komentowany artykuł:

Margaret Sanger – matka pigułki antykoncepcyjnej!
Margaret Sanger – matka pigułki antykoncepcyjnej!
Poświęciła całe życie temu, aby kobiety w USA mogły świadomie decydować o tym, czy chcą być matkami, czy nie. Popularyzowała antykoncepcję. W latach 50. nawiązała kontakt z Gregorym Pinkusem, który za jej namową zajął się, skutecznie, stworzeniem doustnego środka antykoncepcyjnego.
czytaj komentowany artykuł »
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 8) / 8

# 12011.06.25, 10:48

Marta
Bardzo ciekawa postać. Jej działalność zmieniła nasze życie. Tylko dlaczego nikt nie uczy o tym na historii? Przecież to tej kobiecie zawdzięczamy - w wielkim stopniu - dzisiejszą wolność! Musiała być bardzo odważna i zdeterminowana. Ciekawe, jakby świat i świadome macierzyństwo wyglądało dzisiaj, gdyby Margaret nie było. Czy wciąż zachodziłybyśmy w ciągu życia 10 razy w ciąże? Czy wciąż mówienie o antykoncepcji byłoby nietaktem? Czy wciąż najpowszechniejszym środkiem anty byłoby przerywanie ciąży, tak jak wtedy - na początku XX wieku?
# 22011.07.25, 13:58

smietana
ale o tym ,że była czołową rasistką to już nie napiszecie. . . oraz o tym ,że promowała eugenikę i była jej zagorzałą fanką. . . . to tak jakby pisac o doktorze Mengele, ze dzięki jego " badaniom" medycyna przeskoczyła 100 lat świetlnych i firma Bayer już wie ,że aspiryna jest najlepsza, ale zapomniano by dodac wzmianki o jego ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych. . . ech. . . Wasze dziennikarskie wyczucie smaku i prawdy. .
# 32011.07.25, 15:05

Wilczyca
90% znanych ludzi ma jakiś brud w kartotece, nawet jeśli była rasistką i zwolenniczką eugeniki to pigułka antykoncepcyjna jest niewątpliwie rewolucyjnym wynalazkiem i za to jestem tej pani wdzięczna.
# 42011.07.26, 07:37

Voca
Jasne, Sanger w jakimś stopniu propagowała eugenikę, jak prawie wszyscy w tamtym czasie, takie to były czasy. Zresztą, jeśli interesuje Cię ten temat, poczytaj jej pisma - a zdziwisz się, jak rozsądna w tym była. Żeby się tego dowiedzieć, wystarczy tylko wpisać jej nazwisko w wyszukiwarkę. Na polskich stronach można przeczytać tylko o tym, samą krytykę i zarzuty. To, co zrobiła dla kobiet - jest nie do przecenienia. Poza tym potem odeszła od swoich przedwojennych poglądów, więc bez przesady, nie była żadnym potworem. Propagowała także płukanie pochwy jako środek antykoncepcyjny - dlaczego? Bo to wtedy była wiedza naukowa.
# 52011.10.02, 09:55

tatarstan
Była propagatorką aborcji dla czarnych i "debili". Współpracowała z nazistami. Nie ma usprawiedliwienia - zwłaszcza, że popierała także przymusowe sterylizacje. Tysiace ludzi w USA przez głoszone przez Sanger poglady zostało pozbawione prawa do posiadania dzieci! Bez swojej wiedzy nawet!
I ta kobieta-monstrum jest opiewana jako bohaterka, która wyzwoliła kobiety! Nie poświeciła życia wolności - lecz selekcji ludzi na lepszych i gorszych. Pierniczę takie osiągnięcia!
# 62012.03.05, 12:17

wert
to była rasistka nawet HITLER ja pochwalił i poglądy amerykanskich eugeników przkuł w czyn,, holokaust,,
# 72012.03.05, 18:39

Wilczyca
A Bayer zaopatrzał obozy i co z tego? To były inne czasy, o których w Polsce mało wiemy i może to brzmieć strasznie, ale wtedy było w pełni uzasadnione (swoją drogą często słyszę postulaty o kastracji przestępców).
# 82014.07.03, 10:15

Draqleska
I TO WŁAŚNIE TAKIM KOBIETOM POWINNO SIĘ STAWIAĆ POMNIKI. W KAŻDYM MIEŚCIE A W SZKOŁACH POWINNO SIĘ UCZYĆ O TAKICH JEDNOSTKACH. ZBURZYĆ WSZYSTKIE POMNIKI JANA PAWŁA 2 BO TEN SWOJĄ POLITYKĄ DOPROWADZIŁ DO KATASTROFY HUMANITARNEJ W AFRYCE-SZALEJĄCY AIDS,BO ZAKAZANO STOSOWANIA KONDOMÓW,MILIONY SIEROT BO MATKA ZMARŁA PO 6 CZY 9 PORODZIE ZOSTAWIAJĄC MAŁE DZIECI NA PASTWĘ LOSU. PRECZ Z IDEOLOGIA KATOLICKĄ OGRANICZAJĄCĄ PRAWA KOBIET DO SAMOSTANOWIENIA O SWOIM MACIERZYŃSTWIE.zobacz też

”Kwartet” w Teatrze Nowym - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter