komentowany artykuł:

Jak wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego po porodzie?
Jak wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego po porodzie?
Powrót do satysfakcjonującego życia seksualnego po narodzinach dziecka może być bułką z masłem, ale może również okazać się nie lada wyzwaniem.
czytaj komentowany artykuł »
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 6) / 6

# 12017.05.25, 08:17

fifikod
Słuchajcie, jak to jest z tą pochwą po porodzie, bo już nie wiem, co jest zwykłym straszeniem a co faktem medycznym. Czy pochwa wraca do swojego rozmiaru po okresie kilku(nastu) tygodni po porodzie czy na zawsze pozostaje poszerzona? Niestety w mojej rodzinie od tak naprawdę nastoletności jestem straszona porodem i pologiem. Ciężko jest mi zrozumieć, dlaczego osoby, które w sumie same przeszły poród, miałyby podtrzymywać pewne mity a żarty o "rozklapciosze" i beznadziejnym życiu seksualnym to nawet słyszę na zjazdach rodzinnych (serio!).

Jako iż zostałam wielokrotnie straszona porodem (do tego stopnia, że miałam ostre ataki paniki, poty nocne, koszmary, nawet momenty paranoiczne, gdyż lęk intensyfikował mi chorobę bipolarną) i dostałam orzeczenie od psychiatry o wskazaniu do cerarskiego cięcia.
Niemniej jednak ostatnio w pracy wdałam się w dyskusję z innymi kobietami, że w sumie po cesarce o wiele ciężej dochodzi się do siebie i może nie boli w trakcie ale boli bardzo potem a i krocze goi się szybciej.
Totalnie jest zagubiona i w końcu już nie wiem, czy rodzić naturalnie (biorąc pod uwagę to, że naprawdę mam duże lęki) czy może zostać przy cesarce.
Czy któraś z Was mogłaby się podzielić swoimi przemyśleniami?
# 22017.05.25, 19:37

Bia z Frywolnie. pl
@fifikod:

Zaprzyjaźnione z nami Mamy nie wspominały, ażeby zaobserwowały u siebie znaczne poszerzenie pochwy po porodzie naturalnym, czasem jedynie napominały, że się odrobinę luźniejsze, ale nie wpływa to na jakość życia seksualnego. W większości przypadków pochwa "obkurcza" się do stanu sprzed porodu - zresztą gdyby się nie obkurczyła, szybko zgubiłybyśmy macicę, także natura sprytnie przemyślała kwestię :) Należy również pamiętać, że proces obkurczania się mięśni pochwy wymaga czasu i absolutnie nie sprawdzać własnoręcznie jej stanu tuż po porodzie! Ciału trzeba dać czas. Z obserwacji położnej Marty Wojciekiewicz zupełnie niepotrzebnie poświęca się tyle uwagi opowieściom-straszakom o luźnych pochwach, a za mało mówi się o tym, jak elastyczny jest to narząd i że jego zadaniem jest wrócić do formy. Wszystko zależy oczywiście od stanu wyjściowego waginy - drobna i ciasna kobieta może zaobserwować większą różnicę, niż ta, której wagina wyjściowo była szersza. Z budową organów płciowych jest jak z budową ciała - jesteśmy różne i w tym nasze piękno.

"Rozklapciocha", którą wspominasz narosła już do rangi legendy ludowej - wszyscy o niej słyszeli, owszem, ale czy ktokolwiek widział ją na własne oczy? Żarty na ten temat służą zdyskredytowaniu kobiecej seksualności, więc absolutnie nie należy się przejmować opowieściami tej treści. Żarty te mają również za cel oswajanie wstydliwego tematu jakim w ogóle jest seksualność. Zbyt mało rozmawiamy szczerze i otwarcie na temat seksu.

Po cesarskim cięciu również można zaobserwować zmiany w życiu seksualnym - wszystko jest związane z hormonami, które szaleją wtedy w naszym ciele - należy zatem pamiętać, że cesarka nie jest receptą na udany seks po porodzie.

Zdrowia psychicznego nie należy lekceważyć i trzeba przypomnieć, że tokofobia jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, ale należy pamiętać, że cesarskie cięcie jest poważną operacją w obrębie brzucha i jak każda operacja wiąże się z ryzykiem powikłań, bólem oraz dłuższym okresem rekonwalescencji niż po porodzie naturalnym.

Niestety nie mamy gotowej recepty, poród i rekonwalescencja po nim są sprawą bardzo indywidualną. Wierzymy natomiast, że kobieta powinna słuchać swojego instynktu i wybierać opcję porodową do której jest jej najbliżej. Jeśli przez wiele lat byłaś straszona porodem naturalnym i cierpisz na stany lękowe, możesz nie być w stanie ich oswoić, by urodzić naturalnie. Pamiętaj, że najważniejsze jest dobro Twoje i dziecka, zatem podejmuj decyzję o porodzie w zgodzie ze sobą.

Powodzenia!

# 32017.05.26, 07:54

Voca
@Fifikod
Jeśli chodzi o porody i informację z pierwszej ręki, to zawsze można znaleźć doulę lub położną, która prowadzi krąg porodowy. Na nim często spotykają się kobiety, które przygotowują się do kolejnego porodu. Zarówno doule, jak i kobiety można pytać! Można je zarówno pytać o to, jak szybko obkurczyła im się pochwa, a także o to, jak poradzić sobie z lękiem przed porodem.

To prawda, że w naszej kulturze te lęki są ogromne. Ale to dlatego, że mało jest miejsc do rozmowy o dobrym porodzie. Miejsca takie jak Pozytywnie o Porodzie czy inne kręgi porodowe - bardzo to zmieniają. Naprawdę! Czasem wystarczy jedno-dwa spotkania, żeby zobaczyć w tych opowieściach i doświadczeniach zupełnie inny obraz! Doule to kobiety, które matkują rodzącym. Także przed porodem i po porodzie. Są wsparciem. Może warto z jakąś porozmawiać - bez względu na to, na jaki poród się zdecydujesz.

Dużo lęku bierze się z niewiedzy, poczucia osamotnienia, poczucia, że jest się w matni. Zrelaksowana, szczęśliwa kobieta rodzi łatwiej, lekko, szybko, mniej w tym bólu, udręczenia i komplikacji. A czasem wielka przyjemność!
# 42017.06.08, 09:57

Hellena
Pochwa się obkurcza, ale wejście do pochwy już niekoniecznie - tu dużo zależy od tego, jak była zszyta. Ja za pierwszym razem byłam za mało podszyta, za drugim szew wypadł zbyt szybko. . . Tak więc z każdym porodem wejście coraz większe niestety i rzeczywiście jakość współżycia już inna. Na szczęście mamy XXI wiek i możliwości "remontu" :-)
# 52017.06.28, 12:26

Marta
W moim przypadku porod i pozniejszy stres zwiazay z wychowaniem pierwszego dziecka wywolal u mnie suchosc pochwy. Na szczescie szybko pozbylam sie tego problemu bo siostra polecila mi mucovagin zapewniajacy nawilzenie. Jest tez dobry jako lubrykant.
# 62017.10.11, 11:59

Dasia
Trzeba dac odpoczac organizowi po porodzie, aplikowac emulsje mucoavagin dla szybszego gojenia. U mnie to pomoglo, ale wiadomo kilka tygodni po porodzie nie nalezy wspolzyc.

zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Czy można żyć bez masturbacji?

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter