dział: artykuły

Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości

Christiane Northrup
dodano: 2017.10.02
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.

menopauza-lily.jpgFot. kadr z wideo Amber Lily "Woman" https://www.youtube.com/watch?v=KqR7UGj_jEQ 


W niektórych rdzennych kulturach panowało przekonanie, że kobiety po menopauzie, zamiast cyklicznie pozbywać się „mądrej krwi”, zatrzymują ją w sobie. Dlatego też postrzegano je jako potężniejsze od miesiączkujących kobiet. W tych kulturach kobieta nie mogła zostać szamanką, dopóki nie przeszła przez okres menopauzy. „Menopauza” - zauważa Tamara Slayton* - „gdy jest zrozumiana i wspierana, stanowi kolejny etap inicjacji kobiet w ich osobistą moc. […] W rdzennych kulturach kobieta, która przeszła okres menopauzy, jest głosem odpowiedzialności w stosunku do wszystkich dzieci, ludzkich i nieludzkich, Ziemi oraz Praw Dobrych Związków. […] Starsze kobiety miały tam ogromną moc i analizowały decyzje plemienne. Miały odwagę, by stanowczo nie zgodzić się z czymś, co nie służyło życiu. Ponadto przeprowadzały inicjację młodszych kobiet i przekazywały im tę wiedzę oraz odpowiedzialność.”


Najnowsze badania wykazują, że u zdrowych, szczęśliwych kobiet po menopauzie nie występuje znaczne obniżenie libido, a już na pewno nie zmniejsza się ich satysfakcja seksualna, częstotliwość stosunków, reakcja genitalna czy też łatwość osiągania orgazmu. W rzeczywistości, satysfakcja ze związku, podejście do seksu i starzenia się, suchość pochwy, tło kulturowe i ogólne zdrowie mentalne oraz fizyczne mają o wiele większy wpływ na aktywność seksualną niż menopauza. 


Wiele z moich pacjentek w trakcie menopauzy, po zakończeniu niesatysfakcjonujących małżeństw, ponownie wyszła za mąż za lepiej dobranego partnera i miały bardziej udane życie seksualne niż kiedykolwiek wcześnie. Szczególnie uderzającym przykładem był przypadek pewnej porządnej, siedemdziesięciopięcioletniej kobiety, która zawsze przychodziła formalnie ubrana w bluzki zapięte pod samą szyję. Miała problemy z suchością pochwy i martwiła się, że będzie zmuszona przerwać aktywność seksualną. Niedawno wyszła za mąż i regularnie doświadczała siedmiu orgazmów podczas jednej sesji miłosnej z mężem po tym, jak przez całe czterdziestoletnie małżeństwo z poprzednim mężem zupełnie nie miała orgazmów. Wyznała, że nie miała pojęcia, jak wspaniały może być seks. Potrzebowała jedynie kremu estrogenowego i zapewnienia, że wszystko jest z nią w porządku.


*Tamara Slayton, Reclaiming the Menstrual Matrix


Cyt. za: Ch. Northrup, Ciało kobiety, mądrość kobiety, Warszawa 2011, s. 518-519 i 553-554.


A teraz, bez względu na to, ile masz lat, Kobieto, czy 16, 36 czy 66 - zapraszam Cię na spotkanie, na którym opowiemy sobie o tym i zaplanujemy lub przypomnimy, jak może wyglądać Uroczystość z Okazji Menopauzy - czyli ostatniej miesiączki. Świętują ją kobiety wielu kultur, coraz częściej także Polki! Zobacz, co powiedziała mi kobieta w jednym z wywiadów, które ostatnio przeprowadziłam: 

"Gdy teraz patrzę na całość mojego życia, to widzę, że ten czas – po menopauzie – to jest mój najlepszy jak do tej pory czas. Wcześniej miałam ciągłą burzę jakichś emocji, oczekiwań. A teraz im jestem starsza, tym jest mi lepiej. Zrobiłam celebrację ostatniej miesiączki. Tak sama dla siebie. Chciałam to dla siebie zrobić. Myślę, że przemyślenie tego, sięgnięcie do książki [o menopauzie „Sekrety wiecznie młodych kobiet”], pomyślenie, jak było z moją mamą – to mi dużo dało. Ta celebracja odbyła na zakończenie różnych moich przemyśleń – co z tym zrobić i jak ja się z tym czuję. Więc poukładałam w sobie te różne zdarzenia, poczułam, że tak właśnie jest i mogę teraz świętować."


Spotkanie odbędzie się 18.10.2017 r. we Wrocławiu. G. 18.00. Pełna informacja o spotkaniu tutaj: Celebracje Kobiecości. Jak zorganizować fetę z okazji menopauzy?


Całość wywiadu znajdziesz w mojej książce. Roboczy tytuł: Ana-suromai! :D

 

komentuj

autor:


podobne artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
Wraz z końcem lata we Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
Co to za człowiek? Jakie są jego fantazje? Jakie są jego marzenia? Co lubi w łóżku? Czego chce doświadczyć? Czy ujawnił Ci swoje tajemnice?
 
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
Heteroseksualni mężczyźni powinni sobie zadać pytanie: „czy chcę mieć za żonę Boginię czy jędzę?”
Bo fizjologia nie przewiduje dla kobiet stanów pośrednich.
 
Wakacyjna Misja na Marsa z Vocą, seks klubami i Świątynią Miłości
Posłuchaj mnie w Misji na Marsa. Z dwoma szalonymi marsjańskimi prowadzącymi rozmawiamy o seksie, skokach w bok i wycofywaniu się z seks-propozycji :)
 
Ciało zaczęło mówić, a ja byłam zmuszona słuchać - Alexandra Pope o cyklu i menopauzie
Angielskie słowo blessing (błogosławieństwo) pochodzi od dawnego bloedsen, czyli „krwawić”.
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Like a virgin

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter