komentowany artykuł:

Margaret Sanger  - patronka świadomego macierzyństwa
Margaret Sanger - patronka świadomego macierzyństwa
Gdy we wczesnych latach sześćdziesiątych inni korzystali z efektów toczonych przez nią batalii, była już starszą panią na wózku inwalidzkim. Po latach badań wspieranych przez jej Ligę Kontroli Urodzeń amerykański lekarz Gregory Pincus opracował pierwszą pigułką antykoncepcyjną. W zaledwie kilka tygodni po śmierci Kennedy’ego Lyndon Johnson zatwierdził Rezolucję Fulbrighta, która umożliwiała to, o co od lat walczyła Margaret Sanger: programy planowania rodziny mogły być wreszcie finansowane ze środków publicznych.
czytaj komentowany artykuł »
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 8) / 8

# 12011.07.05, 17:15

milka
'w tak otwarty i żarliwy sposób propagowała radość z seksu'

jakie to nowoczesne; dawac sobie prawo do zdrad, przyjemnosci niby broniac swiadomego macierzynstwa, nie ponoszac za swoje rozrywkowe zycie odpowiedzialnosci lub zrzucajac je na innych. Gruzlica i wielu kochankow jakie to urocze.

Rece opadaja. . .
# 22011.07.05, 17:53

Wilczyca
@Milka opanuj się, zdrady były, są i będą. A tabletka jest błogosławieństwem dla kobiet. Ja osobiście cieszę się otwarcie seksem nieprzerwanie od kilku lat z jednym partnerem, który był moim pierwszym. Nabawiłabym się chyba nerwicy gdybym się miała gumkami bawić.
# 32012.10.18, 23:50

AwaS
"„Najważniejsza dla nas jest wolność kobiety, a nie władza państwowa” — pisze".

Jakże wciąż aktualne, po tyyylu latach.
# 42013.02.06, 15:53

upr
oczywiście, patronka przymusowej sterylizacji i eugeniki, mordowania niewinnych, rasistka - wspaniałą patronke macie siostry feministki, al e w sumi eto nie dziwne, lewak ciągnie do lewaka
# 52014.01.08, 15:59

giga
Zarzuty wobec niej o eugenike i sterylizację są absurdalne, należy patrzeć w kontekście historycznym, intencją było ulzenie cierpiącym fizycznie, dotkniętych głodem, z wielodzietnych rodzin, innej drogi nie było, pomocy socjalnej zadnej z wyjątkiem charytatywnej. Jej projekty były jak najbardziej racjonalne, a pobudki humanitarne, co zaowocowało pierwszą pastylką antykoncepcyjną, której powstanie zainspirowała. Jedna z najwiekszych postaci w historii, wyprzedziła innych o 100 i więcej lat.
# 62014.03.24, 00:04

kata
no niestety taa pani to jedna z mocniej dzialających osob w obszarze eugeniki. . . nie powinno się o tym zapominac.
# 72014.08.17, 14:32

mora
Niestety, artykuł pomija kilka wstrętnych plam na tym świetlanym wizerunku - takich jak publikowanie artykułów Ernsta Rudina, twórcy hitlerowskiego programu eugenicznego, na łamach "The Birth Control Review". Czasopismo pani Sanger promowało takze rasistowską książkę pt. "Wzbierająca fala kolorowych przeciwko światowej dominacji białych" (sic!). P. Sanger była zresztą autorką wstępniaka do tej ksiązki, w którym wzywała do wprowadzenia ograniczeń ze wzgl. na kryteria rasowe, skierowanych przeciw imigrantom. Kontynuacją tej rasistowskiej koncepcji był "Projekt Murzyn" (Negro Project), którego celem było ograniczenie rozrodczości Czarnych.
To wszystko podaję za "Wikipedią".
Jak dla mnie Margaret Sander to zwykła rasistka, zwolenniczka społeczeństwa elitarnego w najbardziej prymitywnym sensie, której najwyrażniej było "po drodze" z niektórymi wizjami Hitlera.
# 82014.08.18, 00:38

Voca
@Mora - Ameryki nie odkryłaś. A Hitlera popierali niemieccy biskupi. I cóż z tego?zobacz też

„Nie wychodź po zmroku, bo Cię zgwałcą.”

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter