dział: aborcja

”Ku pokrzepieniu serc i macic” - Duża książka o aborcji

dodano: 2011.04.13
Ta książka jest – jak znalazł – dla każdej nastolatki, dziewczyny, młodej kobiety. Jest to pozycja, która powinna się znaleźć w każdej bibliotece szkolnej i to na honorowym miejscu. Tak, żeby dziewczyny (i dziewczynki) wiedziały, czym jest antykoncepcja, aborcja i ciąża, zanim jedna z ich koleżanek stanie przed dylematem, czy donosić, czy przerwać ciążę.


Autorki, Katarzyna Bratkowska i Kazimiera Szczuka, piszą o historii, kościele i polityce. O prawach człowieka i prawach kobiet. O absurdach naszej rzeczywistości, w której kobiety umierają w polskich szpitalach, bo lekarze boją się, że leczenie matki może zagrozić ciąży. O absurdach rzeczywistości zza Oceanu, w której biskup ekskomunikuje z kościoła lekarzy, po tym, gdy ci przerwali ciążę u 9-letniej dziewczynki oraz o tym, że taką ekskomuniką nie został objęty mężczyzna, który zgwałcił przybraną córkę.


Ale przede wszystkim jest to książka o normalności wyboru. O tym, że każda dziewczyna i kobieta ma niezbywalne prawo decydować o swoim życiu, o tym, czy rodzić i wychowywać, czy rodzić i oddać do adopcji, czy też – przerwać ciążę. W Polsce prawo to zostało nam odebrane prawie 20 lat temu i wiele z nas ma przeświadczenie, że dobrze się stało, że kobieta nie powinna decydować sama. Ale prawo do wyboru mają nasze sąsiadki: Białorusinki, Rosjanki, Ukrainki, Czeszki, Słowaczki, Niemki, Szwedki. Mają je kobiety w całej Europie i w wielu krajach świata, nawet tak egzotycznych jak Indie, Urugwaj czy Zambia. I dla nich fakt, że mogą decydować same, jest czymś naturalnym i normalnym. Bo prawo do wyboru (pro choice) uważane jest za podstawowe prawo człowieka.


Autorki piszą, że wszystkie ważne światowe organizacje, takie jak: Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Zdrowia, Parlament Europejski – wszystkie one stoją po stronie kobiet, po naszej stronie. Pokazują kwestię aborcji z zupełnie innej perspektywy niż ta, do której przyzwyczaiły nas media. Bez kontrowersji krzyku i skandalu. Po ludzku, spokojnie, rzetelnie. Warto przeczytać.


 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 7)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.06.13, 09:43

Adrien
Z pewnością warto przeczytać i kiedyś się do tego zabiorę. Mam nadzieję, że jedynym wnioskiem z lektury nie będzie "nigdy nie pokażę tej pozycji mojej córce, żonie i żadnej innej kobiecie jaką znam". Bo przecież ten pasożyt, który sobie w Tobie, kobieto, rośnie wcale nie pojawił się tam za Twoją przyczyną i wcale nie ma prawa żyć tak samo jak i Ty. . . Są sytuacje kiedy on Cię zabija. Ale zazwyczaj tak nie jest. . .
# 22011.06.13, 14:45

Voca
@Adrien - często jest tak, że to dwie osoby ponoszą odpowiedzialność za ciąże, ale są też sytuacje, kiedy odpowiedzialny jest tylko facet. Wszak wiadomo, że kobiety się same nie gwałcą. Każda kobieta może mieć inny stosunek do ciąży z gwałtu, ale myślę, że dla większości taka ciąża będzie właśnie niczym rozwijanie się w brzuchu pasożyta, Obcego, który niszczy twoje ciało i twoje życie.

Usuwanie ciąży jest tematem tabu i to jest bardzo złe. O aborcji trzeba dużo dyskutować. Nie dlatego, żeby kogoś przekonać do swojego zdania, żeby go przekabacić, tylko po to, aby kobiety, które kiedyś staną przed taką decyzją, mogły ją na spokojnie przemyśleć. Poradzić się rodziny, przyjaciółek, może księdza czy rabina - jeśli są religijne. I żeby świadomie zdecydowały, co zrobić - a nie w pośpiechu decydowały się na niebezpieczne dla życia i zdrowia aborcje. Także po to, żeby kobiety, które usuwają ciąże z przyczyn medycznych, nie czuły się jak morderczynie. Także po to, żeby te, które mogą ciąże przerwać w Polsce legalnie (po przecież są przypadki, kiedy można to zrobić), miały taką możliwość. Nie każda kobieta zaryzykuje swoje życie czy zdrowie, szczególnie jeśli jest już matką. A w Polsce - z powodu tabu i hipokryzji - bardzo często kobiety są zmuszane do rodzenia, albo też umierają, będąc w ciąży, bo lekarze nie chcą ich leczyć! Także po to, żeby te, które teraz narażają swoje zdrowie i życie, płacąc za to w podziemiu grube tysiące, mogły to zrobić w ludzkich warunkach i nie musiały cierpieć!
# 32011.11.03, 22:10

steff
ddlatego głosy drugiej strony sa usuwane z komentarzy? 'O aborcji trzeba dużo dyskutować. Nie dlatego, żeby kogoś przekonać do swojego zdania, żeby go przekabacić, tylko po to, aby kobiety, które kiedyś staną przed taką decyzją, mogły ją na spokojnie przemyśleć'. bo prawdziwa dyskusja jest wtedy kiedy my mówimy?
# 42011.11.03, 22:17

Voca
A dyskutuj sobie, ile chcesz. Załóż sobie wątek na którym chcesz forum albo zorganizuj dyskusję w jakimś klubie, proszę bardzo. Dyskusję się prowadzi na argumenty, ale gdy ta "druga strona" agrumenty zastępuję oszczerstwami. . .
# 52011.11.03, 22:40

Wtrącalska
. . . proponuję innowację: najpierw czytamy, później się burzymy.
Bo dyskusja o konkretnej pozycji książkowej dotyczącej jakiegoś tematu to nie to samo, co bitwa na światopoglądy.
# 62012.06.19, 07:20

Stop dzieciobójstwu
Cyt: "Ale przede wszystkim jest to książka o normalności wyboru. O tym, że każda dziewczyna i kobieta ma niezbywalne prawo decydować o swoim życiu, o tym, czy rodzić i wychowywać, czy rodzić i oddać do adopcji, czy też – usunąć ciążę. "
Ale bez sensu jest to zdanie. Przecież kiedy kobieta zleca ZABICIE swojego nienarodzonego jeszcze dziecka, to nie decyduje już o życiu swoim, jeno nowego człowieka. Wybór, w wyniku którego ginie niewinna osoba chyba nie zasługuje na miano "normalnego", nie?
Inny przypadek: sprawca gwałtu zostaje skazany na parę lat więzienia, a poczęte w wyniku tego czynu dziecko może zostać w świetle prawa Rzeczypospolitej wydane na śmierć. To ma być sprawiedliwe prawo?!
Niektórzy mogą stwierdzić: "taki płód to przecież jest zależny od matki, nie ma świadomości ani nic". A czy Państwo pamiętacie, co myśleliście np. w wieku 18 miesięcy? Byliście niezależni od opiekunów?

Inny cytat: "Ale prawo do wyboru mają nasze sąsiadki: Białorusinki, Rosjanki, Ukrainki, Czeszki, Słowaczki, Niemki, Szwedki. " No i co? Gdybym tak wprowadził się do bloku, gdzie wszyscy sąsiedzi są złodziejami samochodów, to też mógłbym kraść?
"Mają je kobiety w całej Europie". To NIEPRAWDA. Czyżby takie piękne kraje takie jak Liechtenstein, Irlandia, Malta nie znajdowały się w Europie?

To tyle.
Z Aniołami
# 72012.06.19, 11:12

LOLLLL
Lol, czy pro-liferzy naprawde nie mają nic lepszego do roboty niż wchodzić na portale feministyczne i szerzyć swoich ciemnogrodzkich bulwersów :)
Ja, z racji tego że aborcja jest nielegalna w tym cudownym kraju, zawsze używam gumek wraz ze środkami plemnikobójczymi tak na zapas, każę facetom wysuwać sie ze mnie przed wytryskiem (i spuszczaś w gumke), a potem jeszcze sprawdzam otoczenie czy nie zostało zaplemnikowane i wszystko myje protexem :)
Dla partnerów którzy mi powiedzą mi, "ale taki seks z Tobą jest trudny i nieprzyjemny, nie możesz brac pigułki?" odpowiem: " sam sie faszeruj hormonami kuta. . . . !" :)
I żeby panowie tak namolnie nie utrudniali ustanowienia prawidłowych praw regulujących proces aborcji, mogłabym moze od czasu do czasu pozwalać sie im spuszczać w środku w tą gumkę (3% szans ze przeniknie plemnik a i moze być uszkocdzona mechanicznie ;p). A tak to niestety. . . moja dziurka nie bedzie schowkiem dla niczyjego nasienia bo nie życzę sobie być krową rozpłodową w najbliższym czasie :)
dziękuję Polsce za to że jest taka cudowna i prawo ma tez na miejscu i cywilizowane :)

podobne artykuły

Tantra. Gitama. Nowa książka
To wiadomość, która wywołała we mnie euforyczną radość – Gitama wydaje nową książkę. W końcu! Gdy tylko dojechałam do ostatnich stron „Tantry. Przekazu szeptem”, a było to w roku 2013, zaczęłam wyglądać kontynuacji. W międzyczasie przeczytałam „Tantrę szeptem” kilka razy, podczytywałam fragmenty, zachwycałam się a miejscami nawet zadziwiałam.
 
Aborcja była moją najlepszą życiową decyzją
Ciąża nie była wynikiem gwałtu, nie była zagrożona. Ale czuję, że zagrażała mi. Wiem, że moje życie by się całkowicie rozsypało, ja bym się rozsypała, wszystko, o co tak długo walczyłam, też by się rozsypało. W tamtym okresie byłabym naprawdę złą, nieradzącą sobie z dzieckiem i prawdopodobnie niekochającą matką z depresją.
 
Moja ciąża to moja sprawa i żaden chłop nie będzie mi nic kazał
Nie widziałam nigdy w tamtej poczekalni kobiet, których ciąża była wynikiem „rozrywkowego” stylu życia.
 
Natalia Przybysz o aborcji
Chciałabym, żeby kobiety przemówiły swoim głosem. Żeby zaczęły mówić o tym doświadczeniu. Tak jak w latach 60. przemówiły Amerykanki. A potem w latach 70. Francuzki. To doświadczenie istnieje, jest częścią kobiecego życia. To indywidualna sprawa i każda kobieta powinna móc zadecydować o tym sama – czy chce urodzić, czy nie. A to, jak do tego potem podchodzimy, czy to był problem, czy nie, to też nasza sprawa – jakie ceremonie będziemy chciały odprawiać, by sobie z tym poradzić. To nie sprawa mężczyzn w rządzie i w Kościele.
 
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
Założę się, że gdyby mężczyźni – zamiast ciążowego brzucha – mieli np. status na fejsie typu „Adam jest w ciąży z Basią” (i ciekawe co na to jego żona), to „nielubienie prezerwatyw” nie byłoby tak popularne, a metoda „zdążę wyjąć” przyprawiałaby o palpitacje serca i nieprzespane noce nie tylko „rozhisteryzowane” kobiety. Sądzę też, że szybko okazałoby się, że prawo do aborcji Polsce nagle postrzegane jest jako prawo człowieka, a nie „mordowanie niewiniątek”, bo nagle stałoby się potrzebne mężczyznom.
 

najnowsze artykuły

Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
seksualność kobiet » mówię: nie!
Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
komentarze (1)
Zaburzenia erekcji są aż nazbyt często oznaką poważniejszych schorzeń, o czym się zapomina, traktując także mężczyzn przedmiotowo.
 
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
seksualność kobiet » wiadomości
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
Dziś i jutro ostatnie dwa dni pigułki po. Od niedzieli będzie ona dostępna tylko na receptę. Życzymy, abyście trafiali i trafiały do życzliwych lekarzy ”bez sumienia”. :P
 
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
seksualność kobiet » artykuły
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
komentarze (1)
Co to za człowiek? Jakie są jego fantazje? Jakie są jego marzenia? Co lubi w łóżku? Czego chce doświadczyć? Czy ujawnił Ci swoje tajemnice?
 
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
seksualność kobiet » moje ciało
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
komentarze (3)
Moje życie bez stanika jest takie samo, jak ze stanikiem, tylko, ku własnemu zdziwieniu, mogę teraz swobodniej oddychać.
 
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
seksualność kobiet » artykuły
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
komentarze (3)
Heteroseksualni mężczyźni powinni sobie zadać pytanie: „czy chcę mieć za żonę Boginię czy jędzę?”
Bo fizjologia nie przewiduje dla kobiet stanów pośrednich.
 


zobacz też

”Kwartet” w Teatrze Nowym - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter