dział: artykuły

Margaret Sanger – matka pigułki antykoncepcyjnej!

dodano: 2011.06.07
Poświęciła całe życie temu, aby kobiety w USA mogły świadomie decydować o tym, czy chcą być matkami, czy nie. Popularyzowała antykoncepcję. W latach 50. nawiązała kontakt z Gregorym Pinkusem, który za jej namową zajął się, skutecznie, stworzeniem doustnego środka antykoncepcyjnego.

Margaret – patronka antykoncepcji


Margaret Sanger (1879 – 1966) poświęciła całe życie temu, aby kobiety w USA mogły świadomie decydować o tym, czy chcą być matkami, czy nie. Propagowała antykoncepcję i wygłaszała o niej pogadanki, nawet wtedy, gdy zakazywało tego prawo i gdy nawet lekarze mieli ustawowy zakaz informowania pacjentek o tym, że w ogóle można się zabezpieczyć przed ciążą. Wiedza na temat antykoncepcji w czasach, gdy Sanger zaczynała swą działalność aktywistki na rzecz świadomego macierzyństwa, była znikoma. Ona sama swoją działalnością zmieniła Amerykę.  


Uczyła kobiety o ich fizjologii i antykoncepcji, wydawała liczne publikacje na ten temat, doprowadziła też do tego, że w końcu lekarze mogli zapisywać kobietom środki antykoncepcyjne. Otworzyła pierwszą w USA klinikę planowania rodziny, dostała wielki grant od Rockefellera, powołała do życia Amerykańską Ligę Kontroli Urodzin, zainspirowała biologa Gregorego Pincusa do stworzenia pigułki antykoncepcyjnej, którą w latach 60. popularyzowała w Europie, Afryce i Azji, gdzie również pomagała zakładać kliniki planowania rodziny. Osiem razy trafiła do więzienia za swoją działaność.


Ameryka przełomu wieków


Margaret Higgins urodziła się w XIX wieku w purytańskiej Ameryce jako siódme z rzędu dziecko. Jej matka była oddaną katoliczką, która 18 razy zaszła w ciążę i urodziła jedenaścioro dzieci. Zaś jej ojciec był ateistą, popierał prawa wyborcze kobiet i dostęp do edukacji, a po śmierci matki zabronił dzieciom praktyk religijnych.  


Sanger uczyła się w szkole pielęgniarskiej. Bardzo szybko zrozumiała, że nie będzie emancypacji, równouprawnienia kobiet, jeśli te wciąż będą narażone na liczne ciąże i rodzenie dzieci. Uważała, że kobiety potrzebują dobrego startu w życie, aby sobie w pełni z tym życiem poradzić, a nieświadome, przypadkowe, nieplanowane macierzyństwo stawia je z góry na przegranej pozycji. Głosiła też pogląd, że kobieta musi być świadoma swojej mocy płodzenia i musi mieć nad nią kontrolę, aby w pełni czerpać radość z relacji seksualnej.


Margaret Sanger, która była pielęgniarką z wykształcenia, podczas pracy w szpitalu słyszała kobietę, która, lecząc się po własnoręcznie przeprowadzonej aborcji, błagała lekarza o udzielenie informacji, jak zapobiec kolejnej ciąży. Lekarz „błyskotliwie” odpowiedział kobiecie: Powiedz mężowi, żeby spał na strychu. Po tym, jak tamta kobieta trzy miesiące później umarła, w wyniku kolejnej aborcji, Margaret podjęła się misji doprowadzenia do tego, aby antykoncepcja była dostępna na masową skalę.  Postanowiła sama informować kobiety o tym, że mogą się zabezpieczać i propagowała różne sposoby antykoncepcji. Pisała o tym do prasy, wygłaszała pogadanki, rozdawała ulotki. Poczta odmówiła kolportowania jej czasopisma, w którym po raz pierwszy pojawił się termin 'kontrola urodzeń' i skonfiskowała nakład, więc Sanger po prostu własnoręcznie rozdawała materiały edukacyjne.


Margaret Sanger na rzecz świadomego macierzyństwa


Margaret-Sanger-Square_NYC.jpgW 1912 roku, już jako mężatka i matka, zaczęła w jednej z nowojorskich gazet prowadzić rubrykę „Co każda dziewczyna powinna wiedzieć”. Opublikowała również broszurę o antykoncepcji skierowaną do kobiet pt.„Ograniczenie rodziny”, co wywołało wieki skandal, a ją samą narażało na aresztowanie, gdyż amerykańskie prawo zabraniało podawania informacji o antykoncepcji i wszelkie tego typu informacje klasyfikowało jako obsceniczne treści i sianie zgorszenia.

W 1914 roku zaczęła wydawać miesięcznik „The Woman Rebel” („Zbuntowana Kobieta” z mottem "Bez bogów, bez panów"), krytykujący instytucję małżeństwa ("zdegenerowana instytucja"), czystość seksualną ("obsceniczna pruderia") a także propagujący wiedzę na temat fizjologii kobiety, antykoncepcji i kontroli urodzin. W tym roku został wydany nakaz aresztowania Sanger za naruszenie ustawy zakazującej publikacji "nieprzyzwoitych treści". W tym czasie Sanger rozdystrybuowała ponad 100 tys. egzemplarzy wspomnianej broszury "Ograniczenie rodziny" poświęconej antykoncepcji.


W 1915 roku odwiedziła duńską klinikę planowania rodziny i nabrała przekonania, że w tych czasach najlepszym środkiem antykoncepcji jest kapturek dopochwowy, którego popularyzatorką stała się w swoim kraju. Przemycała go również do USA.


Od 1916 roku wielokrotnie przemawiała do kobiet na temat antykoncepcji, jej wystąpienia odbywały się w kościołach, klubach, domach, teatrach. Wtedy też wydała broszurę „Co każda dziewczyna powinna wiedzieć”, w której pisała na temat miesiączki i seksualności w czasie dojrzewania. A rok później ukazała się „Co każda matka powinna wiedzieć”. W tym samym roku wraz z siostrą otworzyła pierwszą w USA klinikę planowania rodziny. Po 9 dniach jej funkcjonowania policja przeprowadziła na nią nalot i zamknęła, a Margaret Sanger spędziła miesiąc w więzieniu. A jednak jej działania przyniosły pożądany skutek – od 1918 r. w USA lekarze mogli przepisywać kobietom środki antykoncepcyjne.


W latach 20. wraz z japońską feministką, Kato Shidzue, promowała świadome macierzyństwo w Japonii. A w ciągu 5 lat (1921-26) otrzymała ponad milion listów od matek chcących dowiedzieć się czegoś na temat kontroli urodzin.


Po jakimś czasie, męski (patriarchalny) świat nabrał szacunku do tego, co mówiła, a także do niej. W 1921 roku powołała do działania Amerykańską Ligę Kontroli Urodzeń (American Birth Control League). Przy pomocy wpływowych i zamożnych ludzi w końcu była w stanie legalnie otworzyć klinikę kontroli urodzin. Personel stanowiły w stu procentach kobiety. W 1924 roku klinka otrzymała duży grant na działalność od Rockefellera, który jednak zastrzegł sobie anonimowość, bo nie chciał być kojarzony z Sanger.


Pigułka antykoncepcyjna


W latach 1952–1959 Sanger była przewodniczącą Planned Parenthood Federation - największej wówczas prywatnej organizacji zajmującej się problemami planowania rodziny. W tym czasie nawiązała kontakt z biologiem Gregorym Pinkusem, którego zainspirowała do stworzenia nowoczesnej antykoncepcji - pigułki.  Margaret Sanger sama załatwiła mu pieniądze na sfinansowanie badań. Sponsorką stała się sufrażystka i milionerka Katharine McCormick.


W 1957 roku otrzymała tytuł Humanistki Roku przyznawany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów.


We wczesnych latach 60.XX w promowała nowo powstałą pigułkę antykoncepcyjną w Europie, Afryce i Azji i pomagała założyć tam kliniki planowania rodziny. Zmarła w 1966 roku, krótko po tym, jak USA pozwoliło małżeństwom na stosowanie antykoncepcji.


Margaret-Sanger-and-supporters.JPG


Źródła: Wikipedia i internet


1079162_vector_arrow.jpgZobacz też:

Margaret Sanger - biografia


 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 8)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.06.25, 10:48

Marta
Bardzo ciekawa postać. Jej działalność zmieniła nasze życie. Tylko dlaczego nikt nie uczy o tym na historii? Przecież to tej kobiecie zawdzięczamy - w wielkim stopniu - dzisiejszą wolność! Musiała być bardzo odważna i zdeterminowana. Ciekawe, jakby świat i świadome macierzyństwo wyglądało dzisiaj, gdyby Margaret nie było. Czy wciąż zachodziłybyśmy w ciągu życia 10 razy w ciąże? Czy wciąż mówienie o antykoncepcji byłoby nietaktem? Czy wciąż najpowszechniejszym środkiem anty byłoby przerywanie ciąży, tak jak wtedy - na początku XX wieku?
# 22011.07.25, 13:58

smietana
ale o tym ,że była czołową rasistką to już nie napiszecie. . . oraz o tym ,że promowała eugenikę i była jej zagorzałą fanką. . . . to tak jakby pisac o doktorze Mengele, ze dzięki jego " badaniom" medycyna przeskoczyła 100 lat świetlnych i firma Bayer już wie ,że aspiryna jest najlepsza, ale zapomniano by dodac wzmianki o jego ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych. . . ech. . . Wasze dziennikarskie wyczucie smaku i prawdy. .
# 32011.07.25, 15:05

Wilczyca
90% znanych ludzi ma jakiś brud w kartotece, nawet jeśli była rasistką i zwolenniczką eugeniki to pigułka antykoncepcyjna jest niewątpliwie rewolucyjnym wynalazkiem i za to jestem tej pani wdzięczna.
# 42011.07.26, 07:37

Voca
Jasne, Sanger w jakimś stopniu propagowała eugenikę, jak prawie wszyscy w tamtym czasie, takie to były czasy. Zresztą, jeśli interesuje Cię ten temat, poczytaj jej pisma - a zdziwisz się, jak rozsądna w tym była. Żeby się tego dowiedzieć, wystarczy tylko wpisać jej nazwisko w wyszukiwarkę. Na polskich stronach można przeczytać tylko o tym, samą krytykę i zarzuty. To, co zrobiła dla kobiet - jest nie do przecenienia. Poza tym potem odeszła od swoich przedwojennych poglądów, więc bez przesady, nie była żadnym potworem. Propagowała także płukanie pochwy jako środek antykoncepcyjny - dlaczego? Bo to wtedy była wiedza naukowa.
# 52011.10.02, 09:55

tatarstan
Była propagatorką aborcji dla czarnych i "debili". Współpracowała z nazistami. Nie ma usprawiedliwienia - zwłaszcza, że popierała także przymusowe sterylizacje. Tysiace ludzi w USA przez głoszone przez Sanger poglady zostało pozbawione prawa do posiadania dzieci! Bez swojej wiedzy nawet!
I ta kobieta-monstrum jest opiewana jako bohaterka, która wyzwoliła kobiety! Nie poświeciła życia wolności - lecz selekcji ludzi na lepszych i gorszych. Pierniczę takie osiągnięcia!
# 62012.03.05, 12:17

wert
to była rasistka nawet HITLER ja pochwalił i poglądy amerykanskich eugeników przkuł w czyn,, holokaust,,
# 72012.03.05, 18:39

Wilczyca
A Bayer zaopatrzał obozy i co z tego? To były inne czasy, o których w Polsce mało wiemy i może to brzmieć strasznie, ale wtedy było w pełni uzasadnione (swoją drogą często słyszę postulaty o kastracji przestępców).
# 82014.07.03, 10:15

Draqleska
I TO WŁAŚNIE TAKIM KOBIETOM POWINNO SIĘ STAWIAĆ POMNIKI. W KAŻDYM MIEŚCIE A W SZKOŁACH POWINNO SIĘ UCZYĆ O TAKICH JEDNOSTKACH. ZBURZYĆ WSZYSTKIE POMNIKI JANA PAWŁA 2 BO TEN SWOJĄ POLITYKĄ DOPROWADZIŁ DO KATASTROFY HUMANITARNEJ W AFRYCE-SZALEJĄCY AIDS,BO ZAKAZANO STOSOWANIA KONDOMÓW,MILIONY SIEROT BO MATKA ZMARŁA PO 6 CZY 9 PORODZIE ZOSTAWIAJĄC MAŁE DZIECI NA PASTWĘ LOSU. PRECZ Z IDEOLOGIA KATOLICKĄ OGRANICZAJĄCĄ PRAWA KOBIET DO SAMOSTANOWIENIA O SWOIM MACIERZYŃSTWIE.

podobne artykuły

Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
Zaburzenia erekcji są aż nazbyt często oznaką poważniejszych schorzeń, o czym się zapomina, traktując także mężczyzn przedmiotowo.
 
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
Dziś i jutro ostatnie dwa dni pigułki po. Od niedzieli będzie ona dostępna tylko na receptę. Życzymy, abyście trafiali i trafiały do życzliwych lekarzy ”bez sumienia”. :P
 
Nieprawdą jest, że 15-latki łykają tabletki „dzień po” jak cukierki
Dziewczynki łykają tabletki „dzień po” jak cukierki? Minister Radziwiłł kłamie. Z badań, do których dotarł „Newsweek”, wynika, że kobiety w wieku 15-19 lat stanowią zaledwie 2 proc. stosujących antykoncepcję awaryjną.
 
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
Założę się, że gdyby mężczyźni – zamiast ciążowego brzucha – mieli np. status na fejsie typu „Adam jest w ciąży z Basią” (i ciekawe co na to jego żona), to „nielubienie prezerwatyw” nie byłoby tak popularne, a metoda „zdążę wyjąć” przyprawiałaby o palpitacje serca i nieprzespane noce nie tylko „rozhisteryzowane” kobiety. Sądzę też, że szybko okazałoby się, że prawo do aborcji Polsce nagle postrzegane jest jako prawo człowieka, a nie „mordowanie niewiniątek”, bo nagle stałoby się potrzebne mężczyznom.
 
Zdrowa antykoncepcja hormonalna
Nie znam takiej.

W ogóle nie znam antykoncepcji, która byłaby w stu procentach dostępna, w stu procentach skuteczna i w stu procentach nieszkodliwa.
 

najnowsze artykuły

Reklama z czerwoną krwią zamiast niebieskiego płynu
seksualność kobiet » miesiączka
Reklama z czerwoną krwią zamiast niebieskiego płynu
Czekałam, czekałam i się doczekałam. Kolejny argument na to, że świat się zmienia. :) Co prawda nie leci w polskiej telewizji ani kinach, ale i tak miło popatrzeć. :)
 
Action man. Seria specjalna: Pan Domu
seksualność kobiet » sztuka nowoczesna
Action man. Seria specjalna: Pan Domu
Przedwczoraj montowałam swoją pracę na wystawie. Na różowej półce przypominającej domek układałam moich nieco ulepszonych Action Manów. Podszedł 7-letni chłopiec i zapytał zdziwionym głosem:
 
Jak przestać krytykować siebie (i inne kobiety?)
seksualność kobiet » artykuły
Jak przestać krytykować siebie (i inne kobiety?)
Da się. Sposób jest prosty i ujawniam go w filmiku. Po prostu obejrzyj i zastosuj!

I uwaga - miej intencje, aby nie krytykować, ale nie wymagaj od siebie radykalnej i trwałej zmiany w 10 minut. Rób to przez miesiąc, aż Ci się utrwali. Powodzenia!
 
Lubisz swoje ciało? Nie? A czy ktoś uhonorował Cię jako kobietę?
seksualność kobiet » artykuły
Lubisz swoje ciało? Nie? A czy ktoś uhonorował Cię jako kobietę?
Wiele osób zastanawia się: dlaczego część kobiet nie lubi siebie, nie akceptuje siebie? A ile z tych kobiet zostało uhonorowanych w ich seksualności? Ile usłyszało: możesz taka być. Albo: honorujemy Ciebie jako kobietę. Szanujemy i kłaniamy się Tobie. Akceptujemy i kochamy Twoje ciało i Twoją kobiecość i seksualność.
 
Wyobraź sobie Polkę, która patrzy w lustro i uśmiecha się do siebie
seksualność kobiet » moje ciało
Wyobraź sobie Polkę, która patrzy w lustro i uśmiecha się do siebie
Wyobraź sobie Polkę, która patrzy w lustro i uśmiecha się do siebie. Ona siebie lubi, naprawdę lubi! Nie kwęka, że wygląda jak zombie, ani nie szuka potwierdzenia swojego piękna na zewnątrz.
 

zobacz też

”Romantyczna kochanka” kontra rzeczywistość

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter