wiolik
Czy jest możliwość wykorzystania tego artykułu na stronie www. ddd-dda-inaczej. net ? :) Oczywiście z linkiem do waszej strony :) Proszę o odp. na gg 15804815 Pozdrawiam. . .
# 42011.08.27, 08:43

Voca
Wykorzystujcie:)
# 52014.10.14, 09:37

Mimi
Dlaczego przy artykule o przemocy tyle reklam wibratorów?
# 62014.10.14, 13:19

Voca
No właśnie, dlaczego tyle reklam wibratorów?

podobne artykuły

Hollywoodzki „seks”, czyli przemoc i poniżenie
Dlaczego ”walenie i pieprzenie”, dlaczego przemoc i poniżenie tak dobrze sprzedają się pod przykrywką erotyki?
 
2 tysiące zł odszkodowania za gwałt zbiorowy. I wyrok w zawiasach
W sierpniu 2014 r. rozpoczął się proces za zamkniętymi drzwiami. Oskarżeni odpowiadali już z wolnej stopy. Część z nich, w tym syn polityka PSL, przed rozprawami zachowywała się arogancko. Michał O. pokazywał np. dziennikarzom wysunięty środkowy palec. Polityk PSL nie uważa, by jego syn nabroił. - Jest dobrze wychowanym dzieckiem.
 
Chcę ci się spuścić na twarz. O seksie bez ocen
Zadałam pytanie i zamiast odpowiedzi – od różnych osób dostałam: pouczenia, pretensje, oskarżenia, agresję, wyzwiska, oceny. Zestaw ”pierwszej reakcji na temat: seks”
 
Seks, którego nie chcesz, to gwałt
Jestem tą, która doświadczyła przemocy seksualnej najczęściej spotykanej i najsłabiej omawianej. Byłam wielokrotnie zgwałcona. Nasuwa to skojarzenie z ciemną uliczką, obcym mężczyzną, który mnie dopadł i pastwił się nade mną pół nocy. Gwałcił mnie mój partner, w naszym domu.
 
Elbląg, pikieta Stop gwałtom!
Około 100 uczestników spotkało się we wtorek przed Bramą Targową, by protestować pod hasłem ”Stop gwałtom”. Akcję zorganizowała warszawska fundacja Feminoteka. Osoby przyjechały z różnych miast, by wyrazić swoją solidarność z Aleksandrą, elbląską tłumaczką, która we wrześniu 2013 roku była molestowana i została zgwałcona przez ratowników medycznych. Obaj mężczyźni za ten czyn otrzymali kary więzienia w zawieszeniu.
 

najnowsze artykuły

Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
seksualność kobiet » mówię: nie!
Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
komentarze (1)
Zaburzenia erekcji są aż nazbyt często oznaką poważniejszych schorzeń, o czym się zapomina, traktując także mężczyzn przedmiotowo.
 
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
seksualność kobiet » wiadomości
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
Dziś i jutro ostatnie dwa dni pigułki po. Od niedzieli będzie ona dostępna tylko na receptę. Życzymy, abyście trafiali i trafiały do życzliwych lekarzy ”bez sumienia”. :P
 
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
seksualność kobiet » artykuły
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
komentarze (1)
Co to za człowiek? Jakie są jego fantazje? Jakie są jego marzenia? Co lubi w łóżku? Czego chce doświadczyć? Czy ujawnił Ci swoje tajemnice?
 
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
seksualność kobiet » moje ciało
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
komentarze (3)
Moje życie bez stanika jest takie samo, jak ze stanikiem, tylko, ku własnemu zdziwieniu, mogę teraz swobodniej oddychać.
 
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
seksualność kobiet » artykuły
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
komentarze (3)
Heteroseksualni mężczyźni powinni sobie zadać pytanie: „czy chcę mieć za żonę Boginię czy jędzę?”
Bo fizjologia nie przewiduje dla kobiet stanów pośrednich.
 


zobacz też

”Wagina. Nowa biografia” Naomi Wolf - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter