dział: artykuły

Margaret Sanger – matka pigułki antykoncepcyjnej!

dodano: 2011.06.07
Poświęciła całe życie temu, aby kobiety w USA mogły świadomie decydować o tym, czy chcą być matkami, czy nie. Popularyzowała antykoncepcję. W latach 50. nawiązała kontakt z Gregorym Pinkusem, który za jej namową zajął się, skutecznie, stworzeniem doustnego środka antykoncepcyjnego.

Margaret – patronka antykoncepcji


Margaret Sanger (1879 – 1966) poświęciła całe życie temu, aby kobiety w USA mogły świadomie decydować o tym, czy chcą być matkami, czy nie. Propagowała antykoncepcję i wygłaszała o niej pogadanki, nawet wtedy, gdy zakazywało tego prawo i gdy nawet lekarze mieli ustawowy zakaz informowania pacjentek o tym, że w ogóle można się zabezpieczyć przed ciążą. Wiedza na temat antykoncepcji w czasach, gdy Sanger zaczynała swą działalność aktywistki na rzecz świadomego macierzyństwa, była znikoma. Ona sama swoją działalnością zmieniła Amerykę.  


Uczyła kobiety o ich fizjologii i antykoncepcji, wydawała liczne publikacje na ten temat, doprowadziła też do tego, że w końcu lekarze mogli zapisywać kobietom środki antykoncepcyjne. Otworzyła pierwszą w USA klinikę planowania rodziny, dostała wielki grant od Rockefellera, powołała do życia Amerykańską Ligę Kontroli Urodzin, zainspirowała biologa Gregorego Pincusa do stworzenia pigułki antykoncepcyjnej, którą w latach 60. popularyzowała w Europie, Afryce i Azji, gdzie również pomagała zakładać kliniki planowania rodziny. Osiem razy trafiła do więzienia za swoją działaność.


Ameryka przełomu wieków


Margaret Higgins urodziła się w XIX wieku w purytańskiej Ameryce jako siódme z rzędu dziecko. Jej matka była oddaną katoliczką, która 18 razy zaszła w ciążę i urodziła jedenaścioro dzieci. Zaś jej ojciec był ateistą, popierał prawa wyborcze kobiet i dostęp do edukacji, a po śmierci matki zabronił dzieciom praktyk religijnych.  


Sanger uczyła się w szkole pielęgniarskiej. Bardzo szybko zrozumiała, że nie będzie emancypacji, równouprawnienia kobiet, jeśli te wciąż będą narażone na liczne ciąże i rodzenie dzieci. Uważała, że kobiety potrzebują dobrego startu w życie, aby sobie w pełni z tym życiem poradzić, a nieświadome, przypadkowe, nieplanowane macierzyństwo stawia je z góry na przegranej pozycji. Głosiła też pogląd, że kobieta musi być świadoma swojej mocy płodzenia i musi mieć nad nią kontrolę, aby w pełni czerpać radość z relacji seksualnej.


Margaret Sanger, która była pielęgniarką z wykształcenia, podczas pracy w szpitalu słyszała kobietę, która, lecząc się po własnoręcznie przeprowadzonej aborcji, błagała lekarza o udzielenie informacji, jak zapobiec kolejnej ciąży. Lekarz „błyskotliwie” odpowiedział kobiecie: Powiedz mężowi, żeby spał na strychu. Po tym, jak tamta kobieta trzy miesiące później umarła, w wyniku kolejnej aborcji, Margaret podjęła się misji doprowadzenia do tego, aby antykoncepcja była dostępna na masową skalę.  Postanowiła sama informować kobiety o tym, że mogą się zabezpieczać i propagowała różne sposoby antykoncepcji. Pisała o tym do prasy, wygłaszała pogadanki, rozdawała ulotki. Poczta odmówiła kolportowania jej czasopisma, w którym po raz pierwszy pojawił się termin 'kontrola urodzeń' i skonfiskowała nakład, więc Sanger po prostu własnoręcznie rozdawała materiały edukacyjne.


Margaret Sanger na rzecz świadomego macierzyństwa


Margaret-Sanger-Square_NYC.jpgW 1912 roku, już jako mężatka i matka, zaczęła w jednej z nowojorskich gazet prowadzić rubrykę „Co każda dziewczyna powinna wiedzieć”. Opublikowała również broszurę o antykoncepcji skierowaną do kobiet pt.„Ograniczenie rodziny”, co wywołało wieki skandal, a ją samą narażało na aresztowanie, gdyż amerykańskie prawo zabraniało podawania informacji o antykoncepcji i wszelkie tego typu informacje klasyfikowało jako obsceniczne treści i sianie zgorszenia.

W 1914 roku zaczęła wydawać miesięcznik „The Woman Rebel” („Zbuntowana Kobieta” z mottem "Bez bogów, bez panów"), krytykujący instytucję małżeństwa ("zdegenerowana instytucja"), czystość seksualną ("obsceniczna pruderia") a także propagujący wiedzę na temat fizjologii kobiety, antykoncepcji i kontroli urodzin. W tym roku został wydany nakaz aresztowania Sanger za naruszenie ustawy zakazującej publikacji "nieprzyzwoitych treści". W tym czasie Sanger rozdystrybuowała ponad 100 tys. egzemplarzy wspomnianej broszury "Ograniczenie rodziny" poświęconej antykoncepcji.


W 1915 roku odwiedziła duńską klinikę planowania rodziny i nabrała przekonania, że w tych czasach najlepszym środkiem antykoncepcji jest kapturek dopochwowy, którego popularyzatorką stała się w swoim kraju. Przemycała go również do USA.


Od 1916 roku wielokrotnie przemawiała do kobiet na temat antykoncepcji, jej wystąpienia odbywały się w kościołach, klubach, domach, teatrach. Wtedy też wydała broszurę „Co każda dziewczyna powinna wiedzieć”, w której pisała na temat miesiączki i seksualności w czasie dojrzewania. A rok później ukazała się „Co każda matka powinna wiedzieć”. W tym samym roku wraz z siostrą otworzyła pierwszą w USA klinikę planowania rodziny. Po 9 dniach jej funkcjonowania policja przeprowadziła na nią nalot i zamknęła, a Margaret Sanger spędziła miesiąc w więzieniu. A jednak jej działania przyniosły pożądany skutek – od 1918 r. w USA lekarze mogli przepisywać kobietom środki antykoncepcyjne.


W latach 20. wraz z japońską feministką, Kato Shidzue, promowała świadome macierzyństwo w Japonii. A w ciągu 5 lat (1921-26) otrzymała ponad milion listów od matek chcących dowiedzieć się czegoś na temat kontroli urodzin.


Po jakimś czasie, męski (patriarchalny) świat nabrał szacunku do tego, co mówiła, a także do niej. W 1921 roku powołała do działania Amerykańską Ligę Kontroli Urodzeń (American Birth Control League). Przy pomocy wpływowych i zamożnych ludzi w końcu była w stanie legalnie otworzyć klinikę kontroli urodzin. Personel stanowiły w stu procentach kobiety. W 1924 roku klinka otrzymała duży grant na działalność od Rockefellera, który jednak zastrzegł sobie anonimowość, bo nie chciał być kojarzony z Sanger.


Pigułka antykoncepcyjna


W latach 1952–1959 Sanger była przewodniczącą Planned Parenthood Federation - największej wówczas prywatnej organizacji zajmującej się problemami planowania rodziny. W tym czasie nawiązała kontakt z biologiem Gregorym Pinkusem, którego zainspirowała do stworzenia nowoczesnej antykoncepcji - pigułki.  Margaret Sanger sama załatwiła mu pieniądze na sfinansowanie badań. Sponsorką stała się sufrażystka i milionerka Katharine McCormick.


W 1957 roku otrzymała tytuł Humanistki Roku przyznawany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów.


We wczesnych latach 60.XX w promowała nowo powstałą pigułkę antykoncepcyjną w Europie, Afryce i Azji i pomagała założyć tam kliniki planowania rodziny. Zmarła w 1966 roku, krótko po tym, jak USA pozwoliło małżeństwom na stosowanie antykoncepcji.


Margaret-Sanger-and-supporters.JPG


Źródła: Wikipedia i internet


1079162_vector_arrow.jpgZobacz też:

Margaret Sanger - biografia


 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 8)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.06.25, 10:48

Marta
Bardzo ciekawa postać. Jej działalność zmieniła nasze życie. Tylko dlaczego nikt nie uczy o tym na historii? Przecież to tej kobiecie zawdzięczamy - w wielkim stopniu - dzisiejszą wolność! Musiała być bardzo odważna i zdeterminowana. Ciekawe, jakby świat i świadome macierzyństwo wyglądało dzisiaj, gdyby Margaret nie było. Czy wciąż zachodziłybyśmy w ciągu życia 10 razy w ciąże? Czy wciąż mówienie o antykoncepcji byłoby nietaktem? Czy wciąż najpowszechniejszym środkiem anty byłoby przerywanie ciąży, tak jak wtedy - na początku XX wieku?
# 22011.07.25, 13:58

smietana
ale o tym ,że była czołową rasistką to już nie napiszecie. . . oraz o tym ,że promowała eugenikę i była jej zagorzałą fanką. . . . to tak jakby pisac o doktorze Mengele, ze dzięki jego " badaniom" medycyna przeskoczyła 100 lat świetlnych i firma Bayer już wie ,że aspiryna jest najlepsza, ale zapomniano by dodac wzmianki o jego ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych. . . ech. . . Wasze dziennikarskie wyczucie smaku i prawdy. .
# 32011.07.25, 15:05

Wilczyca
90% znanych ludzi ma jakiś brud w kartotece, nawet jeśli była rasistką i zwolenniczką eugeniki to pigułka antykoncepcyjna jest niewątpliwie rewolucyjnym wynalazkiem i za to jestem tej pani wdzięczna.
# 42011.07.26, 07:37

Voca
Jasne, Sanger w jakimś stopniu propagowała eugenikę, jak prawie wszyscy w tamtym czasie, takie to były czasy. Zresztą, jeśli interesuje Cię ten temat, poczytaj jej pisma - a zdziwisz się, jak rozsądna w tym była. Żeby się tego dowiedzieć, wystarczy tylko wpisać jej nazwisko w wyszukiwarkę. Na polskich stronach można przeczytać tylko o tym, samą krytykę i zarzuty. To, co zrobiła dla kobiet - jest nie do przecenienia. Poza tym potem odeszła od swoich przedwojennych poglądów, więc bez przesady, nie była żadnym potworem. Propagowała także płukanie pochwy jako środek antykoncepcyjny - dlaczego? Bo to wtedy była wiedza naukowa.
# 52011.10.02, 09:55

tatarstan
Była propagatorką aborcji dla czarnych i "debili". Współpracowała z nazistami. Nie ma usprawiedliwienia - zwłaszcza, że popierała także przymusowe sterylizacje. Tysiace ludzi w USA przez głoszone przez Sanger poglady zostało pozbawione prawa do posiadania dzieci! Bez swojej wiedzy nawet!
I ta kobieta-monstrum jest opiewana jako bohaterka, która wyzwoliła kobiety! Nie poświeciła życia wolności - lecz selekcji ludzi na lepszych i gorszych. Pierniczę takie osiągnięcia!
# 62012.03.05, 12:17

wert
to była rasistka nawet HITLER ja pochwalił i poglądy amerykanskich eugeników przkuł w czyn,, holokaust,,
# 72012.03.05, 18:39

Wilczyca
A Bayer zaopatrzał obozy i co z tego? To były inne czasy, o których w Polsce mało wiemy i może to brzmieć strasznie, ale wtedy było w pełni uzasadnione (swoją drogą często słyszę postulaty o kastracji przestępców).
# 82014.07.03, 10:15

Draqleska
I TO WŁAŚNIE TAKIM KOBIETOM POWINNO SIĘ STAWIAĆ POMNIKI. W KAŻDYM MIEŚCIE A W SZKOŁACH POWINNO SIĘ UCZYĆ O TAKICH JEDNOSTKACH. ZBURZYĆ WSZYSTKIE POMNIKI JANA PAWŁA 2 BO TEN SWOJĄ POLITYKĄ DOPROWADZIŁ DO KATASTROFY HUMANITARNEJ W AFRYCE-SZALEJĄCY AIDS,BO ZAKAZANO STOSOWANIA KONDOMÓW,MILIONY SIEROT BO MATKA ZMARŁA PO 6 CZY 9 PORODZIE ZOSTAWIAJĄC MAŁE DZIECI NA PASTWĘ LOSU. PRECZ Z IDEOLOGIA KATOLICKĄ OGRANICZAJĄCĄ PRAWA KOBIET DO SAMOSTANOWIENIA O SWOIM MACIERZYŃSTWIE.

podobne artykuły

Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
Zaburzenia erekcji są aż nazbyt często oznaką poważniejszych schorzeń, o czym się zapomina, traktując także mężczyzn przedmiotowo.
 
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
Dziś i jutro ostatnie dwa dni pigułki po. Od niedzieli będzie ona dostępna tylko na receptę. Życzymy, abyście trafiali i trafiały do życzliwych lekarzy ”bez sumienia”. :P
 
Nieprawdą jest, że 15-latki łykają tabletki „dzień po” jak cukierki
Dziewczynki łykają tabletki „dzień po” jak cukierki? Minister Radziwiłł kłamie. Z badań, do których dotarł „Newsweek”, wynika, że kobiety w wieku 15-19 lat stanowią zaledwie 2 proc. stosujących antykoncepcję awaryjną.
 
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
Założę się, że gdyby mężczyźni – zamiast ciążowego brzucha – mieli np. status na fejsie typu „Adam jest w ciąży z Basią” (i ciekawe co na to jego żona), to „nielubienie prezerwatyw” nie byłoby tak popularne, a metoda „zdążę wyjąć” przyprawiałaby o palpitacje serca i nieprzespane noce nie tylko „rozhisteryzowane” kobiety. Sądzę też, że szybko okazałoby się, że prawo do aborcji Polsce nagle postrzegane jest jako prawo człowieka, a nie „mordowanie niewiniątek”, bo nagle stałoby się potrzebne mężczyznom.
 
Zdrowa antykoncepcja hormonalna
Nie znam takiej.

W ogóle nie znam antykoncepcji, która byłaby w stu procentach dostępna, w stu procentach skuteczna i w stu procentach nieszkodliwa.
 

najnowsze artykuły

Asertywność w łóżku. O granicach i (nie)przystojnych propozycjach
seksualność kobiet » wiadomości
Asertywność w łóżku. O granicach i (nie)przystojnych propozycjach
Gdy jesteś na randce i ktoś Ci wkłada ręce w spodnie, a Ty NIE chcesz, to jednak godzisz się na to, bo jesteś na randce?
Jeśli raz godzisz się z daną osobą na seks, to jest to zgoda ”na zawsze”?
Czy lubisz, gdy druga strona sama DOMYŚLA SIĘ, czego Ty chcesz?:)
Jak mówić TAK i NIE i jak przedkładać oferty w seksie, tak aby wyrazić siebie, swoje potrzeby i fantazje i uzyskać PEŁNĄ SATYSFAKCJĘ? :)
 
Kurs Akceptacji Ciała. 5-tyg. podróż do serca samoakceptacji
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs Akceptacji Ciała. 5-tyg. podróż do serca samoakceptacji
Chcesz się poczuć dobrze w swoim ciele? Rozgościć się w sobie i cieszyć się sobą? Nabrać większej pewności siebie w życiu i sypialni? Zapisz się na Kurs Akceptacji Ciała – to 5-tygodniowa przygoda pełna miłości.
 
Oddajemy krew Ziemi
seksualność kobiet » miesiączka
Oddajemy krew Ziemi
Ja podlewam nią kwiaty. Przyjaciółka zostawią ją w miejscach mocy. Jeszcze inna wylewa wraz z wodą po prostu przed domem. W ten sposób księżycowa krew wraca do Ziemi. Wiem, że jest nas coraz więcej, coraz więcej kobiet uczestniczy w tym niekończącym się rytuale.
 
Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
seksualność kobiet » problemy
Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
Wszystko dzieje się po coś. Moje dziecko urodziłam za pomocą sztucznej oksytocyny, przeszłam to, rozumiem to - mówi Anna Brzozowska, terapeutka ustawień rodzinnych. - Czy od tego wzrosłam i spotkałam się z ważnymi tematami? Tak. Czy mogłam mieć inny poród? Nie.
 
Jeden prosty sposób na zaakceptowanie swojego ciała
seksualność kobiet » moje ciało
Jeden prosty sposób na zaakceptowanie swojego ciała
A właściwie tej jego części, za którą... hym... nie przepadasz.:) Robiłam i dla mnie zdziałał cuda! :)
 zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Czy można żyć bez masturbacji?

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter