komentowany artykuł:

Aborcja - fakty i mity
Aborcja - fakty i mity
Wszyscy są zgodni co do tego, że aborcja jest złem.

Nie wszyscy. Choć tak wypada u nas, w Polsce, mówić. Wystarczy przekroczyć granice Polski, żeby znaleźć się w krajach, w których aborcję uważa się za przysługujący kobiecie, na mocy jej decyzji, zabieg.
czytaj komentowany artykuł »
 

komentuj

autor:


komentarze: (26 - 54) / 54

# 262012.01.11, 17:29

V
Wczoraj w Wysokich Obcasach czytałam artykuł o matkach niekochających swoich dzieci. Jakie są główne przesłanki, aby nigdy nie pokochać swojego dziecka? Nieplanowana i niechciana ciąża.
# 272012.01.11, 17:40

Kobieta
Ja np: "nie lubię dzieci" mówiąc łagodnie i na pewno mało która by się ze mną zgodziła, ale nie komentujcie zgryźliwie ani nie osądzajcie źle kobiet które nie chcą nigdy i nie lubią dzieci. Może mają jakieś ku temu powody. Nie chciałabym osobiście wiedzieć że w moim ciele rośnie coś czego nigdy bym nie pokochała i mogła bym to oddać bez zawahania. Nie oburzajcie się za to że jakby uprzedmiotowiam dziecko ale niestety strasznie uch nie lubię i nie wiem jak tłumaczyć to ludziom. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł.
Najczęstsze pytanie :
Co byś chciała chłopca czy dziewczynkę ?
Odpowiadam łagodnie nic, nie planuję ani w bliższej ani w dalszej przyszłości mieć dzieci
a oni jesteś młoda, potem będziesz żałować. A mnie denerwuje to że mówią czy będę czy nie będę zadowolona, to moja decyzja,
# 282012.01.12, 20:46

Vega
Do Kobiety: z niczego nikomu nie musisz się tłumaczyć. To Twoje życie, Twoje ciało i Twoja sprawa. Ja też nigdy nie będę miała dziecka, nigdy nie chciałam.
Pozdrawiam.
# 292012.02.20, 21:09

Odpowiedzialna
Jaaaasne, takie bidulki, nie mają co do garnka włożyć. . . za to między nogi doskonale wiedzą co wkładać. Gdybym ja żyła za "minimum socjalne" to by mi do głowy nie przyszło by uprawiać beztroski sex, tylko bym się wzięła poważnie za siebie (edukacja, praca, rozwój) no, ale może nie jestem tak "nowoczesna" i "niezależna" jak Panie feministki, które są "równe" wtedy, gdy KTOŚ im zapłaci za wszystko np. za aborcje itd. i do tego jeszcze dostaną parytet dla ułomnych (p. s. czemu feministki narzekają na firmy zakładane przez mężczyzn zamiast założyć sobie własne, gdzie będą mogły zatrudnić wszystkie swoje "lepiej wykwalifikowane" koleżanki po 5 humanistycznych kierunkach studiów?). Ja sobie nie życzę by ktoś opłacał aborcje za moje podatki. Mój portfel, moja sprawa (podatki powinny być niskie). . . . nie mam zamiaru być inkubatorem dla "niezależnych" panienek za moje pieniądze!
# 302012.02.20, 21:50

Wilczyca
@Odopowiedzialna, jak jesteś taka mądra to chyba powinnaś wiedzieć, że większośc niechcianych ciąż bierze się z zawodności antykoncepcji. A może uważasz, że kobieta powinna zacząć uprawiać seks jak już jest wykształcona, pracująca i ustawiona czyli w okolicach 30 paru lat? Ja sobie osobiście nie życzę, zeby za moje podatki byli leczeni chorzy z własnej winy np nałogowi palacze z raka płuc, a jednak są leczeni,a ja musze chodzić prywatnie do lekarza, bo inaczej się nie doczekam. Aborcji było by mniej gdyby antykoncepcja była chociaż w części refundowana jak we wszystkich cywilizowanych krajach. Jesli nie spotkałaś się z dyskryminacją w pracy ze względu na płeć to się ciesz.
# 312012.02.20, 21:52

Gunia
A ja sobie nie życzę, aby za moje podatki finansowano leczenie raka prostaty, którego mają tylko faceci, zwykle z powodu kiepskiego stylu życia i do tego oni i tak lepiej zarabiają ode mnie, ale cóż takie życie. Miło, że przynajmniej moja aborcja też jest opłacona z MOICH podatków. Kobiety też płacą podatki i też mają prawo do czegoś w zamian :-P
# 322012.02.20, 22:32

rosa
@Odpowiedzialna: Cudowna dawka ignorancji i triumfu z cudzej krzywdy. Niezrownany koktail konserwatywnej pogardy kobiecej seksualnosci z neoliberalna odpornoscia na spoleczne problemy.
mam nadzieje, ze masz kilkanascie lat i powyzsze cechy nie sa czescia twojej natury, a jedynie brakiem doswiadczenia. zycie nie jest czarno biale, wkrotce sie przekonasz. Ponizsze farmazony (bo trudno okreslic ta wstawke o firmach inaczej) zdaja sie sugerowac wiek przedmaturalny z zamiarem wybrania kierunku marketing i zarzadzanie.
A, i jeszcze jedno. Po marketingu i zarzadzaniu mozna jak naqjbardziej zostac na bruku. Za duzo absolwentow. A humanistow sie potrzebowalo, potrzebuje i bedzie potrzebowac. Ktos tu musi myslec kreatywnie.
# 332012.04.18, 17:19

dziewczyna
Ok, kobieta jest indywidualnym bytem i podejmuje decyzje. To jasne, ale z tą waszą dyskusją to przesada. Postawmy sprawę jasno. Gunia pisała ,że noce w sanatorium były upojne, ale to nie była miłość i się wtedy zaciąży. . Zdarza się, ale kurde,żeby nie gorzej, to nie jakieś średniowiecze,żebyście nie wiedziały,że biologicznie SEKS jest PO TO by zajść w CIĄŻE! Jako lekarz po studiach to wiem i to jest niezaprzeczalne. Każda z nas lubi seks, bo jest super fajny i nie ma już parcia na małżeństwo, z czym się mogę zgodzić, ale kurde jako Osoby DOROSŁE, a nie jakieś siksy z gimnazjum, macie być osobami ODPOWIEDZIALNYMI. Znacie ryzyko uprawiając seks,znacie konsekwencje, wiec jak już wpadniecie,to nie zasłaniajcie się tekstami o wyemancypowanej waginie, bo to dziecinne i śmieszne, tylko weźcie to na klatę. Pewnie, że może być ciężko, ale musicie się z tym przecież liczyć. Nie mówię o osobach zgwałconych, ale o dobrowolnym seksie.
Skoro uprawiacie seks, liczcie się z zagrożeniem ciążą. Jeśli nie chcecie ciąży, to się zabezpieczajcie, ale wskaźnik Pearla jest bezlitosny. Nic nie daje 100 % antykoncepcji. Uprawiając seks, a potem przeprowadzając aborcje, jesteście po prostu NIEODPOWIEDZIALNE, co jest cechą świadczącą o niedojrzałości. Głosujecie w wyborach, decydujecie pośrednio o losach kraju, to i do tego dorośnijcie.
# 342012.04.18, 18:30

Gunia
Dziewczyno, jako lekarz po studiach wiesz też na pewno, że jedzenie jest po to, aby dostarczyć organizmowi energii, witamin, makro- i mikroelementów, potrzebnych do jego funkcjonowania. To nie wyjaśnia w żaden sposób, dlaczego dla niektórych ludzi, najbardziej pociągające są pokarmy nie zawierające żadnych składników potrzebnych organizmowi do funkcjonowania. Nie wyjaśnia, skąd się wzięła epidemia otyłości w rozwiniętych krajach, wraz z zaburzeniami odżywiania.
Spoglądając na człowieka wyłącznie z biologicznego punktu widzenia, otrzymujemy bardzo niepełny i nieprawdziwy jego obraz. Dlatego, poza medycyną, człowiekiem zajmują się nauki takie jak antropologia, socjologia, filozofia, psychologia, cybernetyka i pewnie milion innych, o których istnieniu nie mam nawet pojęcia. Do tego dochodzą wszystkie możliwe rodzaje sztuki, które uzupełniają białe plamy pozostawione przez naukowe spojrzenie na człowieka.
W dodatku patrząc na człowieka wyłącznie z bilogicznego punktu widzenia, nigdy nie staniesz się dobrym lekarzem, z pewnością spotkasz cierpiących na liczne dolegliwości pacjentów, którym z biologicznego punktu widzenia nic nie jest i pacjentów, którzy mimo szczegółowych badań, doskonałej diagnozy, nie wykazują żadnej poprawy stanu zdrowia pod wpływem leczenia.
Człowiek dawno temu wyemancypował się z biologii, czytałam pogląd (E. Hall "Ukryty Wymiar"), że ewolucja człowieka przebiega teraz poprzez urządzenia i systemy, które stworzył, bo organizm ewoluuje zbyt wolno, aby nadąrzyć za galopującym rozwojem człowieka. Chociaż ciągle nie możemy żyć bez naszych ciał, od bardzo dawna nie dyktują nam one warunków.
Przeróżne religijne oszołomy chcą przywrócić człowieka do jego "naturalnego stanu" i ponownie poddać jego życie biologii jego ciała. . . Tylko, że w takim razie medycyna jest pierwszym problemem na ich drodze. To ona usunęła ogromne obszary niepewności i zagrożenia z naszego życia i wyzwoliła nas z wielu strachów, które wcześniej czyniły z nas powolnych klientów przeróżnych religii. Jednym słowem, albo wiesz, że jak zapadniesz na zapalenie płuc to zapewne umrzesz, albo wiesz, że istnieją ludzie z wiedzą potrzebną, aby usunąć niechcianą ciążę i pomóc zapobiegać kolejnym ;-)
# 352012.04.18, 23:56

V
"Uprawiając seks, a potem przeprowadzając aborcje, jesteście po prostu NIEODPOWIEDZIALNE" - Ty wychodzisz z założenia, że ciąża ma być karą. A ciąża nie jest karą, bo efektem ciąży jest urodzenie żywego człowieka, który powinien znaleźć się na tym świecie po to, by być kochanym, a nie po to, żeby swoim pojawieniem się ukarać swoją "nieodpowiedzialną" matkę. Współczuję Ci Twojego myślenia, ale wierzę, że kiedyś zrozumiesz, co ono oznacza naprawdę.
# 362012.04.19, 08:44

Gunia
Voco, dziewczyna nie miała na myśli prawdziwych kobiet, które są bardzo różne, czasem nieodpowiedzialne, nie wiedzą czego chcą, chcą aby im było łatwo, albo nie cierpią dzieci, popełnieją błędy i potem ich żałują, czasem dzieje się to już w gimnazjum. Jej chodzi o tą idealną kobietę, madonnę z obrazu, nieskończenie mądrą, doskonałą moralnie i odpowiedzialną za cały świat kobietę/anioła. Jej aborcja nie jest potrzebna, więc to jałowa dyskusja.

Zakaz aborcji i antykoncepcji jest sposobem, w który usiłuje się zmusić kobiety do stania się Kobietami, tymi prawdziwymi, zatroskanymi, odpowiedzialnymi, uwiązanymi i bezradnymi. Ja jestem dorosła i chciałabym, aby przestano mi mówić co mam robić. Chyba o to chodzi w dorosłości, aby samemu decydować o sobie, no chyba, że jest się kobietą, wtedy nadal nie można zrezygnować z próbowania bycia doskonałą, ścigania nieosiągalnego ideału, wymyślonego właśnie po to, aby nam związać ręce. Nie dziękuję.

Przykre, że lekarze tak ochoczo przyłączają się do osądzania pacjentek i odmawiania im pomocy. Pewnie jakby chciały potępienia poszłyby do księdza a nie do lekarza. Pieprząc o konsekwencjach, należałoby najpierw wykluczyć leczenie wszelkich dolegliwości u palaczy, alkoholików i osób mających pracę siedzącą, przecież wszyscy wiedzą, jak bardzo powyższe obciążają organizm i prowadzą do powstawania chorób. Tymczasem, kiedy mam chore gardło, lekarka nie pyta mnie, czy nosiłam szalik i nie brałam do buzi brudnych kutasów, leczy mnie mimo, że w większości przypadków choroba jest niepożądanym wynikiem moich nieodpowiedzialnych działań. Tymczasem aborcja obciąża lekarskie sumienie tak bardzo, że tylko zadośćuczynienie o wartości implantu dentystycznego może je uspokoić (cena aborcji wyliczona przez publiczną służbę zdrowia do refundacji byłaby pewnie niższa i do tego doszedłby podatek, a tak skrobać i nie umierać). Żenada z tym sumieniem.
# 372012.04.19, 13:06

rosa
@Gunia: "Tymczasem, kiedy mam chore gardło, lekarka nie pyta mnie, czy nosiłam szalik i nie brałam do buzi brudnych kutasów, leczy mnie mimo, że w większości przypadków choroba jest niepożądanym wynikiem moich nieodpowiedzialnych działań. " Wiesz, wlasnie taka byla moja pierwsza reakcja na posta @dziewczyny. zazwyczaj wedrujemy do lekarza po nieodpowiedzialnych dzialaniach roznego typu: chodzeniu bez szalika, niedokladnym i nieragularnym myciu zebow, jedzeniu fast foodow. Ciaza jest jeszcze przypadkiem o tyle wyjatkowym, ze wystarczy drobne, jednorazowe "niedopatrzenie". Wiec uwazaj Kobieto i boj sie! Boj sie, bo chocbys chciala, to od biologii nie uciekniesz! Ech, zeby takie wysokie standardy stosowalo spoleczenstwo wobec ojcow nie opiekujacych sie swoim potomstwem/placacych malo alimentow/ placacych alimenty ale znikajacych z pola widzenia/ nie placacych alimentow. Przykro mi, ze ktos z wyksztalceniem medycznym uwaza, ze ciaza to "konsekwencja" (eufemizm od slowa "kara"). Po dziewieciu miesiacach w zwyz ta "kara" bedzie wymagala milosci, troski i nadzwyczajnej cierpliwosci. "Ukarana" matka bedzie zdolna kazdorazowo do tych wszystkich uczuc, nie watpimy. . .
Acha Gunia, o filozofii zapomnialas. jako absolwentka przedmiotu musze przypomniec:)
# 382012.04.19, 14:08

kama
@dziewczyna- jeśli dobrze Cię zrozumiałam, to wszystkie kobiety, które z różnych względów dzieci mieć nie powinny muszą się wstrzymać od seksu, aż do okresu pomenopauzalnego, bo 1 0 0 % pewności faktycznie nie daje żadna metoda antykoncepcji.
# 392012.04.19, 15:49

xyz
Ja jestem za aborcją, bo jestem przeciw aborcji, a w tych krajach, gdzie aborcja jest legalna, wskaźnik aborcji jest niższy :). Poza tym czasami tak w życiu bywa, że ciążę trzeba usunąć. A ponieważ nie jest to decyzja szkodliwa społecznie, każda kobieta powinna podejmować taką decyzję indywidualnie.

Zastanawia mnie natomiast czemu, ten portal jest gotowy zmieszać z błotem każdą kobietę, która uważa, że ciąża (również ta niezaplanowana) nie jest końcem świata? Na tej stronie jest mnóstwo artykułów o antykoncepcji, aborcji, swobodzie seksualnej. Brakuje za to takich, jak seks kobiet, które mają dzieci(a to chyba byłoby ciekawe, prawda? inaczej trzeba się organizować, gdy małe dziecko może wparować i przeszkodzić w intymności). Monogamistka przeglądająca ten portal, może pomyśleć, że jej myśli o mężczyźnie na całe życie to grzech. . . Jest za to mnóstwo zgryźliwych komentarzy pod artykułami atakujące te kobiety, które uważają, że jak wpadną, powinny wychować dziecko (czy to same, czy z pomocą partnera, czy z socjalem) i o zgrozo! nie uważają tego za zło konieczne. Założę się, że większość komentujących sama jest niezaplanowanym dzieckiem? I co? Wasze matki przeszły drogę przez mękę? A może po prostu miały, tak jak każdy, i radosne, i smutne chwile w życiu? Zazdroszczę niektórym komentującym, tej pewności, że ich pogląd (także w sprawie usuwania każdej ciąży na podstawie kryterium "widzimisię") jest najsłuszniejszym. Ja nawet nie mam pewności, czy to co napisałam w tym komentarzu jest w 100% prawdą. . .
# 402012.09.04, 11:37

Kasiaaa
Dla wszystkich beztroskich zwolenników aborcji, od tych co już dokonali tego czynu:
www. youtube. com/watch?feature=player_embedded&v=3Z-p3jTtWIQ
# 412013.07.05, 17:52

Ewcia
Brawo! Tekst jest po prostu świetny! Mam nadzieję, że te półmózgi, którzy są tak bardzo przeciwni legalizacji aborcji w końcu coś zrozumieją! Pozdrawiam autora i mam nadzieję, że polski naród wyzbędzie się tak średniowiecznego podejścia i zrzuci maskę hipokryty! :)
# 422013.09.07, 20:50

JunInuzuka
Szkoda, że przy temacie aborcji nikt nigdy nie wspomina, że może prowadzić m. in. do raka piersi. Jeśli dochodzi do poronienia organizm sam reguluje gospodarkę hormonalną (jest po prostu zaprogramowany na wypadek zajścia procesu jakim jest poronienie). Natomiast gdy dochodzi do aborcji jest to zdarzenie nagłe (niespodziewane) dla organizmu, z którym nie potrafi sobie już tak łatwo poradzić.
Mówiąc prościej organizm kobiety, u której dokonano zabiegu aborcji głupieje i nie wie co ma dalej ze sobą zrobić (tzn. jak kierować gospodarką hormonalną), a co za tym idzie dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej. To zachwianie może prowadzić do chorób nowotworowych w obrębie narządów płciowych. Może to być zarówno powiększenie się już istniejącego guza do rozmiarów kwalifikujących kobietę do badań profilaktycznych w kierunku raka (podobny efekt może wystąpić przy braniu tabletek antykoncepcyjnych), powstanie nowego guza lub choroba nowotworowa (guz złośliwy , tzn. biopsja guza wykazała obecność podejrzanych komórek).

P. S. Z góry przepraszam za słabą jakość literacką mojego wywodu, ale nie jestem humanistką.
# 432013.09.10, 11:13

V
@JunInuzuka - ten wywód nie zda się na nic, aborcja nie prowadzi do raka piersi, tak samo, jak poronienie do niego nie prowadzi. Jedno i drugie to hormonalny szok dla organizmu i dla kobiety. I oto właśnie w tym chodzi - jeśli kobieta jest gotowa na aborcję i akceptuje taki swój wybór i nie umiera z poczucia winy w związku z aborcją i umie sobie poradzić z emocjami, które przeżywa w związku z aborcją - nic jej nie grozi. Jeśli jednak musi robić to "w domu po kryjomu", nie ma się komu zwierzyć, wypłakać czy z kim poczuć ulgi po aborcji - to tutaj może się zaczynać problem. Stłumione emocje mogą wyjść z ciała na poziomie różnych dolegliwości. Ale łączenie tego na zasadzie aborcja=rak to droga do nikąd. Opalanie na słońcu może prowadzić do raka skóry. I co? Wszyscy chorujemy na raka?
# 442014.01.19, 21:14

Lukasz
Jakos tak sie sklada ze pozytywnie o aborcji wypowiadaja sie tylko ci, ktorym aborcja juz nie grozi.
3/4 swiata jest z wpadki, nie bylo planowane. Czesto rodzice na rzesach stawali zeby wystarczylo do 10.
Ale po co ?
Bo to sie nazywa milosc.
Instynkt macierzynski - mowi wam to cos, zwolenniczki skrobania na zyczenie ?
# 452014.01.19, 22:15

AwaS
@ # 44 - sam sobie przeczysz, wypowiadasz się przeciw, a aborcji nigdy nie potrzebowałeś i nie będziesz potrzebował. Jakież to wygodne! Może zapiszemy w prawie, że kiedy ktoś będzie potrzebował np. nerki, Ty zostaniesz ubezwłasnowolniony i nie będziesz mógł decydować o swoim ciele, zdrowiu, życiu i losie, i będziesz zmuszony dla dobra drugiej osoby oddać jej swoją nerkę, kawałek wątroby, żyły czy innej tkanki? Nie masz pojęcia, o czym mówisz, bo taki gwałt na Twoim ciele i wolności Ci nie grozi. Próba kontrolowania praw reprodukcyjnych kobiet to ostanie podrygi niektórych mężczyzn chcących zachować władzę nad kobietami. Pora się obudzić, 21. wiek!
# 462014.01.20, 10:28

kama
@Lukasz- miałam aborcję, w ciążę ciągle zajść jeszcze mogę i opowiadam się za prawem do aborcji i naprawdę nie jestem w tym jakimś wyjątkiem!
# 472014.07.15, 10:27

Monika
Łukasz,
Jestem szczęśliwą mamą dwuletniej dziewuszki.
Osobiście jestem w wieku, w którym ciąża jeszcze się trafia (mam 32 lata) i "za" aborcją jestem właśnie od momentu ciąży :) Naprawdę jest to piękny czas oczekiwania, ale jest to też czas kiedy żyjesz z "ciałem obcym" o które od początku musisz dbać. Nie wyobrażam sobie być w niechcianej ciąży!! Poza tym mam córkę. . .
# 482014.10.15, 13:11

Paulina

Bardzo proszę o wypełnienie ankiety, jest ona całkowicie anonimowa www. ankietka. pl/ankieta/162154/badanie-dotyczace-zespolu-stresu-pourazowego-po-dokonaniu-aborcji. html
Z góry dziękuje wszystkim Panią które ją wypełnią
# 492014.10.19, 20:50

kama
@Paulina próbowałam wypełnić proponowaną przez Ciebie ankietę, niestety natrafiam na pytanie 15, na które nie mogę zaznaczyć żadnej odpowiedzi:

15. Co Pani czuje kiedy widzi Pani matkę z dzieckiem?
-chce mi się płakać
-wracam myślami do nienarodzonego dziecka
-dopada mnie rozpacz
-mam wyrzuty sumienia
-zazdrosne matce owego dziecka
-chciałabym zmienić swoją decyzję o aborcji i być szczęśliwą mamą

Moja odpowiedź brzmi: "to bardzo miły widok"
# 502014.10.21, 10:02

Voca
@Kama - niezła ankieta. Który z wodzów rewolucji był twoim ulubionym i dlaczego jest to Lenin?
# 512014.10.28, 21:29

kama
@Voca- dokładnie:) już po napisaniu mojego komentarza przejrzałam tę ankietę do końca i muszę powiedzieć, że pytanie 15 było pierwsze ale na pewno nie ostatnie z gatunku tych tendencyjnych. Z pewnością powstanie z tego wiarygodny materiał naukowy:):):):)
# 522015.01.03, 21:25

Diha
Mam dwoje dzieci. Rozumiem jednak osoby, które nie chcą ich mieć. Ale ludzie, bądźmy po prostu odpowiedzialni. Kiedy nie chciałam mieć dzieci, nie byłam na to gotowa, to się po prostu zabezpieczałam. Ale naprawdę robiłam to sumiennie i w ciążę nie zaszłam. Zresztą odkąd zaczęłam uprawiać seks miałam prostą zasadę: "Kochaj się tylko z tym facetem, z którym wpadka nie bylaby tragedią".
Dla mnie aborcja to po prostu zabicie dziecka i nigdy bym tego nie zrobiła. Ale z drugiej strony jeżeli ktoś ma takie sumienie, że może z tym żyć to prawo powinno to umożliwić. Sama nie wiem co bym odpowiedziała na pytanie: czy jesteś przeciw aborcji?
Przypomina mi się często opowieść mojej babci- rodziła moją mamę kiedy aborcja w Polsce była jeszcze legalna. Leżała wtedy po porodzie na sali z kobietą, która usunęła trzecią swoją ciążę. Babcia zapytala ją wtedy dlaczego po raz kolejny to zrobiła? Wiecie co odpowiedziała : "Żeby chłopu było lepiej, nie musiał myśleć kiedy wyjąć". To było i jest dla mnie przerażające.
A filmik na religii puszczany o aborcji też powinien być zakazany. Bo pamiętam jak w liceum specjalnie nie przyszłam na szkoły kiedy miał być puszczany. Jestem bardzo wrażliwą osobą i nie mogę oglądać takich rzeczy. Osoby duchowne powinny czasem się zastanowić co robią.
# 532015.05.20, 20:27

Patrycja
Witam,
Jestem studentką 5 roku i bardzo proszę o wypełnienie ankiety na temat problemu aborcji w Polsce, którą przeprowadzam na potrzeby pracy magisterskiej.

moje-ankiety. pl/respond-77051. html

Pozdrawiam i bardzo dziękuję.
# 542016.02.09, 01:09

Lay
Kobieta,ktora chce miec dziecko,zrobi wszystko,zeby je miec
Kobieta,ktora nie chce dziecka,zrobi wszystko,zeby nie miec
Mialam aborcje 3 lata temu, w Polsce, w domu, dzieki WOW. Nie zaluje, to byla ogromna ulga. Wazne,zeby ufac sobie.zobacz też

”Wagina. Nowa biografia” Naomi Wolf - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter