komentowany artykuł:

Erotyka dla grzecznych dziewczynek, czyli Saga o Ludziach Lodu
Erotyka dla grzecznych dziewczynek, czyli Saga o Ludziach Lodu
Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z Sagą miałam chyba 12 lat. Pamiętam, że koleżanka z klasy prawie na siłę wcisnęła mi książkę z urwaną okładką i powiedziała „przeczytaj to, musisz to przeczytać”. Książka, którą od niej dostałam, była 26 tomem Sagi o Ludziach Lodu, był to Dom w Eldafiord. Z tego co pamiętam, nie było tam żadnych scen erotycznych, ale książka zrobiła na mnie wrażenie ludzkim, zupełnie nie-grzeszym pokazaniem erotyki i seksualności.
czytaj komentowany artykuł »
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 22) / 22

# 12011.01.07, 19:49

l.
ach saga. myślę, ze miała spory wpływ na moje postrzeganie. była to pierwsza książka (czy mówienie książka o serii jest dobre), zaczełam ją czytać w wieku 11 lat, w wieku 13 pisałam wlasne "erotyki" (hahaha), ale szybko skończyłam gdy wysłałam taki erotyk do jakiegoś konkursu radiowego i panowie na antenie mi pojechali, ze dzieci powinny zajmowac się inną tematyką. odrobinke załuję, ze nie zachowałam sobie kopii listu, ale cóż, kiedyś były listy na papierze, wolałam by mama tego nie odnalazła:)
zanim zaczełam jakoś tak w pełni samodzielnie wieść swój seksualny zywot, gdy ograniczało się to do fantazji saga dawała mi punkt odniesienia w nich.
# 22011.01.07, 21:58

Voca
Saga była bardzo fajnym punktem odniesienia:)
# 32012.01.03, 17:59

Edyta
przeczytałam to jak miałam 11 lat . ;)
# 42012.02.02, 12:15

asuska
Moja ulubiona seria książek.

Dlatego też stworzyłam własne miejsce do rozmowy o tej serii. :)

www. oludziachlodu. fora. pl
# 52012.02.20, 16:22

patrycja
przeczytałam to w wieku 12 lat .
bomba.
saga o ludziach lodu to moja ulubiona seria książek .
# 62012.02.20, 18:17

Gunia
@partycja: Ja też, ale niestety przeczytałam to (kilka pierwszych tomów) znów, mając lat 25. To był błąd, straszna grafomania, do tego skaziła moje wspomnienia z ekscytacji pierwszego czytania :-S
# 72012.02.20, 18:25

V
@Gunia - co ciekawe, też tak myślę. No, może że nie jest to grafomania, ale literatura, powiedzmy, klasy gorzej niż A, B czy C. A jednak jakiś czas temu leżałam w łóżku i czytałam Sagę. :) Kompletnie zdziwiona, że mi się podoba jeszcze. . . Ale cóż, coś w niej jest. Byłam pewna, że przeczytam dla zabawy pół rozdziału, a przeczytałam chyba z 10 tomów. Ok, przynam się, wiele kartek opuściłam, ale jest w niej coś takiego, prostego i oczywistego, w tych innych, pełnych miłości i serdeczności zachowaniach bohaterów, że czasem jedno zdanie napisane topornym językiem staje się ważne. Saga to utopia. Może dlatego wciąż mi się podoba. Lepsze to niż antyutopia jak Rok 19 84 - literatura klasy A, po której kręci mi się w głowie i mam ochotę utopić się w Odrze. :)
# 82012.02.27, 11:24

koteczek
Czytałam "Sagę" jak miałam 16 lat. Przypadkowo wzięłam do ręki w bibliotece, a potem leciały następne. . . zagłębiwszy się w ten świat, jeden tom ledwo się zaczynał to zaraz kończył. . . a pojawiła się w złym momencie mojego życia, załamaniu po próbie g. . . była mi lekiem na to zło, czułam że pomaga mi odbudować świat. . .
# 92012.02.27, 14:19

Gunia
Myślę, że po prostu byłam zupełnie inną osobą czytając sagę po raz pierwszy i po raz drugi. Szczerze mówiąc, kochanie faceta, który jest agresywny, okrutny, odrzuca i rani kobietę raz po raz (czasem bije i gwałci), niezmiernie rzadko kończy się tym, że on w końcu docenia jej poświęcenie i zmienia się w stu procentach, stając się kochanym i czułym misiem. Pod tym względem saga jest dziwna, bo ten motyw przewija się przez bardzo wiele tomów. Byle seks był dobry, a wszystko będzie dobrze (w związku Liv seks jest do niczego i dlatego nie udaje się przemienić jej męża). Co więcej jest to obsesja autorki, przeczytałam wiele jej innych romansideł i tam niemal zawsze facet okrutny, brutalny, zamknięty w sobie i chwilami psychopata jest spragnionym ciepła, zranionym dzieckiem, czekającym tylko na czuły dotyk bohaterki, aby stać się skończonym pantoflarzem. Być może jest to jakaś forma jej autoterapii, przemienić agresora w uległego i oddanego kochanka sto razy, w książkach, bo w życiu się nie udało (i nie miało prawa się udać).

Niemniej jednak jako nastolatka w ogóle nie dostrzegałam tego aspektu książek, dla mnie były to doskonałe romanse o doskonałej miłości i wspaniałym seksie, aż dziw jak bardzo można się zmienić zupełnie tego nie zauważając.

Zgadzam się z Vocą, że saga to utopia. Pod żadnym pozorem nie próbujcie tego w życiu!
# 102012.02.27, 14:47

V
@Gunia - Wiesz Gunia, zabiłaś mi ćwieka. Bo ja tego nie zauwazyłam. Ja pamiętałam tylko tych słodkich i oddanych mężczyzn - jak Tengel, Dag, Aleksander, Dominik, Heike. . . - takich, co to muchy by nie skrzywdzili, nie mówiąc już o tym, że mogliby być brutalni dla swojej kobiety. Zły, którego dało się przerobić? Chyba tylko Ulhedin (czy jak mu tam) przychodzi mi do głowy. Może nie czytałam dokładnie. :) Ale faktycznie, coś w tym jest. . .
# 112012.02.27, 15:42

Gunia
Nawet Aleksander na pocztku nie chciał Cecylii i musiała wygrać jego miłość wieloletnim oddaniem (i przy drobnej pomocy, ze strony zbłąkanej kuli z muszkietu). Bardzo wielu gejów ma jakąś traumatyczną historię, ale to nie znaczy, że należy ich przerobić na hetero ;-) Brat Cecylii i jego chora na krzywicę żona, którą długo olewał. ale w końcu docenił. Tengel też nie był słodziaczkiem od samego początku, nie chciał wciągać Silje w cały ten bałagan z Ludźmi Lodu, więc jej unikał itp. Ulvhedin to ten, który gwałcił.

W sumie to są po prostu powieści, zawsze musi być jakaś wielka przeszkoda, którą miłość musi pokonać. Nie mówię, że wszystkie historie są takie, niemniej jednak to co mnie uderzyło przy drugim czytaniu, to motyw zwalczania kamiennego serca u mężczyzny, ciepłem i miękkością kobiecego serca i ciała, niezmiennie wynagradzane w taki czy inny sposób. Tymczasem wiele wskazuje na to, że w realu takie postępowanie prowadzi do gorzkich łez rozczarowania i upokorzenia.

Za to pomysłów na seks autorce nie brakuje i tutaj unika tej sztampy, którą grzeszy moja druga ulubiona autorka opowieści o seksie Amanda Quick, nie polecam nikomu. Przeczytać jedną jej książkę, to tak jakby przeczytać wszystkie.
# 122012.02.27, 15:53

V
Nauka z tego taka, że Aleksander nigdy homo nie był, inaczej biednej Cecylii by się nie udało. :) A życiowe w tej historii jest to, że łatwo się zakochać w homoseksualnym mężczyźnie. Ja się w liceum zakochałam w takim chłopaku i przeszło mi dopiero w klasie maturalnej, ale miłość była okrutna i serce bolało. :)

O Amandzie nie słyszałam, ale skoro nie polecasz, to się zaciekawiłam. :) Ja Sandemo polecam tylko nastolatkom. TO dobry wiek na czytanie takich książek. Jest tam seks w wersji soft, ale fajny. I bohaterki, które mają w sobie trochę życia. :)

# 132012.02.29, 02:16

rosa
"Ale wszystkie – niezależnie od wyglądu i charakteru – bardzo seksualne. "
Akurat, Droga Autorko. Hanna i Vega seksualnosci nigdy nie zakosztowaly. Dla Halkatalki i Tovy byla ona "nagroda" za przejscie na strone Dobra.
Przeczytalam Sage majac 22 lata, namowiona przez powyzszy artykul, i znalazlam tam wiele szkodliwych stereotypow na temat seksualnosci. Wlasnie splodzilam o tym tekst, jak go poprawie to podziele sie z Wami mroczna strona Sagi:) Bedzie o ONR- owskim podejsciu do homoseksualizmu w Sadze (najlepszy gej to wyleczony gej, kazdy gej to myslacy o seksie zboczeniec, kazda lesbijka to nienawidzaca mezczyzn feministka,) aborcja to najgorsze morderstwo Sagi, najlepszy seks to ten waginalny z ukochanym, pozadanie bez milosci jest zawsze surowo ukarane. Mam nadzieje, ze zaciekawilam:)
# 142012.02.29, 08:44

V
Wy chyba jakąś inną Sagę czytacie. :)
# 152012.02.29, 11:13

Gunia
No właśnie, że nie. Zgazdam się z Rosą, do tego niemal każda bohaterka jest całe życie z facetem, który ją rozdziewiczył. A jeśli nie to jak Cecylia, Liv, Ingrid, musi odcierpieć swoje zanim znajdzie spokój u boku kogoś innego. . .
# 162012.03.09, 08:20

iwone
czytałam SAGĘ gdy miałam 25 lat,drugi raz gdy miałam około 32 no i teraz czytam znowu mam 41 lat. Koleżanki w moim wieku też czytały więc to książka która podoba się w każdym wieku.
# 172012.06.10, 16:04

Nadi
Zgadzam się z Rosą i Gunią, że obraz seksualności w Sadze jest z jednej strony tradycyjny i modelowy, ale też z drugiej bardzo podobało mi się, że autorka wyraźnie pokazuje, że seks jest dla przyjemności obydwojga, że kobieta, która czerpie radość z seksu, lubi go, robi pierwszy krok - jest czymś naturalnym, normalnym i jak najbardziej w porządku.

Zaczęłam nie od Sagi ale od "Opowieści o czarnoksiężniku" w wieku 17 lat. Potem przeczytałam Sagę, gdy okazało się, że bohaterowie Czarnoksiężnika i Sagi są bohaterami kolejnej serii "Saga o Królestwie Światła".
I myślę, że ten obraz kobiety otwartej na seksualność wywarł pozytywny wpływ na moją seksualność. I szczerze mówiąc wtedy nie zauważyłam tych negatywnych stron Sagi. . . Tym bardziej, że miałam za sobą już Śpiącą Królewnę autorstwa Anne Rice i romantyczno-namiętny seks w Sadze oraz słodkie historie o dobru i miłości były czymś odświeżającym.
Zresztą, jak wspomniałyście, jest to po prostu baśń dla starszych i miło czasem poczytać coś takiego.
# 182012.06.23, 15:03

anika
Do komentarza nr: 9

A Eldar??
Był brutalnym, złym człowiekiem, niby miał w sobie jakieś dobre cechy, ale zdecydowanie wygrywały w nim złe skłonności. W końcu Villemo wyzwala się od uczucia do niego, nie ma mowy o tym, żeby się zmienił i stał kapciem. . .

Ja czytam Sagę teraz pierwszy raz, mając 26 lat i fakt, że jest trochę zbyt optymistyczna, ale chyba potrzeba mi czegoś takiego na oderwanie się od rzeczywistości. . . ;)
# 192012.09.18, 12:45

Charlaine
Wszystkich zaczytanych w SoLL zapraszamy serdecznie do społeczności fanów Sagi o Ludziach Lodu pod adresem: www. ludzielodu. mixxt. pl
:))
# 202013.01.11, 15:53

Katia
Ta saga odmieniłam moje postrzeganie na świat, uświadomiła mi że wszyscy mamy pragnienia których nie należy się wstydzić.
Seksualność jest czymś co musimy zaakceptować.
Podobało mi się zróżnicowanie bohaterów z którymi w pewnych kwestiach można się uświadamiać.
Saga to niezapomniana przygoda do której na pewno powrócę ;)
# 212013.02.05, 15:35

Sol andzia
saga-o-ludziach-lodu-47. pl. tl/SoLL. htm zajebista strona!!!!!!!!!!!!!!
# 222013.02.05, 15:37

Sol andzia
saga-o-ludziach-lodu-47. pl. tl/SoLL. htmzobacz też

Orgazmiczna joga. Polecam :)

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter