dział: artykuły

Masturbacja i fantazjowanie w rozwoju seksualnym

dr Aline P.Zoldbrod
dodano: 2011.05.31
Seks zaczęłam uprawiać w wieku 18 lat i zauważyłam wtedy, że towarzyszące temu uczucie nie jest tak przyjemne jak to, które mogłam wywołać u siebie sama! Dość szybko doszłam zatem do wniosku, że powinnam nauczyć mojego chłopaka tego, jak lubię być dotykana. I faktycznie, pozwoliło mi to polubić seks.


W dzieciństwie masturbacja jest jednym z najpowszechniejszych doświadczeń seksualnych.

Robert Crooks i Karla Baur, Our Sexuality


Fragmenty tekstu pochodzą z książki Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o swojej seksualnośći


- Czy zdarzało Ci się masturbować lub fantazjować w okresie dorastania?

- Czy czujesz się z tym dobrze, czujesz się winny, czy też nie masz na ten temat zdania?

- Czy masturbujesz się kompulsywnie w celu osłabienia uczucia frustracji i zdenerwowania?


Masturbacja i fantazjowanie grają ważną rolę w rozwoju seksualnym
. W pierwszych latach życia chłopcy i dziewczynki często odkrywają przyjemności płynące ze stymulacji narządów płciowych, jeżeli tylko rodzice im na to pozwalają. W późniejszym okresie dzieciństwa masturbacja staje się sposobem lepszego poznania własnego ciała, doświadczeniem pozwalającym łączyć dotyk z przyjemnością oraz doznaniem wzmacniającym poczucie kontroli nad własnym ciałem. W okresie nastoletnim masturbacja pozwala zaznajomić się ze swoim wciąż zmieniającym się ciałem, a także zrozumieć, jakie zachowania niosą ze sobą seksualną przyjemność. Kiedy organizm jest już całkowicie dojrzały seksualnie, masturbacja pozwala zaś poznać jego fizjologiczne działanie — erekcję, wytrysk, nawilżenie czy orgazm — a także poznać pełen cykl reakcji seksualnej.


Fantazjowanie o byciu z osobą atrakcyjną seksualnie przygotowuje nas do inicjowania dorosłych związków. Łączenie fantazjowania, masturbacji i przyjemności seksualnej pozwala nastolatkom na „ćwiczenie” upragnionego kontaktu seksualnego, zintegrowanie poczucia bycia istotą seksualną, a także zwiększenie poczucia kompetencji seksualnej.


To, czy fantazjujesz, czy się masturbujesz (czy też robisz jedno i drugie) i jak się z tym czujesz, ma większy wpływ na Twoją seksualność, niż Ci się może wydawać. Masturbacja i fantazjowanie to normalne, naturalne zachowania, które mogą mieć spory wpływ na rozwój seksualny.


Bywa jednak tak, że chłopcy i dziewczęta dorastający w rodzinach niezbyt empatycznych zaczynają traktować masturbację jako sposób na osiąganie pocieszenia przez przyjemność seksualną. Pomaga im to poprawić swój nastrój w chwili, gdy czują się odrzuceni i niekochani przez swoich rodziców. Jeżeli w rodzinie dodatkowo pojawia się konflikt na tle władzy, fantazje seksualne mogą koncentrować się na motywach kontroli, dominacji bądź zemsty. Ponadto kompulsywnie wykorzystywana masturbacja może być środkiem mającym na celu uśmierzenie poczucia wewnętrznej pustki. We wszystkich powyższych wypadkach masturbacja i fantazjowanie mogą zaburzyć zdolność do nawiązywania zdrowego związku seksualnego.


Niezależnie od tego, czy masturbowałeś się w młodości, czy nie, większość Twoich rówieśników to robiła. Nastoletnie dziewczęta onanizują się statystycznie rzadziej niż chłopcy. Według jednego z badań (Hunt, 1974) 1/3 ankietowanych dziewcząt odpowiedziała, że masturbowała się przed trzynastym rokiem życia, podczas gdy wśród chłopców twierdząco odpowiedziało na to pytanie 2/3 uczestników badania. Nawet teraz, choć bardzo często słyszy się o kontaktach seksualnych wśród nastolatków, masturbacja pozostaje najczęstszym zachowaniem seksualnym wśród młodzieży. Fantazje romantyczne i seksualne, w których występują rówieśnicy, nauczyciele, rodzeństwo czy inne osoby, są powszechne wśród wszystkich młodych ludzi obu płci.


W najlepszej możliwej sytuacji, czyli w rodzinie pełnej miłości i niekontrolującej nadmiernie zachowania, masturbacja i fantazjowanie (niewiążące się z poczuciem winy) mogą grać ważną rolę w rozwijaniu świadomości tego, że jest się coraz bardziej kompetentnym i dojrzałym seksualnie dorosłym (więcej na temat okresu dojrzewania w rozdziale 10.). Masturbacja, podobnie jak fantazjowanie, może być dobrym ćwiczeniem przyszłych kontaktów seksualnych.


Kiedy miałam kilkanaście lat, zaczęłam odczuwać wrażenia płynące z pochwy, ale nie byłam jeszcze aktywna seksualnie. Nie wiedziałam, jak się onanizować. Próbowałam dotykać się palcami, ale nie wywoływało to większego efektu. Potem spróbowałam użyć marchewki! Było to przyjemniejsze, ale raczej dziwne. Dopiero dużo później poczytałam co nieco na ten temat i dowiedziałam się o istnieniu wibratorów. To okazało się strzałem w dziesiątkę. Kiedy udało mi się doprowadzić do orgazmu, poczułam, że osiągnęłam coś ważnego.

Adela, 30 lat


Dziewczęta i masturbacja


W przypadku dziewcząt (i chłopców) pozbawione winy masturbacja i fantazjowanie są zdrowym zachowaniem, wzmacniającym poczucie bycia istotą seksualną i pozwalającym odkrywać własne ciało:


Pamiętam, że po raz pierwszy nauczyłam się masturbować mniej więcej w wieku lat sześciu. Bawiłam się w wannie i odkryłam, że puszczanie strumienia wody wzdłuż krocza wywołuje przyjemne uczucie. W miarę jak dorastałam, eksperymentowałam coraz więcej z wodą w kąpieli, po czym odkryłam, że mogę doprowadzić się do orgazmu palcami. To sprawiło, że mogłam eksperymentować w innych miejscach niż wanna i pozwoliło spędzać długie godziny na eksperymentowaniu w łóżku. Kiedy osiągnęłam pełnoletniość, potrafiłam doznawać bardzo silnych orgazmów. To było dość przydatne!


Seks zaczęłam uprawiać w wieku 18 lat i zauważyłam wtedy, że towarzyszące temu uczucie nie jest tak przyjemne jak to, które mogłam wywołać u siebie sama! Dość szybko doszłam zatem do wniosku, że powinnam nauczyć mojego chłopaka tego, jak lubię być dotykana. I faktycznie, pozwoliło mi to polubić seks.


Inną zaletą masturbacji było to, że potrafiłam zmniejszyć napięcie seksualne, zwłaszcza w okresie, kiedy me miałam żadnego chłopaka.

  • Sandra, 38 lat

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 2)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.06.01, 13:48

Martusia
No i prawidłowo :) Wiedzieć, co lubimy - to się zawsze opłaca!
# 22011.07.23, 14:46

Ai
zgadzam się. z Martusią.
a poza tym nie rozumiem osób, które "pchają się innym w majtki". no co komu do tego czy się masturbuję czy nie?

podobne artykuły

Dlaczego masz taki opór przed masturbacją?
Podam trzy powody, które mi się wydają najważniejsze. Wszystkie głęboko korzeniami sięgają w patriarchat i i pokazują, jakie mogą być konsekwencje oddania komuś innemu władzy nad własną seksualnością.
 
Dziewczyny, masturbujcie się! Dlaczego dziewczyny się nie masturbują?
W audycji na żywo o g 17.00 wygłosiłam apel do kobiet: Dziewczyny, masturbujcie się! Koniecznie zróbcie to dziś wieczorem! Zróbcie to same dla siebie!

Było to w Akademickim Radio Luz w 2012 roku. Całkowicie o tym zapomniałam, a teraz znalazłam to nagranie i postanowiłam się nim podzielić, żebyście i Wy mogły_li się pośmiać. :D
 
Idealny prezent dla dziewczyny – replika Twojego penisa!
Mężczyzno, zastanów się: na ile dbasz o swoją kobietę? Jak często dajesz jej prezenty i czy dałeś jej już ten najważniejszy, bez którego nie może fantazjować o Twoim Boskim Organie pod Twoją nieobecność? Chyba nie chcesz, aby żona lub narzeczona sięgała po jakieś „plastikowe namiastki”, kiedy może mieć „część Ciebie”!?
 
Zakaz masturbacji jest zły
Dziś rozmawiamy o tym, do czego prowadzi zakaz masturbacji. Prawda jest taka, że jedynie jednostki są zdolne do tego, żeby (okresowo) żyć bez masturbacji. Czy potrafią to tybetańscy mnisi, którzy całe życie spędzają, medytując w jaskiniach? Tzw. normalny człowiek nie jest jednak tybetańskim mnichem i potrzebuje masturbacji jak wody, słońca i powietrza. A przynajmniej tak, jak niektórzy czekolady. Czyli choćby czasem, ale jednak. Dla przyjemności!
 
”Voca i Karo o seksie gadajo”: Czy można żyć bez masturbacji?
Jakieś 6-7 lat temu znalazłam telewizję CherryTV, w której kobiety w bardzo bezpośredni sposób rozmawiały o swoich seksualnych doświadczeniach. Potem zaś kanał Betty Dodson (nazywanej matką masturbacji) i Carlin Ross - i zakochałam się w ich bezpruderyjnych filmikach z zakresu edukacji seksualnej. A dziś podaję Wam link do pierwszego odcinka nowej serii filmików, które nagrałam razem z Karo Akabal: ”Voca i Karo o seksie gadajo”. :)
 

najnowsze artykuły

Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
seksualność kobiet » wiadomości
Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
Kiedy ostatni raz ktoś Cię długo i czule przytulał? Bez podtekstów. Bezinteresownie. Po prostu dlatego, że mógł się podzielić własnym ciepłem i życzliwością?
Kiedy ostatni raz długo i uważnie patrzyłaś_łeś komuś w oczy?
 
Voca w radio RAM
seksualność kobiet » kultura
Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
seksualność kobiet » aborcja
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
Jeśli ktoś jest permanentnie na polu walki, jeśli czerpie z tego wielką satysfakcję, to jego język, będąc projekcją takiego sposobu postrzegania rzeczywistości, pełen będzie słów takich, jak „morderczynie”, czy „zabójczynie”, bo przecież wiadomo, że pole walki służy zabijaniu.
 
Niechaj rodzą się potwory? Tabu kazirodztwa
seksualność kobiet » artykuły
Niechaj rodzą się potwory? Tabu kazirodztwa
Gdy oglądałam pierwszy sezon serialu „Gra o tron”, moją uwagę przede wszystkim zwróciła dwójka bohaterów: Cersei i Jaime Lannisterowie. Cersei i Jaime są rodzeństwem, bliźniętami. W jednym z odcinków uprawiają dziki seks w opustoszałym zamku.
 
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
seksualność kobiet » artykuły
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
Moja przyjaciółka, nazwijmy ją Diana, wychowywała się bez ojca. Nie pamiętała go, ale w jej domu zawsze się z niego żartowało lub mówiło źle o nim.
 
zobacz też

”Etyczne zdziry” spotkanie wokół książki ”Puszczalscy z zasadami”

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter