dział: artykuły

Sapere aude i pro choice

Voca Ilnicka
dodano: 2015.02.16
Mówi się, że najbardziej seksualnym organem jest mózg i jest to niewątpliwie prawda. Pozwala Ci nie tylko tworzyć najbardziej zmysłowe fantazje seksualne, ale także po prostu myśleć, kojarzyć, dokonywać wyborów. O ile, oczywiście, go używasz. Jest, niestety, taka dziedzina życia, w której często nie posługujemy się własnym umysłem, tylko wierzymy w autorytety. Nie pytamy same: czego ja chcę? co mi się podoba? co ja o tym uważam? Bezrefleksyjnie przyjmujemy obiegowe opinie za fakt i mamy spokój, chociaż nie mamy własnego zdania. Taką dziedziną jest seksualność.

Nie zważając na prawdziwe fakty, ślepo wierzymy w to, co ktoś kiedyś powiedział. I zachowujemy się, tak jak „należy”, nawet gdyby godziło to w nasze dobro osobiste, ograniczało rozwój, odbierało szczęście i radość życia. Pewnie dlatego, że od dzieciństwa nauczone jesteśmy, że myślenie o seksie jest „nieprzyzwoite”, a seks jako taki jest to dziedzina męska. I lepiej to robić, niż o tym myśleć. Myślą tylko ci, którym brakuje. Lepiej o tym nie mówić, nie zastanawiać się, przeczytać, co na dany temat powiedział doświadczony lekarz, a może jeszcze papież i wystarczy. I w ten właśnie sposób, zapominając, że (nie)myślenie to kwestia wyboru, że jesteśmy wolne i nikt nie ma prawa nakazywać nam autocenzury myśli, stajemy się bezmyślne, bezwolne – w imię, oczywiście, przyzwoitości, normalności... Stajemy się zakładniczkami własnej bezmyślności, zapominamy, że mamy wybór, oddajemy swoją seksualność w czyjeś ręce i nawet nie wiemy, że to robimy. Bo w pewnym momencie przyjdzie ten mąż, który nas wszystkiego nauczy. Da nam rozkosz, da nam radość, pocałuje namiętnie w usta, otoczy silnym ramieniem i powie: mała, o nic się nie martw, ja się wszystkim zajmę.


I on też powie Ci, co lubisz. Czego naprawdę chcesz. Co Ci się podoba. A także – co możesz. A Ty się nie zbuntujesz. Bo przecież jeśli on Ci powie: nie możesz sobie robić dobrze, nie możesz się masturbować, przecież jesteśmy razem i ja Ci zabraniam – to Ty przecież tylko kiwniesz głową. Zresztą, słyszałaś, że masturbacja jest niezdrowa, nigdy tego nie robiłaś, żadne to dla Ciebie wyrzeczenie. I nie zauważysz tego, że najpierw to on za Ciebie zdecydował. A gdy byłaś nastolatką, nie masturbowałaś się dlatego, że Ci się to nie podobało, że było Ci to niepotrzebne. Nie. Ty nigdy nie spróbowałaś, bo się bałaś. Co inni o Tobie pomyślą. Bałaś się stać się „nienormalną dziewczyną”. Bałaś się kary. Bałaś się przekroczyć granicę, którą wyznaczył Ci ktoś inny – bez pytania, bez wyjaśniania, bez Twojej zgody. Nie myślałaś o tym, nie zastanawiałaś się, o co w tym chodzi. Słyszałaś tylko, że to trochę dziwne i na wszelki wypadek postanowiłaś nawet nie próbować. Bo może masturbacja zrobiłaby z Ciebie wariatkę? Bo może zepsułabyś w sobie coś (co?) i nikt już nie mógłby tego naprawić?


I kiedy on mówi Ci, że nie powinnaś nosić takich obcisłych sukienek, bo inni faceci się taak na Ciebie gapią – wierzysz mu, wyrzucasz je z szafy.

I kiedy on mówi Ci, że nie powinnaś kupować sobie wibratora – nie kupujesz, a jakże. Ale też nigdy taka myśl, że chciałabyś nawet nie powstała w Twojej głowie. No właśnie... Słyszałaś przecież, że to tylko dla frustratek...

A kiedy słyszysz w radio, że to, że tamto – tylko potakujesz. Mówią o seksie i zapewne mają rację. Ty się na tym nie znasz, więc się nie będziesz wymądrzać. Posłuchasz tylko, ale nie przemyślisz. Autocenzura zakresu seksualności od lat sprawnie działa. O nie, nie używasz swojego umysłu. Każda myśl, jaka powstaje na ten temat w Twoje głowie, odprawiana jest z niechęcią jako zepsuta i niepotrzebna. Ty nie musisz o tym myśleć, Ty przecież masz seks w życiu.


A na tę bezmyślność Cię sformatowano.


W Twoim zachowaniu nie ma nic, co wybrałaś sama. Nie robisz, nie myślisz – bo ktoś tak chciał, to wcale nie była Twoja decyzja. A Ty nawet sama tego nie zauważyłaś. A gdy ktoś znowu mówi, że kobietom nie powinno przysługiwać prawo wyboru i gdy tylko zajdą w ciążę, muszą urodzić – zgadasz się z nim w stu procentach. Bo co to za samowolka – samej dokonać wyboru.


Sapere aude, dziewczyno!


Sapere aude! I zapytaj siebie, jak jest tak naprawdę – chcesz chodzić w obcisłej sukience czy nie? Chcesz się masturbować czy nie? Chcesz mieć wibrator czy nie? Czy chcesz decydować o swojej seksualności, czy wolisz na kogoś przerzucić odpowiedzialność? Czy sama rezygnując z wyboru, nie zabraniasz dokonywać świadomych wyborów innym osobom, innym kobietom? Jak to tak naprawdę w Twoim życiu jest?


Sapere aude! A jeśli odkryjesz, że jednak chcesz mieć wibrator, to go sobie wybierz. Odkryj, że i w kwestii seksualności masz wybór. Zawsze go miałaś. Bądź pro choice.
VI.jpg
Autorką artykułu jest: 
Voca Ilnicka, edukatorka seksualna, trenerka, twórczyni serwisu Seksualnosc-Kobiet.pl, popularyzatorka pozytywnego i życzliwego podejścia do cielesności i seksualności; autorka e-booka „Seksualność kobiet” (2010) i współautorka „Weź kąpiel w płatkach róż. Jak polubićmiesiączkę” (2010). Warsztaty dotyczące płci i seksualności prowadzi od roku 2007, a warsztaty tylko dla kobiet od 2011 roku. Prowadzi także zajęcia spotkaniowo-przytulankowe dla wszystkich, kursy samoświadomości seksualnej, sporadycznie rozmaite warsztaty, spotkania i wykłady. Tworzy przestrzeń pełną serdeczności dla seksualności zarówno kobiet, jak i mężczyzn (i pozostałych osób). Na jej kanale You Tube można znaleźć wiele krótkich, bezpruderyjnych filmików ukazujących seksualność jako część życia i doświadczenia kobiet.
Tematykę seksualności zgłębia od lat, ucząc się od kobiet takich, jak: dr Betty Dodson, dr Shakti Mari Malan, Nancy Friday, Catherine Blackledge, Deborah Sundahl, Pema Gitama, Natalia Miłuńska, Luna Mierzewicz, Karo Akabal i wielu innych kobiet i mężczyzn. Uczestniczy w warsztatach i kursach edukacji seksualnej, rozwoju osobistego, edukacji dorosłych, tantry, świętej i świadomej seksualności. Jej wypowiedzi, relacje z jej warsztatów oraz wywiady z nią znaleźć można m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Sensie”, „Polityce”, „Elle”, „Zwierciadle” itp.

v.ilnicka [at] seksualnosc-kobiet.pl

 
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 1)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.11.15, 13:28

Fouquet
Po przeczytaniu tego naszła mnie o wiele szersza refleksja. O tym, że tak często przekazujemy własne życie i własne wybory w ręce innych. Często nieświadomie, jakoś tak bezrefleksyjnie, może z wiarą, że ktoś lepiej będzie wiedział, co jest dla nas dobre? Tylko dlaczego ktoś miałby wiedzieć to lepiej. . . także w kwestii seksualnej.

podobne artykuły

Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
W piątek 21 października we Wrocławiu startuje cykl spotkań-warsztatów dla kobiet i mężczyzn. Będziemy wypracowywać NOWY SPOSÓB podejścia do seksualności w gronie Bogiń i Bogów.
 
Nowa książka dla dziewczynek - Skarb Lilith!
”Skarb Lilith” podpowiada nam, dorosłym, jak w wyjątkowy, ale prosty sposób mówić dziewczynkom o pozytywnych aspektach cyklu menstruacyjnego, rozkoszy i seksualności.
 
10. urodziny mojej seksualności
Pogłaskałam kartki, szczególnie rozczuliłam się wtedy, kiedy doszłam do wpisu o moim pierwszym razie. Pisałam, jak cudownie było i jaka jestem szczęśliwa.
 
Jak długo otwiera się Twoje (drugie) serce?
Chłopcu prezentowano ostry miecz, który ciął wszystko. Ten mieczy był też symbolem penisa. Razem z mieczem chłopiec dostawał zagadkę: Jak włożyć ten miecz do róży, tak aby nie zadrasnąć ani jednego płatka?
 

najnowsze artykuły

Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
seksualność kobiet » wiadomości
Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
Kiedy ostatni raz ktoś Cię długo i czule przytulał? Bez podtekstów. Bezinteresownie. Po prostu dlatego, że mógł się podzielić własnym ciepłem i życzliwością?
Kiedy ostatni raz długo i uważnie patrzyłaś_łeś komuś w oczy?
 
Voca w radio RAM
seksualność kobiet » kultura
Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
seksualność kobiet » aborcja
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
Jeśli ktoś jest permanentnie na polu walki, jeśli czerpie z tego wielką satysfakcję, to jego język, będąc projekcją takiego sposobu postrzegania rzeczywistości, pełen będzie słów takich, jak „morderczynie”, czy „zabójczynie”, bo przecież wiadomo, że pole walki służy zabijaniu.
 
Niechaj rodzą się potwory? Tabu kazirodztwa
seksualność kobiet » artykuły
Niechaj rodzą się potwory? Tabu kazirodztwa
Gdy oglądałam pierwszy sezon serialu „Gra o tron”, moją uwagę przede wszystkim zwróciła dwójka bohaterów: Cersei i Jaime Lannisterowie. Cersei i Jaime są rodzeństwem, bliźniętami. W jednym z odcinków uprawiają dziki seks w opustoszałym zamku.
 
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
seksualność kobiet » artykuły
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
Moja przyjaciółka, nazwijmy ją Diana, wychowywała się bez ojca. Nie pamiętała go, ale w jej domu zawsze się z niego żartowało lub mówiło źle o nim.
 
zobacz też

„Porady bezwstydnej dziewczyny – rozkosze niegrzecznego seksu”

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter