dział: anatomia

Samobadanie - DIY

dodano: 2011.05.30
W Stanach Zjednoczonych wiele kobiet docenia dobrodziejstwa płynące z regularnego samobadania waginy i szyjki macicy. W ten sposób możesz zaobserwować, co dla twojego ciała jest normą, jak wyglądają twoje wydzieliny, jakiego koloru, rozmiaru i kształtu jest twoja szyjka macicy i jakie zmiany zachodzą w śluzie waginalnym podczas kolejnych etapów cyklu menstruacyjnego.

Fragment tekstu pochodzi z książki Nasze ciała, nasze życie


Wykonując samodzielne badanie, obserwujemy te elementy naszego ciała, które nauczano nas ignorować, których kazano się wstydzić, przed którymi odczuwamy strach Samodzielnie używając wziernika, wykorzystujemy proste narzędzie medyczne, by uzyskać pewien rodzaj kontroli nad naszymi ciałami.


Kiedy miałam 13 lat i leczyłam się u ginekologa-endokrynologa polecił mi co rano mierzenie temperatury w waginie i odznaczanie na wykresie. No, nie powiem, miałam duży problem: „Jak ja tam trafię?”. Mama mi wcześniej mówiła, że dziewczynki mają trzy dziurki, a na dodatek te tereny były mi zupełnie nieznane. Na szczęście miałam odwagę zapytać pielęgniarkę – poleciła mi użyć lusterka. To była bardzo dobra rada! Termometrem trafiłam doskonale, tylko doczytać jeszcze musiałam, jak głęboko go wsadzić. Wszystko się udało, ufff. Jednak szkoda, że tego wszystkiego nie powiedział mi lekarz.Techniki i narzędzia stosowane przy samodzielnie wykonywanym badaniu ginekologicznym


Do przeprowadzenia samodzielnego badania szyjki macicy będziesz potrzebowała zaledwie kilku podstawowych przyrządów:

Dobrego źródła światła i wziernika. Plastikowe wzierniki nie są drogie. Możesz je kupić w aptece bądź w sklepie z artykułami medycznymi (koszt – kilka złotych).

Ginekologicznego kremu nawilżającego, takiego jak żel K-Y (około 15 - 20 zł) bądź po prostu cieplej wody.

Lusterka na długiej rączce.

Antybakteryjnego mydła lub alkoholu do dezynfekcji.


Poszukaj wygodnego miejsca na podłodze lub kanapie i przyjmij rozluźnioną pozycję. Niektóre kobiety zdecydowanie wolą pozycję siedzącą, na przykład na podłodze, z podłożoną pod pośladki poduszką. Zapoznaj się z budową wziernika, a następnie odchyl tułów, zegnij kolana, a stopy rozstawione szeroko oprzyj na podłodze. Możesz posmarować wziernik żelem nawilżającym: Trzymaj wziernik w pozycji zamkniętej, a uchwyt skieruj ku górze. Niektóre kobiety wota umieścić w waginie wziernik skierowany uchwytem do boku. a następnie obrócić go. Poeksperymentuj, zanim znajdziesz najlepszy dla siebie sposób wprowadzania wziernika.Kiedy już umieściłaś wziernik w waginie, złap za uchwyt i mocno pociągnij do siebie jego krótszy element. Pozwoli to na otwarcie się wziernika w waginie. Następnie popchnij zewnętrzną część do momentu, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie które oznacza, że wziernik został unieruchomiony.


Niektórym kobietom umieszczenie wziernika i rozpoznanie szyjki macicy może sprawić trudność,

W trakcie tych czynności oddychaj głęboko i posługuj się wziernikiem bardzo delikatnie, cały czas spoglądając w lusterko. Skieruj na nie źródło światła, co pozwoli ci widzieć lepiej (lub poproś przyjaciółkę, aby pomogła ci w trakcie badania} Mając wziernik umieszczony w prawidłowej pozycji, będziesz mogła zobaczyć zarówno strukturę ścianek waginy, jak i szyjkę macicy, która powinna być różowa, mokra i zgrubiała (u kobiety w ciąży szyjka macicy ma niebieskawy odcień, w trakcie lub po menopauzie jest blada). W zależności od tego, w jakiej fazie cyklu miesiączkowego się znajdujesz, wydzielina waginalna może być biała i gęsta lub przezroczysta i ciągliwa.


nasze_ciala.jpgNaucz się swojego ciała i tego, co jest dla niego normą. Będziesz wtedy łatwiej zauważała wszelkie zmiany, które mogą być objawami owulacji, infekcji bądź ciąży.


Część kobiet wyjmuje wziernik w pozycji otwartej, cześć zaś zamyka go przed wyjęciem. Po użyciu umyj go mydłem antybakteryjnym lub alkoholem Przechowuj wziernik w czystości do następnego użycia.


Tekst i zdjęcie z książki Nasze ciała, nasze życie

 

komentuj

autor:


podobne artykuły

Rozregulowany cykl, USG i Sebastian
Hej,

mam na imię Iza, mam 21 lat. Zaciekawił mnie ostatnio jeden tekst o cyklu, o tym jak kobiety czują się przed, w trakcie i po miesiączce i dzisiaj doszłam do wniosku, że chciałabym się podzielić z Tobą moją historią, gdyż ledwo przed komputerem siedzę tak mnie wszystko boli (1 dzień miesiączki to zawsze męka), ale od początku.
 
Zaproszenie do działania - lista ginekologów
Za pośrednictwem portalu chciałabym Was do czegoś namówić: stwórzmy razem listę ginekologów przyjaznych kobietom „seksualnie nienormatywnym”. Brzmi dziwnie, śmiesznie? Może komuś wydaje się to niepotrzebne? Żeby Wam wyjaśnić, o co mi chodzi, muszę opisać kawałek swojej historii.
 
Bezpieczny fotel
Celem kampanii Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON oraz Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) jest poprawa jakości usług świadczonych przez ginekologów, szczególnie w kontakcie z nastolatkami, kobietami z niepełnosprawnościami oraz osobami homoseksualnymi i transpłciowymi.
 
Nie taki fotel straszny
Pamiętam ten styczniowy dzień jakby to było wczoraj. Miałam wtedy siedemnaście lat i nieustające poczucie, że to, co czeka mnie tego popołudnia, dzieje się zdecydowanie zbyt szybko. Stresowałam się bardziej niż przed pierwszą randką. Na szczęście tego dnia miałam ze sobą wsparcie koleżanki, która już po wszystkim stwierdziła, że wyglądałam bardzo blado. Nie, to nie była wizyta u dentysty w celu usunięcia zębów mądrości. To było coś o wiele bardziej intymnego: pierwsza wizyta u ginekologa.
 
Akcja Przyjazny ginekolog
Ile razy zwlekałaś z wizytą u ginekologa, obawiając się dyskomfortu, nieprzyjemnych uwag, niekompetentnej konsultacji lekarskiej?
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

”Wagina. Nowa biografia” Naomi Wolf - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter