dział: wiadomości

Śmierć co 6 minut. Dostęp do aborcji dla Europejek

redakcja
dodano: 2010.03.29
Belgijska organizacja Fédération des centres de planning familial (FPS) organizuje akcję mającą na celu zapewnienie każdej Europejce prawa do dokonania aborcji. FPS swoją akcją chce uczcić 20 rocznice depenalizacji aborcji w Belgii oraz wystąpić w imieniu tych kobiet, których państwa odmawiają im prawa do aborcji. Planowany jest marsz w dniu 1 kwietnia 2010 o godzinie 10.00 wyruszający spod stacji metra Merode (29 rue des Gaulois).

Trwa także akcja e-mailingowa, w którą włączyć się można do 30 marca 2010! Szczegóły na  http://www.feminoteka.pl/news.php?readmore=6345


List otwarty skierowany do Państw Europejskich, które nie uznają prawa kobiet do aborcji, a także do Unii Europejskiej


3 kwietnia 1990 roku Belgia znowelizowała swoje prawo, pozwalając od tej pory każdej kobiecie przebywającej na swoim terytorium na legalne usunięcie ciąży. To prawo, którego dwudziesta rocznica jest obchodzona w tym roku, dotyczyło bardzo ważnego problemu, jakim jest nierówność społeczna w dostępie do zdrowia publicznego.


My, sygnatariusze tego listu, jesteśmy głęboko przejęci i zainteresowani faktem, że w niektórych krajach Unii Europejskiej, tj. na Cyprze, w Irlandii, na Malcie i w Polsce prawo do aborcji nie jest uznawane; ten fakt tylko pogarsza złą sytucję kobiet, które, żyjąc w tych krajach, decydują się na usunięcie ciąży.


Kiedy zdesperowane kobiety są zmuszone do dokonania wyboru pomiędzy donoszeniem ciąży, a usunięciem jej, przy czym ta druga opcja wydaje się jedynym wyjściem z sytuacji, większość z nich ucieknie się do aborcji, nawet jeśli jest to zabronione przez prawo i niezależnie od zagrożenia, jakie nielegalna aborcja niesie dla ich zdrowia a nawet życia.


Zakazanie aborcji nie zapobiega przeprowadzaniu zabiegu przerywania ciąży przez kobiety, ale ma dla nich często katastrofalne konsekwencje. Co więcej, taki zakaz prowadzi do zwiększenia nierówności w prawach zdrowotnych, ponieważ dostęp do aborcji w dobrych warunkach, nie zagrażających zdrowiu kobiety jest łatwiejszy dla tych kobiet, które są w stanie za aborcję zapłacić.


Nie możemy lekceważyć faktu, że na świecie, z powodu źle przeprowadzonej nielegalnej aborcji, umiera rocznie 80 tysięcy kobiet, co przekłada się na jedną śmierć co 6 minut! Taka sytuacja jest niemożliwa do zaakceptowania, zwłaszcza, że utrzymywanie zakończenia ciąży na życzenie poza regułami prawa wcale nie zmniejsza liczby aborcji. Zalegalizowanie aborcji, ustanowienie bezpłatnego, łatwego i świadomego dostępu do aborcji, przeprowadzanej w godziwych warunkach jest niezbędnym wymogiem dla zapewnienia respektowania fundamentalnego prawa każdej kobiety: prawa do decydowania i posiadania kontroli nad własnym ciałem a także prawa do zdrowia i zapewnienia właściwej opieki zdrowotnej, którą każde społeczeństwo musi zapewnić wszystkim kobietom, bez żadnych różnic.


Jest nie do przyjęcia, by w 2010 roku wyżej wymienione prawa ciągle nie były ustanowione i przestrzegane w Unii Europejskiej, która powstała w oparciu o wartości i poszanowanie podstawowych praw człowieka. Artykuł 36 Rezolucji o równości kobiet i mężczyzn, przegłosowany na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w lutym tego roku podkreśla to jednoznacznie. Dlatego też uważamy za niezmiernie istotne i konieczne by:


- rządy Cypru, Irlandii, Malty i Polski wniosły konieczne poprawki do swoich przepisów prawnych oraz poinformowały o tym swoich obywateli;

- władze całej Unii Europejskiej, w granicach swoich uprawnień, podjęły środki w celu upewnienia się, że wszystkie kobiety żyjące w Europie mogą w równym stopniu cieszyć się swoimi prawami reprodukcyjnymi i seksualnymi.


Pozwólcie nam zjednoczyć siły i wspólnie zbudować społeczną i wyemancypowaną Europę!

 

komentuj























autor:

podobne artykuły

Aborcja legalna do 12. tygodnia - projekt
Klub Ruchu Palikota złożył w Sejmie projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, który liberalizuje przepisy dotyczące przerywania ciąży. Według projektu, aborcja byłaby legalna do 12. tygodnia ciąży, a zabieg bezpłatny.
 
Aborcja nie powoduje depresji
Według najnowszych badań aborcja niesie mniejsze ryzyko traumy i depresji niż niechciana ciąża.
 
W krajach UE o restrykcyjnym podejściu do aborcji więcej kobiet przerywa ciążę [BADANIE]
Kraje Unii Europejskiej, w których legalne jest przerywanie ciąży na życzenie kobiety, mają niższy wskaźnik aborcji, niż te państwa członkowskie, które mają dużo ostrzejsze przepisy - wynika z najnowszych badania opublikowanego dziś przez Międzynarodowe Czasopismo Położnictwa i Ginekologii (BJOG).
 
Wojny reprodukcyjne - recenzja
Kilka dni temu z trybuny sejmowej oskarżono Wandę Nowicką, posłankę na Sejm RP, o bycie na liście płac międzynarodowego lobby aborcyjnego. Tak się składa, że jest ona także na liście podziękowań książki ”Wojny reprodukcyjne; płeć, władza a przyszłość świata” autorstwa Michelle Goldberg. Jest więc logicznym wniosek, że właśnie udało mi się przeczytać książkę stworzoną przez rzeczone lobby, więc też promującą aborcję, moralną rozwiązłość, wojujący feminizm i generalnie upadek cywilizacji Zachodu. Fantastycznie!
 
Fikcja legalnej aborcji
Kolejny powód, aby podpisać TAK dla Kobiet! Zespół Downa nie jest wskazaniem do aborcji - uznali lekarze szpitala w Poznaniu. Anna ma rodzić i już. - Za coś takiego kobieta może pozwać lekarza do sądu - mówi znany genetyk prof. Jacek Zaremba
 

najnowsze artykuły

Koniec posuchy
seksualność kobiet » moje ciało
Koniec posuchy
komentarze (1)
Miało być o seksualności i będzie. O tym, jak moja seksualność poszła sobie w siną dal i jak powoli wraca.
 
Opowieść o dildo na paskach
seksualność kobiet » gadżety
Opowieść o dildo na paskach
Dlaczego możemy mieć opory przed seksem z dildo? Jako lesbijka rozumiem to doskonale: sama byłam do tego nastawiona raczej niechętnie i tylko ciekawość i wytrwałość mojej partnerki sprawiła, że wreszcie dałam się namówić na próbę.
 
Moje doświadczenia z seksualnością i Czarnym  łabędziem
seksualność kobiet » moje ciało
Moje doświadczenia z seksualnością i Czarnym łabędziem
komentarze (1)
Moją seksualność sukcesywnie odkrywam od czternastego roku życia, w pojedynkę. Dziś mam 18 lat i niewiele doświadczeń w sferze damsko-męskiej. Nadal jestem dziewicą, coraz bardziej mi to przeszkadza, ale nie znalazłam jeszcze odpowiedniego faceta, który byłby chętny mnie zaspokoić.
 
Trójkąt
seksualność kobiet » kochanek / kochanka
Trójkąt
komentarze (11)
Ten temat przeplatał się w naszym związku już od dłuższego czasu. I nawet teraz, po fakcie, kiedy skoczyłam na głęboką wodę, za koło ratunkowe mając jedynie jego zapewnienia, nie rozumiem co nim kierowało, co kieruje nim nadal. Być może zrozumienie jego pragnień przerasta moje możliwości, być może mężczyźni są bardziej skomplikowani niż nam się wydaje? Jednak wiem jedno, on o moich pragnieniach wie więcej niż ja sama...
 
Do łóżka idę po orgazm
seksualność kobiet » orgazm
Do łóżka idę po orgazm
komentarze (13)
Wiem, że mój orgazm nie jest potrzebny ludzkości. W końcu nie stanowi warunku poczęcia kolejnego człowieka i obywatela. Ale skoro wiem, że mogę go mieć, dlaczego miałabym go nie dostać?
 


najnowsze komentarze

rosa:
Dobrze, ze w tak wczesnym wieku trafilas na ten portal, droga Autorko! Ja trafilam na niego o rok za pozno. Mimo ze jestem zbudowana tak, ze wszelkie (...)

Nat:
Życiowo rzecz ujmując, trójkąt jest najmniej stabilnym układem. Nawet w sytuacjach przyjacielskich, kiedy przyjaźnimy się w trójkę, zdarza (...)

konewka:
kilka lat temu bawiłam się dobrze w trójkącie, zaproponował go mężczyzna z którym byłam wtedy w takim bardzo luźnym, otwartym związku (...)

toni:
Zgadzam się z kamą. Przecież jeżeli ludzie od początku racjonalnie ustalają pewne zasady, jak w przypadku tego artykułu, brak seksu analnego, (...)

beckamhhh:Pxd:
no kupiłem to dla mojej dziewczyny i jej sie podobało ale poźniej juz musiałem jej wsadzac

kama:
@Vega- piszesz, że taki układ byłby dla Ciebie zdradą, masz oczywiście prawo tak myśleć. Ja natomiast uważam, że zdradą jest wszystko to co (...)

ona:
A ja ugryzę temat z drugiej strony i podążając za myślą Voci powiem, że gotowość na seks w większym gronie niż klasyczne 1+1 i (...)

on:
Smutny tekst, smutny z wielu powodów. Po pierwsze z powodu stłamszonej kobiecości Autorki, po drugie z powodu dziwnego podejścia do związku i (...)

Fratriowbar:
ZaCHGlL hermes constance QgQOVuR www. ptrdiner. com/hermes-constance-c-5. html /

loyagiosy:
incoliots www. hogan-scar-pe. com - hogan scarpe

Gwgnclvb:
Until August tnaflix cir eporner >:-DDD

Vega:
Toni, rzeczywiście za daleko posunęłaś się w swoich wnioskach co do mnie. Tak, weszłam tu, przeczytałam artykuł. Myślałam, że to (...)

Voca:
To ciekawe, jak w naszej kulturze źle postrzega się seksualne eksperymenty. Właśnie czytam książkę o poliamorii, bardzo interesująca rzecz, (...)

toni:
Nie sądzisz że planując ze swoim partnerem resztę życia, jednocześnie ufasz jemu i on ufa Tobie w takim stopniu że nie ma mowy o naruszeniu (...)

Vega:
W aptece. Pierścień dopochwowy.

zobacz też

Zakochana? A może tylko podniecona?

sonda

Pierwszy w życiu gadżet erotyczny:
  • dostałam od partera/partnerki,
  • dostałam od kogoś innego,
  • kupiłam sama w sex shopie,
  • kupiłam sama przez internet,
  • kupiłam w innym miejscu,
  • nie mam żadnych gadżetów,
  • jestem mężczyzną

zobacz wyniki »
   Skomentuj tę sondę.


warto wiedzieć

seksualnosc-kobiet.pl    indeks tekstów    o nas    varia    redakcja    reklama    banery    kontakt
subskrybuj nasz newsletter


portal waginistyczno-feministyczny