dział: artykuły

Moje życie seksualne - relacja z warsztatu Karo Aquabal

Voca Ilnicka
dodano: 2013.10.23
Na początku września brałam udział w dyplomowym warsztacie Karo Aquabal – Moje życie seksualne. Warsztat odbył się w Warszawie i trwał dwa i pół dnia – zaczął się w piątek o 18.00, skończył w niedzielę o 18.00. Bardzo byłam ciekawa, co będziemy robić na warsztacie o takim tytule.

Gdy dobiegłam na warsztat na ostatnią minutę (przyjechałam z Wrocławia i zabłądziłam, idąc na warsztat), zobaczyłam, że w pełnym słońca i pięknym pokoju na podłodze siedzi kilka kobiet. Karo odbierała telefony od ostatnich zbłądzonych i spóźnialskich. Wkrótce zaczęłyśmy zajęcia.


W piątek była część zapoznawcza: zapoznawałyśmy się między sobą i same ze sobą. Karo opowiedziała też swoją historię – o tym, jak będąc smutną i sfrustrowaną kobietą, odkryła siłę seksu w zaskakujących okolicznościach. Malowałyśmy swoją seksualność, rozmawiałyśmy ze sobą, robiłyśmy ćwiczenie uczące nas znajdować przyjemność we własnym ciele bez względu na okoliczności. Karo wciąż powtarzała „przyjmijcie wygodną pozycję, niech wam będzie komfortowo”. W ciągu trzech dni warsztatu powtórzyła to tyle razy, że do dziś o tym pamiętam. W czasie, gdy to mówiła, zastanawiałam się, dlaczego tak często siedzę pogięta i pokręcona, narażając moje ciało na niewygodę. Czy kocham dyskomfort? Czy nie lubię, gdy jest mi przyjemnie?


Ponieważ słońce we wrześniu zachodzi wcześniej, a warsztat kończył się w piątek po dziewiątej wieczorem, ostatnią godzinę spędziłyśmy w mroku i półmroku. Na środku sali stała płonąca świeca, a my siedziałyśmy wokół, w kręgu kobiet, snując swoje opowieści. Nasza przewodniczka po świecie seksualności była ruda, po sali warsztatowej przechadzały się dwa koty, miałam wrażenie, że wszystkie rzeczy są na swoim miejscu. Czułam, że Karo to nie zwykła nauczycielka, ale prawdziwa czarownica. Atmosfera warsztatu zrobiła się magiczna. I tak już zostało do końca.


V.jpg
Ja na warsztacie u Karo, jak widać - pełna szczęścia. :)

Przez dwa następne dni podróżowałyśmy po „zakamarkach duszy”. Po raz kolejny okazało się, że o tym, jak wygląda nasze życie seksualne, nie tyle decyduje to, ile pozycji seksualnych umiemy wymienić, ale to, jakie mamy nastawienie do seksualności, jakie przekonania nami kierują i to, co z tym zrobimy. Dlatego też praca była nastawiona na poszukiwania wewnętrzne, puszczanie starego, zastępowanie nowym. Całe sobotnie popołudnie konfrontowałyśmy się ze swoimi przekonaniami. Na początku byłam zniechęcona tym zadaniem. Wiele razy robiłam takie zadanie na różnych warsztatach, zmierzenie się kolejny raz ze ścianą moich przekonań wydawało mi się odpychające. Ale jednak zrobiłam to. Ku mojemu zdziwieniu – w asyście Karo – było inaczej. Zazwyczaj, uświadamiając sobie kolejne pokłady hamujących mnie i uprzykrzających mi życie skryptów, jestem po prostu zła lub zrezygnowana, że „to” we mnie siedzi. Karo przeprowadziła mnie przez to zadanie w taki sposób, że poczułam ulgę i nadzieję, że się z czegoś wyzwalam. W weekend intensywnie pracowałyśmy też z... gniewem. Istnieje teoria, która łączy umiejętność wyrażania gniewu i przeżywania orgazmu. Dobrze jest więc umieć dostrzec, zrozumieć i wyrazić własny gniew, czego również Karo z uwagą uczyła.


W niedzielę popołudniu miałam wrażenie, że zrobiłyśmy kawał dobrej roboty w zakresie własnej seksualności, ale też innych sferach naszego życia. Dostałyśmy też trochę wiedzy oraz narzędzia, których możemy do woli używać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nasze życie seksualne rozgrywa się w nas. Nasz seks to nasze myśli, nasze ciało, nasze emocje, nasz duch.


Wszystkie osoby, które czytając o tym, że warsztat traktuje o seksie, czują, że to dla nich temat zbyt duży, czują się niepewnie lub onieśmielone tym, że miałyby z kimś o tym rozmawiać, chcę zapewnić, że ani nieśmiałość, ani brak doświadczenia, ani też zwykły lęk, który możemy odczuwać, nie przeszkadza w tym warsztacie. Prowadząca umie tak wszystkim pokierować i dać tyle ciepła i poczucia bezpieczeństwa, że zapomina się o tym, co hamuje, krępuje i uwiera. W tym warsztacie nie ma nic, co mogłoby przekroczyć nasze granice, zniesmaczyć, nic wulgarnego, nic niestosownego. Wręcz przeciwnie – seksualności zostaje powrócone jej ważne, wyjątkowe miejsce.


Ten warsztat bardzo mnie zaskoczył. Myślę, że nie tyle sama tematyka, co sposób prowadzenia i osoba prowadzącej wiele mi dały. Zobaczyłam piękną kobietę, która nieco odbiega od medialnego wizerunku piękna, nie ma wymiarów 90-60-90 ani 18-stu lat, a jednak zachwyca. Jej ciepło, życzliwość i mądrość, wielka uważność i empatia są jej ogromnymi atutami, dzięki nim w każdej chwili tego warsztatu czułam się na miejscu i czułam, że dokładnie taka jaka jestem w swojej seksualności – jestem idealna. Wyszłam stamtąd wzmocniona, bardziej świadoma i lżejsza o kilka przekonań, które udało mi się odrzucić. A także zaprzyjaźniona z nowymi, wspaniałymi kobietami, które towarzyszyły mi w czasie weekendu.


Dziękuję!
VI.jpg
Autorką artykułu jest: 
Voca Ilnicka, edukatorka seksualna, trenerka, twórczyni serwisu Seksualnosc-Kobiet.pl, popularyzatorka pozytywnego i życzliwego podejścia do cielesności i seksualności; autorka e-booka „Seksualność kobiet” (2010) i współautorka „Weź kąpiel w płatkach róż. Jak polubićmiesiączkę” (2010). Warsztaty dotyczące płci i seksualności prowadzi od roku 2007, a warsztaty tylko dla kobiet od 2011 roku. Prowadzi także zajęcia spotkaniowo-przytulankowe dla wszystkich, kursy samoświadomości seksualnej, sporadycznie rozmaite warsztaty, spotkania i wykłady. Tworzy przestrzeń pełną serdeczności dla seksualności zarówno kobiet, jak i mężczyzn (i pozostałych osób). Na jej kanale You Tube można znaleźć wiele krótkich, bezpruderyjnych filmików ukazujących seksualność jako część życia i doświadczenia kobiet.
Tematykę seksualności zgłębia od lat, ucząc się od kobiet takich, jak: dr Betty Dodson, dr Shakti Mari Malan, Nancy Friday, Catherine Blackledge, Deborah Sundahl, Pema Gitama, Natalia Miłuńska, Luna Mierzewicz, Karo Akabal i wielu innych kobiet i mężczyzn. Uczestniczy w warsztatach i kursach edukacji seksualnej, rozwoju osobistego, edukacji dorosłych, tantry, świętej i świadomej seksualności. Jej wypowiedzi, relacje z jej warsztatów oraz wywiady z nią znaleźć można m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Sensie”, „Polityce”, „Elle”, „Zwierciadle” itp.

v.ilnicka [at] seksualnosc-kobiet.pl

 
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 1)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12013.10.23, 23:08

AwaS
Obie piękne!

PS. "Przyjmijcie wygodną pozycję, niech wam będzie komfortowo" - od razu się poprawiłam. :)

podobne artykuły

Twoje piersi są słodkie
Było słodko. Czy to wystarczy, jako zaproszenie i rekomendacja?
Było słodko, bo piersi mojej partnerki w medytacji były słodkie.
Czułam to z odległości metra. Uderzającą słodycz.
 
Gitama w Polsce: modlitwa i seks
Gitama jest nauczycielką tantry, przyjeżdża do Polski spotkać się ze swoimi czytelnikami oraz poprowadzić warsztat „Orgazmiczne ciało”, a wszystko to już w kwietniu!
 
Kocham się! Celebracje kobiecej seksualności, warsztat rytualny
Jesteś cudem, jesteś Boginią, jesteś najwspanialszą kobietą, jaka stąpała po tej Ziemi. Jest w Tobie tysiącletnia kobieca mądrość. Zasila Cię miłość Twojej matki, Twojej babki i wszystkich innych kobiet. Jesteś niezwykłą, niepowtarzalną emanacją kobiecości i seksualności. Jeśli nie czujesz tego na co dzień, to nie dlatego, że taka nie jesteś, tylko dlatego, że zapomniałaś o własnym pięknie, harmonii i wspaniałości.
 
Czerwony Namiot, czyli jak żyć w zgodzie z rytmem i mądrością ciała (warsztaty rozwojowe dla kobiet)
Czy czujesz, że ciało jest twoim domem? Bezpieczną, dobrze znaną przestrzenią? Żyjemy wczasach, w których od najmłodszych lat uczy się nas, jak oceniać swoje ciało, jak patrzeć na nie z zewnątrz, okiem surowego obserwatora. A ciało ma nam wiele do zaoferowania. Kiedy wrócimy do niego, rozgościmy się w nim, wtedy zyskujemy nowe, przyjemne, niezwykłe życie.
 
Seks jest dziki, seks jest zły, seks ma bardzo długie kły, czyli moje przekonania o seksualności...
Kiedyś rozmawiałam z kobietą, która powiedziała, że nigdy nie chodziła sama do kina. Dlaczego? Bo miała przekonanie, że do kina można chodzić tylko z chłopakiem i kiedy kobieta idzie do kina sama, to jest po prostu jej porażka. Jej deklaracja mnie nie zdziwiła, mimo że sama przez całe lata bywałam w kinie sama. Wtedy już wiedziałam, jak ogromny wpływ na nasze życie mają przekonania. Co ciekawe – najbardziej wpływają na nas te przekonania, z których nie zdajemy sobie sprawy.
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

„Porady bezwstydnej dziewczyny – rozkosze niegrzecznego seksu”

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter